Як біла хмара - тисячі зірок,Над полем танець хороводять. Піду вночі шукать ставок,Вони мене назад приводять. Дивилися на них батьки,Легенди нам розповідали.І дивувались їм діди,І солов'ї пісні співали. Орієнтиром був у моріІ чумаки по ньому йшли. Ув'язнені шукали воліІ моряки по ньом пливли. Як напливають небом хмари,Себе не добре почуваю,Бо я пастух зірок отари -Звіздар. Душею відчуваю... Володимир Кажанов. 16.02.05
У безмісячну ясну ніч на зоряному небі можна помітити широку світлу смугу Чумацького Шляху. При розгляді в телескоп цей дивовижний об'єкт виявляється скупченням величезної кількості (понад 200 мільярдів) зірок і яскравих туманностей. Всі ці об'єкти утворюють величезну зоряну систему під назвою Галактика.
Чумацький шлях не можна побачити на небосхилі завжди. Для нас - жителів Північної півкулі, Чумацький шлях видно з лютого по вересень. Його можна спостерігати на півдні або південному заході (схід із заходу), коли Північний Хрест знаходиться над головою. У червні частина нашої галактики можна добре розгледіти в 12 годині ночі, а у вересні - навіть у 9 вечора. Якщо фотографувати з Південної півкулі, то там Чумацький шлях видно майже цілий рік, прямо над головою
Спіральна структура нашої Галактики Чумацький Шлях недостатньо детально вивчена і є перспективною темою для науки. Вона має, як мінімум, 5 спіральних рукавів: рукав Лебедя, рукав Оріона, рукав Персея, рукав Стрільця і рукав Центавра. Їх назви зумовлені місцем розташування основних масивів рукавів у відповідних сузір'ях.
Галактику оточують кульові зоряні скупчення, відстань до яких від центру Галактики складає тисячі і десятки тисяч світлових років. Трохи далі розташовані карликові галактики, по суті, такі само великі скупчення зірок. На схемі показано приблизне розташування наших найближчих сусідів у просторі. Найближча до нас, знаменита Туманність Андромеди (галактика М31 в сузір'ї Андромеди) видалена на відстань близько 2 мільйонів світлових років і ці дані постійно уточнюються, завдяки новим методам досліджень.
Що знаходиться в центрі Чумацького Шляху? Астрономи вже давно підозрювали, що в серці нашої Галактики причаїлася чорна діра, але повної впевненості в цьому не було. І ось, після 15 років регулярного моніторингу області галактичного центру з телескопами ESO на обсерваторіях Ла Сілла і Параналь, вчені, нарешті, отримали вирішальний доказ.
Надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Чумацький Шлях існує , але являє собою порошинку (хоча і досить важку - в 4 млн сонячних мас ) щодо розмірів всієї Галактики. У 2010 р. дослідники виявили пару « бульбашок» ,що випускають γ- промені , кожен на відстані близько 25 млн світлових років від галактичного центру , де знаходиться чорна діра. Ці « бульбашки » можуть бути слідами активних процесів поблизу чорної діри у відносно недалекому минулому - в процесі поглинання чорною дірою речовини частина останньї не потрапила в неї , а була відкинута у вигляді потоків заряджених частинок і випромінювання з високою енергією. На щастя цей страшний катаклізм не був спрямований безпосередньо в бік Сонячної системи.
Всі зірки разом із Сонцем рухаються перпендикулярно центру Галактики - це рух є наслідком обертання Галактики. Дослідження показали:в районі Сонця Галактика обертається зі швидкістю ~ 220 - 230 км / с. Обертання відбувається за годинниковою стрілкою, якщо дивитися на Галактику зверху з Північного Полюса Галактики, що у сузір'ї Волосся Вероніки.
Розсіяні зоряні скупчення Складаються з декількох десятків, сотень, іноді тисяч зір, що мають неправильну форму. Їхні діаметри становлять 10-20 світлових років. Зоряні скупчення мають сферичну або злегка сплюснуту форму діаметром до 300 св. р. Вони налічують сотні тисяч і навіть мільйони зір, які групуються до центру. Кулясті зоряні скупчення
Розсіяні зоряні скупчення У розсіяних зоряних скупченнях багато масивних яскравих зір, змінних, спалахуючих та зір з незвичайним хім. Складом. Всі вони вкладаються на головну послідовність, це свідчить що вік становить лише 1 млрд. років. Зоряні скупчення Кулясті зоряні скупчення Кулясті навпаки, складаються з маломасивних , на пізніх етапах еволюції. На діаграмі спектр-світність вони від F0 вертикально до зони червоних гігантів. Їх вік 10-12 млрд. років.
Розсіяні зоряні скупчення Зоряні скупчення Кулясті зоряні скупчення Майже всі розсіянні скупчення знаходяться в районі Молочного шляху або поблизу нього. Їх виявленно близько 1 200, а найвідоміші з них – Плеяди та Гіади. Усі кулясті зоряні скупчення розташовуються сферично-семетрично відносно центра Галактики, помітно концентруючись навколо нього. Омега Центавра
У 20-х роках ХХ ст. увагу астрономів привернули групи біло-голубих зір, що згодом отримали назву – асоціацій. Досліджуючи їх, у 1947р. В. А. Амбарцумян та його співробітники виявили групи зір названі зоряними асоціаціями. Зробили висновок , що процес формування зір продовжується і наш час.
За типом зоряного населення асоціації поділяють на: ОB-асоціації, що здебільшого складаються з гарячих зір спектральних класів O та B. До ОB-асоціацій належать зорі різних спектральних класів від 0 до 32. Розміри ОB-асоціацій приблизно десятки і сотні Пк. Вони на багато більші за розсіяні зоряні скупчення. Т- асоціації складаються з об’єктів таких, як змінні зорі типу Т Тельця. Найближча Т-асоціація а знаходиться у сузір’ї Оріона. У ній налічує понад 600 зір типу T Тельця.
Чумацький шлях - галактика чи Галактика?Скільки спіральних рукавів має Чумацький шлях?Де знаходиться Сонячна система в Галактиці? Чому це положення є унікальним?Яка будова Чумацького шляху?Поясніть слова вірша: “ З'являється з пітьми Чумацький Шлях, Що у серпневу ніч такий близький…» Підсумок