15 квітня о 18:00Вебінар: Інтегрований STEM-тиждень як ресурс формування цілісності сприйняття світу

Презентація "Літературне "шістдесятництво"".

Про матеріал
Презентація має на меті повторити та узагальнити матеріал, який вивчався протягом теми, підготувати учнів до ЗНО.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Літературне «шістдесятництво»Українська література11 клас. Підготувала Вчитель української мови та літератури. Одеської загальноосвітньої школи №46 I-III ступенів. Семзенись Юлія Петрівна

Номер слайду 2

Шістдесятники – творче молоде покоління 1960-х років, сформоване в період тимчасової «відлиги» радянського режиму, засудження сталінізму й часткової реабілітації деяких представників «розстріляного відродження».{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}критика інакшістю, тобто заперечення соцреалізму власною творчістю;відстоювання свободи митця, естетична незалежність, самобутність;єдність традицій і новаторства;витончений інтелектуалізм, естетизм. РИСИ

Номер слайду 3

Літературний рід: лірика Жанр: ліричний вірш (колискова) Тема:  відтворення материнського співу над колискою дитини, в якому висловлюється тривога жінки за долю сина, чистоту його душі. Ідея : уславлення материнської любові, яка буде супроводжувати її дитину протягом життя; мати, як і Батьківщина, єдина, неповторна для кожної людини. Основна думка: Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. Художні засоби•Повтор: Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. •Епітети: «білява хата», «лебеді рожеві», «тихі зорі», «золоте сузір’я», «хмільні смеркання», «сиві очі». •Метафори: «мріють криками… лебеді», «темряву тривожили… півні», «танцювали лебеді», «заглядає в шибку казка», «лебеді… лоскотали марево», «…будуть мандрувати очі материнська і білява хата», «прий- дуть верби і тополі», «стануть… листям затріпочуть… душу залоскочуть». •Порівняння: «лебеді, як мрії».«Лебеді материнства»Василь Симоненко(1935-1963)

Номер слайду 4

«Ти знаєш, що ти — людина?»Тема : роздуми письменника про швидкоплинність життя, протягом якого кожний повинен встигнути покохати, зробити добрі справи. Ідея: заклик раціонально використовувати час, відведений на життя, поспішати жити. Основна думка: людина — велике створення на землі, вмій з гордістю носити це ім’я, кожна людина неповторна. Художні засоби•Повтори: Усмішка твоя — єдина, Мука твоя — єдина, Очі твої — одні.•Риторичні запитання: «Ти знаєш, що ти — людина?» «Ти знаєш про це чи ні?» Риторичний оклик: «Гляди ж не проспи!» •Епітети: «люди добрі, ласкаві, злі», «усмішка, мука єдина». Проблематика:• людина і суспільство (призначення людини на землі);• індивідуальність кожної людини;•швидкоплинність часу і життя. Рід літератури: лірика. Жанр: ліричний вірш Василь Симоненко(1935-1963)

Номер слайду 5

«Задивляюсь у твої зіниці»Вид лірики: громадянська, патріотична. Жанр: ліричний вірш.Ідея: показати щирі синівські почуття поета до своєї Батьківщини. Тема: звеличення рідної землі, її історії. Провідний мотив: синівська любов до України-матері. Художні засоби: •епітети «червоні блискавиці», «мама, горда і вродлива», «святе синівське право», «дні, занадто кучі та малі», «зіниці, голубі, тривожні», «розпука вікова», «хмари бурякові», «священне знамено» змальовують тривожний світ, у якому ми живемо; •метафори «пливе за роком рік», «перли в душі сію», «мовчать америки й росії», “чорти живуть на небі”, «палають хмари», «сичать образи»•порівняння: «зіниці, голубі, тривожні, ніби рань»; •звертання: «Україно!», «недруги лукаві», «друзі», «мене»; •гіпербола «битви споконвічний грюк;• риторичне питання «Як же я без друзів обійдуся, без лобів їх, без очей і рук?»;• риторичні оклики «Ти для мене диво!», «Одійдіте, недруги лукаві!», «Друзі, зачекайте на путі!», «Чуєш — битви споконвічний грюк!»; •літота «Я проллюся крапелькою крові» змальовує думку про те, що кожен із нас — це немов маленька крапелька, але всі ми — частина матері-України. Василь Симоненко(1935-1963)

Номер слайду 6

«У синьому небі я висіяв ліс»Жанр: ліричний вірш. Тема:вірш-посвята любові ліричного героя. Ідея: відтворити щирі почуття закоханості, які роблять такі речі, що важко навіть уявити. Художні засоби • Епітети: «синє небо», «любов люба», «дубовий костур», «вечірня хода», «дорога тверда»; • Метафори:  «У синьому небі я висіяв ліс»,  «У синьому небі я висіяв сни». Микола Вінграновський(1936-2004)

Номер слайду 7

«Два кольори»Художні засоби: •епітети: «незнані шляхи», «щасливі і сумні дороги», «вишите життя»; метафори: «водило в безвісти життя», переплелись… мої дороги, «війнула в очі сивина»; •символи: «червоне — то любов, чорне — то журба», вишита сорочка — символ материнської любові, дорога — символ життєвого шляху; •рефрени «два кольори мої, два кольори», “червоне — то любов, а чорне — то журба” утверджує читача у думці, що все життя — то і є поєднання двох його кольорів: червоного — символу любові та чорного — символу журби. Дмитро Павличко(нар.1929 р.) Жанр : пісня (народна пісня літературного походження). Вірш легко ліг на музику О. Білаша. Провідна тема: роздуми про долю людини, про те, що для неї найдорожче, це вияв любові до рідної матері, яка своїми руками вишила синові сорочку червоними і чорними нитками, що стала ліричному герою й оберегом на все життя, і нагадуванням про рану домівку. Ідея:заклик не забувати про своє коріння, про батьків, про те, що є основою життя. Композиція твору: вірш написаний у формі монологу сина, у якому він висловлює свою любов до матері й  подяку за її любов і турботу.

Номер слайду 8

«Балада про соняшник»Іван Драч(1936-2018)Літературний рід: ліро-епос Жанр: балада (модерна) Провідний мотив: талант бачити красу в повсякденні. Тема: народження людини-творця, людини-поета. Ідея: поет повинен прагнути високості в поезії, укорінюючись при цьому в рідному ґрунті, у національній творчості; тільки той творець може відкрити сонце поезії, хто, поглянувши на це сонце, навіки ним захоплюється. Віршовий розмір: верлібр. Образи: соняшник (майбутній митець), сонце (поезія, джерело натхнення); природи: груші-гнилиці, горобці; предметів і явищ: велосипед, млин. Художні засоби •Епітети: тіло шорстке і зелене; красиве засмагле сонце; золоті переливи; червона сорочка;золоте німе захоплення;сонце оранжеве; •Метафора (перевтілення, метаморфоза): В соняшника були руки і ноги, Було тіло шорстке і зелене. Він бігав наввипередки з вітром, Він вилазив на грушу і рвав у пазуху гнилиці. І купався коло млина, і лежав у піску, І стріляв горобців з рогатки. Він стрибав на одній нозі… •Риторичне звертання: Поезіє, сонце моє оранжеве; дайте покататись, дядьку! Риторичне питання: Дядьку, хіба вам шкода?

Номер слайду 9

«Страшні слова, коли вони мовчать…»Тема: слово в житті людини, сутність поезії. Ідея: показати силу слова. Художні засоби: •епітети: «страшні слова», «безсмертний дотик»; •метафори «слова мовчать, причаїлись», «хтось ними (словами) плакав, мутився, болів»; •анафора: «коли»;•оксиморон «слова мовчать»;•антитези: «краса й потворність», «асфальти й спориші». Вид лірики: філософська. Жанр : ліричний вірш. Напрям: модернізм. Течія: неоромантизм. Провідний мотив твору: значення слова в житті людини, сутність поезії. Ліна Костенко(нар.1930р.)

