Що таке фактура матеріалу?Які ви знаєте матеріали штучного походження?Які способи отримання штучних і синтетичних матеріалів вам відомі?Який вплив на здоров’я людини і навколишнє середовище здійснюють синтетичні та штучні матеріали?Охарактеризуйте недоліки та переваги штучних матеріалів у порівнянні з натуральними?
Тема заняття. Метал як конструкційний матеріал: види металів, властивості металів, сортовий прокат. Завдання заняття:засвоїти основні види та властивості металів;дослідити показники якості металів;ознайомити із маркуванням металіввиконати практичну роботу по темі: «Ознайомлення із зразками металів. Механічні випробування металів».
СІРИЙ ЧАВУНМарки сірого чавуну позначають літерами СЧ (сірий чавун) з додаванням двох цифр, які відповідають границі міцності при розтягуванні, кгс/мм2 (МПа). Основні марки ливарних чавунів, що використовують у машинобудуванні: СЧ12, СЧ15, СЧ18, СЧ21, СЧ24, СЧ28, СЧ32, СЧ35, СЧ38 і СЧ40.
Конструкційні вуглецеві сталі звичайної якості маркують літерами Ст і порядковим номером від 0 до 7 залежно від хімічного складу і механічних властивостей. Наприклад, Ст 4 – сталь вуглецева звичайної якості, номер марки 4. Марки якісних вуглецевих сталей позначають літерами Ст і двома цифрами, наприклад, Ст 08, Ст 10, Ст 15, Ст 20, Ст 45 і так далі до Ст 65.
Позначення легованих сталей складають з двох значних цифр і відповідних літер. Цифри показують відсотковий вміст вуглецю в сотих частках. Наприклад, сталь 18 ХГТ містить близько 0,18% вуглецю, близько 1% хрому, марганцю, титану; 12 ХНЗ – близько 0,12% вуглецю, 1% хрому і 3% нікелю; 38 Х2 МЮА – близько 0,38% вуглецю, близько 2% хрому, молібдену і алюмінію – близько 1% кожного. Літера А в кінці позначення марки вказує на підвищену якість цієї сталі.
Вуглецеву інструментальну сталь маркують літерою У та числом, яке вказує на десяті частки відсотка вуглецю, наприклад, У8 і У8а (с=0,8%), У13 і У13г (с=1,3%). Літера А означає, що сталь високоякісна із зниженим вмістом шкідливих домішок: s<0,02%, p<0,03%; літера Г показує на підвищений вміст марганцю.
Ознайомтеся із зразками металів. Пронумеруйте їх. Зачистіть поверхню кожного зразка дрібнозернистою шліфувальною шкуркою, відшліфуйте поверхню. Визначне, до якого виду металів належить кожен зразок. Виконайте обпилювання кожного зразка. Порівняйте зусилля, які ви затратили при обпилюванні кожного зразка. Установіть, який з металів має найвищу твердість. Дані запишіть у таблицю.