Термін «композиція» походить від латинського compositio — поєднання, розміщення. У мистецтві ним традиційно позначають процес компонування, тобто розміщення, угрупування форм, об’єктів, ритмів, кольоросполучень, незалежно від виду мистецтва та його жанру. Композиція покликана створювати в мистецтві органічну єдність художнього задуму, ідеї конструктивно-пластичного визначення міри.
Особливості композиційної структури орнаментів. Візерунок — вільна композиція декоративних мотивів. Орнамент (прикраса) — візерунок, який складається з ритмічно впорядкованих елементів: призначається для прикрашення різних предметів (посуд, зброя, текстильні вироби, меблі, книги та інше), архітектурних споруд (як усередині, так і зовні), творів пластичних мистецтв (здебільшого прикладних), а в первісних людей — також людського тіла (розфарбування, татуювання). Орнамент пов'язаний з поверхнею, організовує її і прикрашає, орнамент оперує невизначеними формами або стилізує реальні мотиви, які схематизує до невпізнання. Особливості орнаменту:- декоративна стилізація;- площинність;- зв'язок із поверхнею.
Вісь симетрії — це точка, навколо якої фігура переміщується на певний кут Наступний вид симетрії — перенесення або трансляція. Симетричні елементи можуть накладатись, якщо їх переміщувати вздовж прямолінійної осі Фрагмент барельєфа із палацув Персиполі (Стародавня Персія. Сер. І тис. до н. є.)
Осьова симетрія Трикутник Рело має осьову симетрією. Він має три осі симетрії другого порядку, кожна з яких проходить через вершину трикутника і середину протилежної дуги, а також одну вісь симетрії третього порядку, що перпендикулярна площині трикутника і проходить через його центр.
Дзеркальна симетрія. Дзеркальна симетрія – статична, в ній немає руху. Найпростіший приклад – це предмет і його відбиття в дзеркалі, що є площиною симетрії. Уявимо собі, що плоска фігура перед дзеркалом і її відбиття об’єднані в одну фігуру. Нова фігура виявляється розділеною слідом площини симетрії на дві рівні частини. Тому й говорять, що геометрична фігура має дзеркальну симетрію
Способи організації орнаментів. Стрічковий орнамент (або фризовий) — це візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд з відкритим двобічним рухом, що вписується в стрічку. Стрічковий орнамент розміщують у смузі з вертикальним або горизонтальним членуваннями мотивів. До цього типу орнаменту відносять бордюри, облямівки, шпалери, а також меандр
Сітчастий орнамент Композиція будується за допомогою сітки, яка складається із системи різноманітних вузлів. Він будується на ритмічних чергуваннях одного або декількох мотивів. Розрізняють п'ять різновидів орнаментів, які ґрунтуються на формах (мал.3.10):а) квадратній;б) трикутній;в) прямокутній;г) ромбовидній;ґ) паралелограматичній.
Композиційно-замкнений орнамент Візерунок, декоративні елементи якого згруповані так, що створюють замкнений рух. Можливі чотири основні види побудови замкнених орнаментів:1. за допомогою однієї площини симетрії;2. за допомогою однієї осі симетрії;3. за допомогою однієї осі і декількох площин симетрії;4. за допомогою декількох осей і площин симетрії.