Номер слайду 10

«Господи, гніву пречистого…»Василь Стус(1938-1985) Літературний рід: лірика Вид лірики: філософська (релігійна)Жанр: вірш-медитація. Провідний мотив: утвердження сили людського духу. Тема: звернення ліричного героя до Всевишнього з проханням не осудити його за глибоку віру і надію, бо утверджує безсмертя людського духу. Ідея: утвердження сили людського духу, прагнення не загубити у тяжких випробуваннях своєї самототожності, неповторності своєї долі. Художні засоби •Епітети: «гнів пречистий», « мале людське життя»; •Риторичне звертання: «Господи, гнiву пречистого»; •Метафори: «думою тугу розвіюю»; «надiєю довжу його в вiки».

Номер слайду 11

«Три зозулі з поклоном»Григір Тютюнник(1931-1980)Літературний рід: епос. Жанр: новела. Тема  : складність людських стосунків, виражена через історію нещасливого кохання. Ідея:  возвеличення любові як найвищої духовної цінності, яка піднімає людину над буденністю, очищає її душу. Символічні образи  •«Три зозулі з поклоном» (символ самотності; традиційна народна формула-прохання не любити);• сосна, посаджена Михайлом на піску біля дому (символ самотності й водночас для тих, хто любив (син, Марфа, Софія) Михайла, — пам’ять про нього; для односельців — спогад про загублене життя; для самого Михайла — символ рідного дому); •піджак (символ радянської бідності); •Сибір неісходима (символ-перегук із творами Тараса Шевченка). Головні герої: студент, його мати Софія, чоловік Софії – Михайло, поштар дядько Левко, Марфа, чоловік Марфи – Карпо.

Номер слайду 12

Василь Симоненко. Микола Вінграновський. Ліна Костенко Василь Стус Іван Драч. Дмитро Павличко Григір Тютюнник. Хто на фото?

Номер слайду 13

З’єднай автора і назву твору«Балада про соняшник» «У синьому небі я висіяв ліс»«Два кольори»«Задивляюсь у твої зіниці…»

Номер слайду 14

З якої поезії рядки та хто автор?1. Мене водило в безвiстi життя, Та я вертався на свої пороги. Переплелись, як мамине шиття, Щасливi i сумнi мої, щасливi i сумнi мої дороги.2. Можна все на світі вибирати, сину,Вибрати не можна тільки Батьківщину.3. І застиг він на роки й століття. В золотому німому захопленні:— Дайте покататися, дядьку!А ні, то візьміть хоч на раму. Дядьку, хіба вам шкода?!«Балада про соняшник»  «Лебеді материнства»«Два кольори»  Василь СимоненкоІван Драч. Дмитро Павличко

Номер слайду 15

Які рядки належать кожному з поетів? Яка назва поезії?Думою тугу розвіюю,щоб був я завжди такий,яким мене мати вродилаі благословила в світи. Україно, ти моя молитва,Ти моя розпука вікова... Гримотить над світом люта битва. За твоє життя, твої права. Все повторялось: і краса, й потворність. Усе було: асфальти й спориші. Поезія - це завжди неповторність,якийсь безсмертний дотик до душі.«Господи, гніву пречистого...»«Задивляюсь у твої зіниці...»«Страшні слова, коли вони мовчать»123113322

Номер слайду 16

Література1. Авраменко О. М., Блажко М. Б. Українська мова та література (І частина). Довідник. Завдання в тестовій формі.— К. : Грамота, 2019. — 496 с.2. Борзенко О. І. Українська література (рівень стандарту) : підруч. для 11 класу закл. заг. серед. освіти / О.І. Борзенко — Харків : Вид-во «Ранок», 2019. — 240 с. https://dovidka.biz.ua/

Номер слайду 17

Бажаю успіхів!

pptx
Додано
29 березня 2020
Переглядів
1279
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку