«На це я вам скажу, що сам не знаю, яка в мене душа – хохлацька чи російська. Знаю тільки те, що ніяк би не дав переваги ні малоросіянинові перед росіянином, ні росіянинові перед малоросіянином. Обидві природи надто щедро обдаровані Богом, і як навмисне кожна з них містить у собі те, чого немає в іншій, - явний знак, що вони мають доповнювати одна одну...аби опісля злившись воєдино, вони витворили щось досконаліше в людстві». Особиста думка М.Гоголя щодо власної національної приналежності Із листів до Олександри Смирнової
Микола Васильович Гоголь – класик світової літератури. Його твори читають та екранізують в Америці й Росії, у Німеччині й Білорусі, і, звісно, в Україні. Про нього розповідають містичні легенди, таємницею оповита навіть смерть Миколи Васильовича. Російський письменник Дмитро Мережковський написав унікальне літературознавче дослідження, яке називалось «Гоголь і чорт». То хто ж він, Микола Гоголь, уродженець Полтавщини, закоханий в Італію митець, який, живучи в холодному Петербурзі, усе життя серцем рвався в Україну?
Закінчивши Ніжинську гімназію, у 1828 р. М. Гоголь переїжджає до Санкт-Петербурга і влаштовується на державну службу. Департамент наділів у Петербурзі, де служив М. Гоголь Будинок каретника Іохіма, де жив М. Гоголь Але омріяна російська столиця розчарувала молодого провінціала. Він сумує за Україною, та й кар’єра службовця вже мало приваблює амбітного юнака. У 1831 р. він полишає службу і влаштовується працювати вчителем історії в школі для молодих дворянок.
МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ ВІДВІДУЄ РІДНУ ДОМІВКУ У 1851 році Гоголь востаннє приїхав у Василівку. Цей приїзд став прощанням із рідною батьківщиною, яка давала йому силу і наснагу. Поїздки М.В. Гоголя в Україну, в рідну Василівку, зігрівали і заспокоювали його душу. У рідній Василівці письменник із захопленням слухав розповіді про славних козаків, цікаві історії української минувшини.
21 лютого 1852 р. М. Гоголь помер Могила М. В. Гоголя на кладовищі Даниловського монастиря в Москві Посмертна маска Гоголя, знята скульптором Рамазановим Скульптор Микола Рамазанов отримав доручення зняти посмертну маску з письменника. Він і підтвердив, що тіло митця не перебувало у стані летаргічного сну.
Вирішення проблемного питання Чому Микола Гоголь не писав українською мовою? По-перше, він чув українську мову з дитинства, розмовляв нею із селянами, але в його дворянському оточенні не було української мови, російська була мовою його батьків. По-друге, українська літературна мова на той час не досягла того рівня досконалості, який би відповідав критеріям творчого самоздійснення, які амбітний Гоголь ставив перед собою. Третя причина : письменник ставить перед собою найвищу мету – не просто боротися за один, нехай і рідний народ, за його політичні права, а перед усіма народами імперії засобом красного слова відкрити суть їх небесного громадянства, тоді сама собою зникне кривда, завдана і його народові. Таким чином мова імперії стане засобом просвітлення й духовного порятунку мільйонів, а отже, здійсненням місії Гоголя на землі.