Цю презентацію можна використати і на майстер класі з вчителями початкових класів чи вчителями української мови, а також можна використати окремі вправи на уроках української мови для формування орфографічної грамотності чи попередженню помилок.
м. Ужгород Формування орфографічної грамотності молодших школярів. Підготувала: Биркович Вікторія Іванівна. УЗОШ №9
Номер слайду 2
Не помиляється лише той, хто нічого не робить. Але й нічого не робити — помилка. Еміль Кроткій
Номер слайду 3
Орфографія – це система правил правопису, тобто нормативного, обов’язкового для всіх написання слів. Граматика – наука про закономірності будови і форми слів, словосполучень і речень. Орфограма – це написання, що відповідає правилу орфографії і вимагає застосування цього правила.
Номер слайду 4
Причини появи помилок: наше письмо супроводжує внутрішнє мовлення; невміння виділяти орфограми на письмі; невміння співвідносити звуковий склад слова буквеним позначенням;відсутність теоретичних знань; розрив між теоретичними знаннями та вміннями й навичками; низький рівень навички читання; неуважність.
Номер слайду 5
Формування орфографічної грамотності Попередження помилок. Робота над помилками
Номер слайду 6
Робота над помилками. ГруповаІндивідуальна. Робота над типовими помилками. Робота за пам’яткою
Номер слайду 7
Види помилок. ЛексичніГраматичніСтилістичніПунктуаційніОрфографічні
Номер слайду 8
Орфографічні помилки Неправильно написане слово або сполучення слів; Неправильний перенос у наступний рядок; Неправильно скорочене слово.
Номер слайду 9
Кодування. Виправити помилки, використовуючи крейду різних кольорів. Сторічя, стіль, прозьба, віла, философ, вічливість, діленя, сітуація, військомат. (Відповідь: числівник.)Вправи для попередження орфографічних помилок
Номер слайду 10
Розминки: словниковий диктант на задану орфограму; складання орфографічної схеми; пояснювальний диктант; робота із зошитом орфограм; взаємодиктант, творчий диктант.
Номер слайду 11
Лексичні помилки: ужите не те слово; ужите зайве слово; невиправдано повторюється схожі слова чи речення; вжиті російські слова замість українських.
Номер слайду 12
Перекладіть українською мовою вирази: На будущей неделе — на тому тижні; на следующий день — наступного дня; без отказа — безвідмовно;Вправи для попередження лексичних помилок
Номер слайду 13
керівник брати участь митниця їдальня наступний керуючий приймати участь таможня столова слідуючий. Запишіть слова у дві колонки: правильне неправильне вживання вживання
Номер слайду 14
пояснити значення слів; дібрати синоніми, антоніми; пояснити значення фразеологізмів; перекласти з російської мови; створити мовленнєву ситуацію. Розминки:
Номер слайду 15
Граматичні помилки: неправильно утворене слово; слово вжите не в тій формі; неправильно побудоване речення.
Номер слайду 16
Допишіть правильні закінчення слів Будь господар., св.. слов.. . Від меч., ран., загоїться, а від лих., слов.. — ніколи. Краще переконувати слов.., ніж кулак.. . Від тепл.. слов., і лід розмерза..ся.
Номер слайду 17
Розминки: знайти відповідну граматичну форму; утворити задану граматичну форму; виправити помилки; перевірити знання за схемою.
Номер слайду 18
Стилістичні помилки: ВИКОРИСТАНІ МОВНІ ЗАСОБИ НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ СТИЛЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ЧИ ПОРУШУЮТЬ ЗАКОНИ МЕЛОДІЙНОСТІ
Номер слайду 19
Знайдіть і виправте у реченні стилістичні помилки1. Земля – планета, що кружляє навколо Сонця. 2. Великим кострубатим дубам було байдуже, що ішли опади у вигляді снігу. 3. При низькій температурі пара перетворюється у невеликі кристали льоду і утворює казкові сніжинки. 4. Мій олівець зламаний і тому, на жаль, не працює.
Номер слайду 20
редагувати речення; створити зв’язне висловлення на задану тему; вводити мовні штампи у текст; працювати з паронімами; перекласти з російської мови. Розминки:
Вправи: Розставте розділові знаки в прислів'ях та приказках, поясніть пунктограми. Як добрий став риба буде а стече став болото буде. У клітці є пити їсти і хороше сісти але немає волі.
Номер слайду 23
самодиктант; графічний диктант; складання речень за схемами; пояснювальний диктант; схематичне оформлення пунктограм; робота з зошитом пунктограм. Розминки: