Презентація,"Леся Українка "Давня весна", "Хотіла б я піснею стати""

Про матеріал
Поетичне слово з давніх-давен мало величезне значення. Крім художньої правди, лірика завжди мала надзвичайно важливі компоненти – красу, витонченість сказаного, шанс для кожного читача самому ставати своєрідним співавтором поета, бо кожен, хто читає вірші, розуміє їх дещо по-своєму, власне, залежно від рівня освіти й начитаності, творчої уяви, світосприймання, переживань і відчуттів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ШАНОВНИЙ ДРУЖЕ!Поетичне слово з давніх-давен мало величезне значення. Крім художньої правди, лірика завжди мала надзвичайно важливі компоненти – красу, витонченість сказаного, шанс для кожного читача самому ставати своєрідним співавтором поета, бо кожен, хто читає вірші, розуміє їх дещо по-своєму, власне, залежно від рівня освіти й начитаності, творчої уяви, світосприймання, переживань і відчуттів. СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ АВТОР: НЕКІГА Л. М. ЗАПОРІЗЬКА ГІМНАЗІЯ №75

Номер слайду 2

Шановний друже! ЛІРИКА – ЦЕ ЗМІСТОВНО ОФОРМЛЕНІ Й ХУДОЖНЬО ПЕРЕДАНІ СЛОВАМИ ЕМОЦІЇ, ПОЧУТТЯ, ВІДЧУТТЯ І ВРАЖЕННЯ. ЛІРИЧНИЙ ГЕРОЙ ЗАВЖДИ НЕ ЛИШЕ ЯСКРАВО ІНДИВІДУАЛІЗОВАНИЙ, А Й ЗАВЖДИ НАДІЛЕНИЙ УЗАГАЛЬНЕНИМИ РИСАМИ БАГАТЬОХ ЛЮДЕЙ. ЦЕ ПЕРЕВАЖНО САМЕ ТОЙ ЛЮДСЬКИЙ ПСИХОТИП, ЯКИЙ ЧИТАЧАМИ СПРИЙМАЄТЬСЯ ЯК НОСІЙ ВИСОКИХ ІСТИН І ПРЕКРАСНИХ ПОЧУТТІВ. ЛІРИКА НА ДОТИК НІЖНА ЯК ПЕРВОЦВІТ... НА СМАК НЕПОВТОРНА ЯК КАВА... СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Номер слайду 3

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ Світ української поезії Світ української поезії дуже цікавий і різноманітний. Наша нація може гордитися геніальним Тарасом Шевченком, неповторною Лесею Українкою. Їх наступники внесли в українську поезію дуже багато, і сьогодні українська лірика посідає гідне місце в європейській літературі.

Номер слайду 4

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ Леся Українка

Номер слайду 5

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ СКІЛЬКИ РОКІВ ПРОЖИЛА ЛЕСЯ УКРАЇНКА? ЯК ВИ ВВАЖАЄТЕ, ЧОМУ ЗА ТАКЕ КОРОТКЕ ЖИТТЯ ЇЙ ВДАЛОСЯ ЗРОБИТИ ДУЖЕ БАГАТО?Леся прожила 42 роки, але зробила багато. Все залежало від її характеру, темпераменту, розуміння дійсності, рівня освіти та виховання, яке отримала дівчинка, а ще від кола, у якому вона виховувалася. Адже приклади дуже відомих стрижневих українців були у неї перед очима, вона з ними спілкувалася, вела диспути, висловлювала свою точку зору та мала на це оцінку. З чотирьох років дівчина мала бажання знати та вміти більше, а це ознака "живої людини", яка несе запал і для інших. А хвороба, про яку добре знала та розуміла Леся, підштовхнула зробити більше, втілити задумане раніше. Крім того, від пекучої болі праця відволікала письменницю. Своєю поезією Леся боролася із хворобою. Леся Українка. Фото 1896 р. З цього фото зроблено зображення Лесі Українки на купюрі в 200 гривень.

Номер слайду 6

КОЛИ І В ЯКІЙ СІМ’Ї НАРОДИЛАСЯ ЛАРИСА КОСАЧ? ЯКИМИ БУЛИ УМОВИ ДЛЯ ДУХОВНОГО РОЗВИТКУ ДІТЕЙ У ЦІЙ РОДИНІ? СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ МАТИ ОЛЕНА ПЧІЛКА БУЛА ДИТЯЧОЮ ПИСЬМЕННИЦЕЮ, КОЛЕКЦІОНУВАЛА ВИШИВКУ, ЗБИРАЛА УСНУ НАРОДНУ ТВОРЧІСТЬСВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ ЛАРИСА ПЕТРІВНА КОСАЧ НАРОДИЛАСЯ 25 (13 - ЗА СТАРИМ СТИЛЕМ) ЛЮТОГО 1871 РОКУ В НОВОГРАДІ-ВОЛИНСЬКОМУ. ЛЕСЯ ВИХОВУВАЛАСЯ В ІНТЕЛІГЕНТНІЙ ЗАМОЖНІЙ СІМ’Ї, ДЕ В ПОВАЗІ БУЛИ І ХУДОЖНЯ КНИЖКА, І НАУКА. БАТЬКО ПЕТРО КОСАЧ ДІЙСНИЙ СТАТСЬКИЙ РАДНИК, ПОВІТОВИЙ МАРШАЛОК.

Номер слайду 7

РЕЗУЛЬТАТЫ ИССЛЕДОВАНИЯ ОЛЕНА ПЧІЛКА ЩЕ ДО НАРОДЖЕННЯ МИХАЙЛА ТА ЛЕСІ ВИПРОСИЛА СОБІ В БОГА ЧЕСТЬ СТАТИ МАТІР’Ю ТАЛАНОВИТИХ УКРАЇНЦІВ: СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ У ЮНОСТІ ОЛЬГА ПЕТРІВНА ЗАПРИСЯГЛАСЯ, ЩО ВСЕ, ДО ЧОГО ПРИДАТНОЮ БУДЕ САМА, ЩО ЗЛЕЛІЄ ПІД МАТЕРИНСЬКИМ СЕРЦЕМ, ВИПЕСТУЄ СВІТЛИМ ДУХОМ СВОЇМ, – СЛУЖИТИМЕ УКРАЇНІ, НАРОДОВІ УКРАЇНСЬКОМУ ПЕРЕДУСІМ. У ТАКИЙ СПОСІБ ПИСЬМЕННИЦЯ СВІДОМО «ЗАПРОГРАМУВАЛА» НАРОДИТИ Й ВИПЛЕКАТИ ПОТУЖНІ ТАЛАНТИ ДЛЯ СЛУЖІННЯ УКРАЇНСЬКОМУ НАРОДУ.

Номер слайду 8

У ЯКОМУ ВІЦІ ЛЕСЯ НАВЧИЛАСЯ ЧИТАТИ, ГРАТИ НА ФОРТЕПІАНО, ВИШИВАТИ?ЛЕСЯ НАВЧИЛАСЯ ЧИТАТИ У 4 РОКИ, ГРАТИ НА ФОРТЕПІАНО - 5, ВИШИЛА БАТЬКОВІ СОРОЧКУ У 8 РОКІВ. ЛАРИСА КОСАЧ (ЛЕСЯ УКРАЇНКА) З БРАТОМ МИХАЙЛОМ. ФОТО 1880..1881 РР.

Номер слайду 9

РЕЗУЛЬТАТЫ ИССЛЕДОВАНИЯ МАТИ ЗАЛУЧАЛА ДІТЕЙ ДО ПЕРЕКЛАДАЦЬКОЇ СПРАВИ. ОЛЕНА ПЧІЛКА І ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ЯЛТА, СІЧЕНЬ 1898 Р. ОЛЕНА ПЧІЛКА ГОСТЮВАЛА У ЛЕСІ УКРАЇНКИ В ЯЛТІ ДЕСЬ ЗА 21 ГРУДНЯ 1897 Р. (2 СІЧНЯ 1898 Р.) ДО 11 (23) СІЧНЯ 1898 Р. СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ З БРАТОМ МИХАЙЛОМ, ПОЧАТОК 1890-Х РОКІВВОНИ ПЕРЕКЛАЛИ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ ТВОРИ МИКОЛИ ГОГОЛЯ "ВЕЧОРИ НА ХУТОРІ БІЛЯ ДИКАНЬКИ", "ПРОПАЛА ГРАМОТА" І "ЗАЧАРОВАНЕ МІСЦЕ". КНИЖКА, ДО ЯКОЇ ВВІЙШЛИ ЦІ ПЕРЕКЛАДИ, ПОБАЧИЛА СВІТ УЛЬВОВІ В 1885 РОЦІ. ПЕРЕКЛАДАЧІ ПІДПИСАЛИСЯ ОРИГІНАЛЬНИМИ ПСЕВДОНІМАМИ: МИХАЙЛО ОБАЧНИЙ ТА ЛЕСЯ УКРАЇНКА.

Номер слайду 10

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇПОЧАТОК ЗАТЯЖНОЇ БАГАТОЛІТНЬОЇ БОРОТЬБИ... Коли батька перевели на роботу до Луцька, сім’я оселилася поблизу – у селі Колодяжному. Якось на Водохреще Леся разом із іншими дітьми пішла на річку Стир подивитися, як священник святить воду, промочила ноги й занедужала на туберкульоз кісток. Почалася затяжна багатолітня боротьба з невиліковною хворобою. Батьки рятували дочку всіма способами: возили оперувати в Німеччину, лікували на найкращих курортах світу, проте здоров’я покращувалося ненадовго.

Номер слайду 11

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ Присвячена рідній тітці Олені, яку заарештували за протиімперську діяльність. У 1884 році львівський журнал «Зоря» надрукував вірш юної авторки «Конвалія». ПЕРШИЙ ХУДОЖНІЙ ЛЕСИН ТВІР – ПОЕЗІЯ «НАДІЯ»

Номер слайду 12

«На крилах пісень». У БЕРЕЗНІ 1893 РОКУ за сприяння Івана Франка у Львові вийшла Лесина перша книжка віршів «На крилах пісень». Критика схвально відгукнулася на прихід у літературу талановитої авторки. За мужність і незламність духу Іван Франко назвав Лесю Українку чи не «єдиним мужчиною на всю соборну Україну»,СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ ОБКЛАДИНКА ЗБІРНИКА ПОЕЗІЙ ЛЕСІ УКРАЇНКИ «НА КРИЛАХ ПІСЕНЬ» (ЛЬВІВ: 1893 Р.)1888 РІК

Номер слайду 13

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ У 1899 році з’явилася друга поетична книжка – «Думи і мрії». Уже з цих збірок молода авторка поставала людиною великої сили волі. Наприклад, у вірші «Contra spem spero» важкій недузі вона протиставила свій незламний дух: Ні, я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні, Без надії таки сподіватись, Жити хочу! Геть думи сумні! «ДУМИ І МРІЇ». «CONTRA SPEM SPERO»ПОКИ ЖИВУ СПОДІВАЮСЬ"ЩОБ НЕ ПЛАКАТЬ - Я СМІЯЛАСЬ"

Номер слайду 14

У 1910 РОЦІ ПИСЬМЕННИЦЯ ОПУБЛІКУВАЛА ПАТРІОТИЧНИЙ ТВІР "БОЯРИНЯ", У ЯКОМУ В ОБРАЗІ ОКСАНИ ПЕРЕБІЙНОЇ ВИВЕЛА СИЛЬНУ ДУХОМ І ПОМИСЛАМИ УКРАЇНСЬКУ ЖІНКУ, ЯКА НА ЧУЖИНІ БОРОНИЛА РІДНИЙ КРАЙ У НАЙТЯЖЧІ РОКИ ЙОГО ЗАНЕПАДУ, ЩО НАСТАЛИ ПІСЛЯ ПЕРЕЯСЛАВСЬКОЇ РАДИ. Віршовані драми - вершина творчості Лесі Українки. ДРАМА "ЛІСОВА ПІСНЯ", НАПИСАНУ НА ОСНОВІ НАРОДНИХ ПОВІР’ЇВ І НЕПЕРЕХІДНИХ МОРАЛЬНО-ЕСТЕТИЧНИХ ЦІННОСТЕЙ УКРАЇНЦІВ, ТЕЖ ВИКЛИКАЄ ЗАХОПЛЕННЯ ЧИТАЧІВ. СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Номер слайду 15

ФОТОРЕПРОДУКЦІЯ КАРТИНИ ЛАРИСИ ІВАНОВОЇ «ЛЕСЯ УКРАЇНКА» ДЕСЬ ВІТЕР ГРАЄ НА ВІОЛОНЧЕЛІ, МОРОЗНІ ПАЛЬЦІ ПРИКЛАДА ДО СКЛА, І ТИ ОДНА В ЗАЖУРЕНІЙ ОСЕЛІ ЗАМРІЯНО СХИЛИЛАСЬ ДО СТОЛА. МОВ РАБ НІМИЙ НА АРАРАТСЬКІЙ СКЕЛІ КАРБУЄ НАПИСИ ПРО ПОДВИГИ ЦАРЯ, ТИ НА ПАПЕРІ ПОЧУТТІВ МОРЯ ПЕРЕЛИВАЄШ В СТРОФИ НЕВЕСЕЛІ. ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО – ЛЕСЯ УКРАЇНКА. СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Номер слайду 16

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ"Щоб не плакать - я сміялась."УСЕ ЖИТТЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА БУЛА ВЕЛИКОЮ ПАТРІОТКОЮ РІДНОГО КРАЮ. ЗАРАДИ ЗБЕРЕЖЕННЯ ДУХОВНИХ СКАРБІВ ПОЕТЕСА НЕХТУВАЛА НАВІТЬ ВЛАСНИМ ЗДОРОВ’ЯМ. ХОЧА БЕРЛІНСЬКИЙ ПРОФЕСОР НАПОЛЯГАВ НА ЩОРІЧНОМУ КУРОРТНОМУ ЛІКУВАННІ ЛЕСІ В ЄГИПТІ, ОДНОГО РОКУ ВОНА ВІДДАЛА ВСІ ЗІБРАНІ НА ЦЕ РОДИНОЮ КОШТИ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКСПЕДИЦІЇ ДЛЯ ЗАПИСУ НАРОДНИХ ДУМ. КОЛИ В 1909 РОЦІ В КИЄВІ БУЛО ПОСТАВЛЕНО НА СЦЕНІ ДРАМУ ЛЕСІ УКРАЇНКИ «БЛАКИТНА ТРОЯНДА», ГОНОРАР ЗА ЦЮ ПОСТАНОВКУ АВТОРКА ВІДДАЛА НА СПОРУДЖЕННЯ ПАМ’ЯТНИКА ТАРАСОВІ ШЕВЧЕНКУ. ПІШЛА ЛЕСЯ УКРАЇНКА 19 ЛИП НЯ 1913 РОКУ В ГРУЗІЇ У МІСТІ СУРАМІ. ПРАХ ВЕЛИКОЇ ПОЕТЕСИ ПЕРЕВЕЗЛИ В УКРАЇНУ І ПОХОВАЛИ НА БАЙКОВОМУ КЛАДОВИЩІ В КИЄВІ.

Номер слайду 17

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇЦікаві факти ВВЕЛА В УКРАЇНСЬКУ МОВУ ТАКІ СЛОВА, ЯК "НАПРОВЕСНІ" ТА "ПРОМІНЬ". РОДИЧІВ НА ВОЛИНІ ТА В УКРАЇНІ НЕМАЄ. УСІ ВОНИ ЖИВУТЬ ЗА КОРДОНОМ. У 10-РІЧНОМУ ВІЦІ ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ З ВИДАЛЕННЯ ВРАЖЕНИХ ХВОРОБОЮ КІСТОК, ЇЇ ОБИДВІ РУКИ ТА ОДНУ НОГУ ЗАФІКСУВАЛИ У ГІПС. ВІЛЬНОЮ ЗАЛИШАЛАСЯ ЛИШЕ ОДНА НОГА, ПАЛЬЦЯМИ СТУПНІ ЯКОЇ ВОНА НАВЧИЛАСЯ ГРАТИ НА ФОРТЕПІАНО. ЛЕСЯ ЗНАЛА 9 МОВ. ОФІЦІЙНИЙ ЧОЛОВІК ЛЕСІ КЛИМЕНТ КВІТКА БУВ МОЛОДШИМ ВІД НЕЇ НА 9 РОКІВ ГОНОРАР ЗА ПОСТАНОВКУ «БЛАКИТНА ТРОЯНДА» У 1909 РОЦІ АВТОРКА ВІДДАЛА НА СПОРУДЖЕННЯ ПАМ’ЯТНИКА ТАРАСОВІ ШЕВЧЕНКУ. У 19 РОКІВ НАПИСАЛА ДЛЯ МОЛОДШОЇ СЕСТРИ КНИЖКУ "СТАРОДАВНЯ ІСТОРІЯ СХІДНИХ НАРОДІВ"НА ЧЕСТЬ ЛЕСІ УКРАЇНКИ НАЗВАНИЙ АСТЕРОЇД «2616 ЛЕСЯ» (2616 LESYA), ВІДКРИТИЙ 28 СЕРПНЯ 1970 РОКУ. ВІН ЗНАХОДИТЬСЯ У ГОЛОВНОМУ ПОЯСІ АСТЕРОЇДІВ, ЩО РОЗТАШОВАНИЙ МІЖ ОРБІТАМИ МАРСА ТА ЮПІТЕРА І СКЛАДАЄТЬСЯ ПРИБЛИЗНО З 580 000 АСТЕРОЇДІВ.

Номер слайду 18

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇЛеся в граніті... ПАМ’ЯТНИК ЛЕСІ УКРАЇНЦІ В ТЕЛАВІ3 ВЕРЕСНЯ 1973 РОКУ В КИЄВІ ВІДКРИТО ПАМ’ЯТНИК ЛЕСІ УКРАЇНКИПАМ'ЯТНИК ЛЕСІ УКРАЇНЦІ У ЛЬВОВІПАМ'ЯТНИК ЛЕСІУКРАЇНЦІ В ЛУЦЬКУ

Номер слайду 19

Немає, мабуть, людини яка б не любила весну. Чи можна залишатися байдужим, коли пригрівають перші промінці, біжать струмочки по пагорбах, дорогах, коли теплий вітерець розвиває твоє волосся, пестить твої очі, щоки, ніс? А як пахнуть перші квіти! Вони несуть радість очам, піднімають настрій, спонукають будувати плани на майбутнє.

Номер слайду 20

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇЛеся Українки. ДАВНЯ ВЕСНАБУЛА ВЕСНА ВЕСЕЛА, ЩЕДРА, МИЛА,ПРОМІННЯМ ГРАЛА, СИПАЛА КВІТКИ,ВОНА ЛЕТІЛА ХУТКО, МОВ СТОКРИЛА,ЗА НЕЮ ВСЛІД СПІВУЧІЇ ПТАШКИ!ВСЕ ОЖИЛО, УСЕ ЗАГОМОНІЛО –ЗЕЛЕНИЙ ШУМ, ВЕСЕЛАЯ ЛУНА!СПІВАЛО ВСЕ, СМІЯЛОСЬ І БРИНІЛО,А Я ЛЕЖАЛА ХВОРА Й САМОТНА. Я ДУМАЛА: «ВЕСНА ДЛЯ ВСІХ НАСТАЛА,ДАРУНКИ ВСІМ НЕСЕ ВОНА, ЯСНА,ДЛЯ МЕНЕ ТІЛЬКИ ДАРУ НЕ ПРИДБАЛА,МЕНЕ ЗАБУЛА РАДІСНА ВЕСНА». НІ, НЕ ЗАБУЛА! У ВІКНО ДО МЕНЕЗАГЛЯНУЛИ ВІД ЯБЛУНІ ГІЛКИ,ЗАМИГОТІЛО ЛИСТЯЧКО ЗЕЛЕНЕ,ПОСИПАЛИСЬ БІЛЕСЕНЬКІ КВІТКИ. ПРИЛИНУВ ВІТЕР, І В ТІСНІЙ ХАТИНІВІН ПРО ВЕСНЯНУ ВОЛЮ ЗАСПІВАВ,А З НИМ ПРИЛИНУЛИ ПІСНІ ПТАШИНІ,І ЛЮБИЙ ГАЙ СВІЙ ВІДГУК З НИМ ПРИСЛАВ. МОЯ ДУША НІКОЛИ НЕ ЗАБУДЕТОГО ДАРУНКУ, ЩО ВЕСНА ДАЛА;ВЕСНИ ТАКОЇ НЕ БУЛО Й НЕ БУДЕ,ЯК ТА БУЛА, ЩО ЗА ВІКНОМ ЦВІЛА.(1894 Р.)

Номер слайду 21

Номер слайду 22

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ"ДАВНЯ ВЕСНА"ВІРШ АВТОБІОГРАФІЧНИЙ. ВЕСНА - ЦЕ ДЛЯ ГЕРОЇНІ ЩЕ ОДИН РІК ЖИТТЯ. ГЕРОЇНЯ ВВАЖАЛА, ЩО ЇЇ ЖИТТЯ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ. СПІВАЛО ВСЕ, СМІЯЛОСЬ І БРИНІЛО, А Я ЛЕЖАЛА ХВОРА Й САМОТНА. Я ДУМАЛА: "ВЕСНА ДЛЯ ВСІХ НАСТАЛА, ДАРУНКИ ВСІМ НЕСЕ ВОНА, ЯСНА, ДЛЯ МЕНЕ ТІЛЬКИ ДАРУ НЕ ПРИДБАЛА, МЕНЕ ЗАБУЛА РАДІСНА ВЕСНА". АЛЕ НІ, БОГ ЗМИЛУВАВСЯ І ДАВ ЩЕ ВЕСНУ! НІ, НЕ ЗАБУЛА! У ВІКНО ДО МЕНЕ ЗАГЛЯНУЛИ ВІД ЯБЛУНІ ГІЛКИ, ЗАМИГОТІЛО ЛИСТЯЧКО ЗЕЛЕНЕ, ПОСИПАЛИСЬ БІЛЕСЕНЬКІ КВІТКИ. ХВОРОБА ВІДСТУПИЛА І ЛЕСЯ ЩЕ МАЛА МОЖЛИВІСТЬ ЗАЙМАТИСЯ ВІРШУВАННЯМ.

Номер слайду 23

Аналіз "Давня весна"Тема: відтворення впливу приходу весни на хворобливий стан поетеси. Ідея: возвеличення краси весняної природи, за сприянням якої людина забуває про свою хворобу, самотність. Вид лірики — пейзажна. Жанр — вірш. Літературний рід — лірика.. Основна думка: “Моя душа ніколи не забуде Того дарунку, що весна дала.”Мотиви — радість, естетичне задоволення від приходу весни; гармонійна єдність людини та природи. ХУДОЖНІ ЗАСОБИ: ПОРІВНЯННЯ: «ЛЕТІЛА ХУТКО, МОВ СТОКРИЛА». РИТОРИЧНІ ОКЛИКИ: «ЗА НЕЮ ВСЛІД СПІВУЧІЇ ПТАШКИ!», «ЗЕЛЕНИЙ ШУМ, ВЕСЕЛАЯ ЛУНА!», «НІ, НЕ ЗАБУЛА!». ЕПІТЕТИ: «ВЕСНА ВЕСЕЛА, ЩЕДРА, МИЛА», «РАДІСНА ВЕСНА», «СПІВУЧІЇ ПТАШКИ», «ЗЕЛЕНИЙ ШУМ», «ВЕСЕЛАЯ ЛУНА», «БІЛЕСЕНЬКІ КВІТКИ». ПЕРСОНІФІКАЦІЇ ТА УОСОБЛЕННЯ: «ВЕСНА ПРОМІННЯМ ГРАЛА, СИПАЛА КВІТКИ»; «ЛЕТІЛА ХУТКО», «ВЕСНА… ДАРУНКИ ВСІМ НЕСЕ», «ЗАГЛЯНУЛИ ВІД ЯБЛУНІ ГІЛКИ», «ЗАМИГОТІЛО ЛИСТЯЧКО ЗЕЛЕНЕ», «ПРИЛИНУВ ВІТЕР, ЗАСПІВАВ», «ПРИЛИНУЛИ ПІСНІ ПТАШИНІ», «ГАЙ СВІЙ ВІДГУК… ПРИСЛАВ», «ДУША НЕ ЗАБУДЕ», «ВЕСНА ДАЛА»,ПОВТОР «НЕ БУЛО» — «НЕ БУДЕ» — «БУЛА»,ГІПЕРБОЛА «ВЕСНИ ТАКОЇ НЕ БУЛО Й НЕ БУДЕ»,СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Номер слайду 24

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇКомпозиція твору «Давня весна»ЕКСПОЗИЦІЯ: «БУЛА ВЕСНА…». ЗАВ’ЯЗКА: ХВОРОБЛИВІСТЬ І САМОТНІСТЬ ПОЕТЕСИ ПІД ЧАС БУЯННЯ ВЕСНИ. КУЛЬМІНАЦІЯ: РАДІСТЬ ЛІРИЧНОЇ ГЕРОЇНІ З ПРИВОДУ ТОГО, ЩО ЇЇ «НЕ ЗАБУЛА» ВЕСНА. РОЗВ’ЯЗКА: ВДЯЧНІСТЬ ПОЕТЕСИ ВЕСНІ ЗА ЇЇ ДАРУНОК.

Номер слайду 25

Леся Українка МОТИВ ГАРМОНІЙНОГО ЄДНАННЯ ЛЮДИНИ ЗПРИРОДОЮ В ПОЕЗІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ХОТІЛА Б Я ПІСНЕЮ СТАТИ...”РИТМОМЕЛОДИКА Й НАСТРІЙ ПОЕЗІЇ

Номер слайду 26

ФОТОРЕПРОДУКЦІЯ КАРТИНИ ЛАРИСИ ІВАНОВОЇ «ЛЕСЯ УКРАЇНКА»СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ * * *ХОТІЛА Б Я ПІСНЕЮ СТАТИ У СЮЮ ХВИЛИНУ ЯСНУ, ЩОБ ВІЛЬНО ПО СВІТІ ЛІТАТИ, ЩОБ ВІТЕР РОЗНОСИВ ЛУНУ. ЩОБ ГЕТЬ АЖ ПІД ЯСНІЇ ЗОРІ ПОЛИНУТИ СПІВОМ ДЗВІНКИМ, УПАСТИ НА ХВИЛІ ПРОЗОРІ, БУЯТИ НАД МОРЕМ ХИБКИМ. ЛУНАЛИ Б ТОДІ МОЇ МРІЇ І ЩАСТЯ МОЄ ТАЄМНЕ, ЯСНІШІ, НІЖ ЗОРІ ЯСНІЇ, ГУЧНІШІ, НІЖ МОРЕ ГУЧНЕ. ЛЕСЯ УКРАЇНКА

Номер слайду 27

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇТема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі.Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя. Аналіз "Хотіла б я піснею стати"Вид лірики — поєднання філософської та пейзажної. Жанр — вірш. Рік написання – 1899 р. Літературний рід — лірика.. Основна думка: пісня допомагає кожному мріяти про щастя, радість, долати життєві труднощі. Мотиви — волелюбності та творчості; прагнення творити красу і дарувати всім щастя. ХУДОЖНІ ЗАСОБИ: ЕПІТЕТИ: «ЯСНА ХВИЛИНА, «ЯСНІ ЗОРІ”», «СПІВ ДЗВІНКИЙ», «ХВИЛІ ПРОЗОРІ», «МОРЕ ХИБКЕ», «ЩАСТЯ ТАЄМНЕ»МЕТАФОРИ: «ВІТЕР РОЗНОСИВ ЛУНУ», «ПОМИНУТИ СПІВОМ», «УПАСТИ НА ХВИЛІ», «ЛУНАЛИ МРІЇ»ПОВТОРИ: «ЯСНІШІ… ЯСНІЇ», «ГУЧНІШЕ… ГУЧНЕ», «МОЇ…», «МОЄ…»ПОРІВНЯННЯ: «ЯСНІШІ, НІЖ ЗОРІ ЯСНІЇ»; «ГУЧНІШІ, НІЖ МОРЕ ГУЧНЕ».

Номер слайду 28

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇВисновок. Одну із своїх поезій Леся Українка починає епіграфом: "Про що ти думаєш? - Про прийдешність" (В. Гюго). Ці слова великою мірою визначають суть усієї творчості письменниці. Про що б вона не писала - про Україну, античну Грецію, стародавній Схід - вона розмовляла із своїм сучасником, думала про майбутнє свого народу, вірила і боролась за нього. Тому-то так урочистоспокійно і переконливо звучать її слова: Як я умру, на світі запалає Покинутий вогонь моїх пісень І стримуваний промінь засіяє, Вночі запалений, горітиме у день. Леся Українка - співець мужності і боротьби - здобула найпочесніше ймення поетеси народної. Її талант поєднав гаряче серце громадянина і світлий розум філософа з жіночою ніжністю та грацією...

Номер слайду 29

Домашнє завдання. Складіть невеликий опис (5–7 речень) за репродукцією картини В. Лопати «Жінка», використавши цитату з вірша Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати…». Приклад. Святковий дудл від Google (145 років від дня народження Лесі Українки)ВАСИЛЬ ЛОПАТА. ЖІНКА. 2000-НІ РОКИ. СТВОРІТЬ «ДУДДЛ» - ЗАСТАВКА ДЛЯ GOOGLE, ЯКА БУДЕ СПОНУКАТИ ПРОЧИТАТИ ТВІР.

Номер слайду 30

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Номер слайду 31

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇВикористані джерела: СЛОНЬОВСЬКА О. В. УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА : ПІДРУЧНИК ДЛЯ 8 КЛАСУ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ / О. В. СЛОНЬОВСЬКА. — 2-ГЕ ВИД., ПЕРЕРОБЛ. – КИЇВ : ЛІТЕРА ЛТД, 2021. – 256 С. АВРАМЕНКО О. https://cutt.ly/LCdiz3h Українська література : підруч. для 8 кл. закл. загальн. середн. освіти. — 2-ге вид., перероб. / Олександр Авраменко. — Київ : Грамота, 2021. — 240 с. ПОНАД 50 РІДКІСНИХ ФОТОГРАФІЙ ЛЕСІ УКРАЇНКИ HTTPS://UAUA. TOP/16133/HTTPS://DOVIDKA. BIZ. UA/DAVNYA-VESNA-ANALIZ/

pptx
Додано
23 жовтня
Переглядів
2022
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку