Презентація "Молочний Шлях. Будова Галактики. Місце Сонячної системи в Галактиці. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності"

Про матеріал
Презентація з астрономії на тему " Молочний Шлях. Будова Галактики. Місце Сонячної системи в Галактиці. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності" для учнів 11 класів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Молочний Шлях. Будова Галактики. Місце Сонячної системи в Галактиці. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності.

Номер слайду 2

Як біла хмара - тисячі зірок,Над полем танець хороводять. Піду вночі шукать ставок,Вони мене назад приводять. Дивилися на них батьки,Легенди нам розповідали.І дивувались їм діди,І солов'ї пісні співали. Орієнтиром був у моріІ чумаки по ньому йшли. Ув'язнені шукали воліІ моряки по ньом пливли. Як напливають небом хмари,Себе не добре почуваю,Бо я пастух зірок отари -Звіздар. Душею відчуваю... Володимир Кажанов. 16.02.05

Номер слайду 3

Чумацький шлях – наша Галактика

Номер слайду 4

У безмісячну ясну ніч на зоряному небі можна помітити широку світлу смугу Чумацького Шляху. При розгляді в телескоп цей дивовижний об'єкт виявляється скупченням величезної кількості (понад 200 мільярдів) зірок і яскравих туманностей. Всі ці об'єкти утворюють величезну зоряну систему під назвою Галактика.

Номер слайду 5

Чумацький шлях не можна побачити на небосхилі завжди. Для нас - жителів Північної півкулі, Чумацький шлях видно з лютого по вересень. Його можна спостерігати на півдні або південному заході (схід із заходу), коли Північний Хрест знаходиться над головою. У червні частина нашої галактики можна добре розгледіти в 12 годині ночі, а у вересні - навіть у 9 вечора. Якщо фотографувати з Південної півкулі, то там Чумацький шлях видно майже цілий рік, прямо над головою

Номер слайду 6

Чумацький Шлях (або Галактика) - галактика, у якій перебувають Земля, Сонячна система і всі окремі зірки, видимі неозброєним оком .

Номер слайду 7

Перше систематичне дослідження Галактики провів у другій половині 18 століття англійський астроном Вільям Гершель

Номер слайду 8

Справжнє відкриття Галактики як фізичного об'єкта відбулося 1924 p., коли Е. Габбл довів, що вона - лише один із багатьох подібних до неї зоряних світів. Збагачення уявлень про Галактику розпочалося з 60-х років XX ст. після створення потужних наземних і космічних телескопів.

Номер слайду 9

Дуже важко визначити вік, коли сформувався Чумацький Шлях, але наразі вік найдавніших зірок у цій галактиці оцінюється у 13,6 мільярдів років, що приблизно дорівнює віку Всесвіту.

Номер слайду 10

Наша Галактика має вигляд величезного плоского диску з потовщенням в центральній області, поперечник якого становить близько 30 тис. парсек.

Номер слайду 11

Маса Галактики оцінюється в 3 • 1012 мас Сонця або 6 • 1042 кг. Нова мінімальна оцінка визначає масу галактики всього в 5 •1011 мас Сонця. Велика частина маси Галактики міститься не в зірках і міжзоряному газі, а в гало та темній матерії.

Номер слайду 12

Складові Галактики. Плоска складова. Газопилові туманностіНові зорі та планети. Сферична складова. Кулясті скупчення. Старі зорі малої світності

Номер слайду 13

Будова Галактикиядрогалобалджгалактичний диск

Номер слайду 14

Центр - це ядро Галактики. Основна маса зірок, що утворюють Галактику, розташована поблизу її головної площини. Чим далі від цієї площини і чим далі від центру Галактики, тим рідше розташовані зірки.

Номер слайду 15

Спіральна структура нашої Галактики Чумацький Шлях недостатньо детально вивчена і є перспективною темою для науки. Вона має, як мінімум, 5 спіральних рукавів: рукав Лебедя, рукав Оріона, рукав Персея, рукав Стрільця і рукав Центавра. Їх назви зумовлені місцем розташування основних масивів рукавів у відповідних сузір'ях.

Номер слайду 16

Сонячна система розташована в одній з спіральний гілок в площині Галактики і віддалена на північ від цієї площини на відстань ~ 30 світлових років. Виходячи з сучасних гіпотез, з'ясовується, що саме таке положення Сонця в Галактиці дозволило розвинутися життю на планеті Земля.

Номер слайду 17

Наша Сонячна система знаходиться в невеликому Місцевому рукаві, або Рукаві Оріона

Номер слайду 18

Галактику оточують кульові зоряні скупчення, відстань до яких від центру Галактики складає тисячі і десятки тисяч світлових років. Трохи далі розташовані карликові галактики, по суті, такі само великі скупчення зірок. На схемі показано приблизне розташування наших найближчих сусідів у просторі. Найближча до нас, знаменита Туманність Андромеди (галактика М31 в сузір'ї Андромеди) видалена на відстань близько 2 мільйонів світлових років і ці дані постійно уточнюються, завдяки новим методам досліджень.

Номер слайду 19

Перша фотографія Галактики Андромеди, отримана Ісааком Робертсом (1887р)

Номер слайду 20

Велика Магелланова Хмара Мала Магелланова Хмара Під час експедиції Магеллана в XVI ст. дві великі зоряні хмари, які спостерігали в південній півкулі неба, назвали Великою і Малою Магеллановими Хмарами.

Номер слайду 21

Що знаходиться в центрі Чумацького Шляху? Астрономи вже давно підозрювали, що в серці нашої Галактики причаїлася чорна діра, але повної впевненості в цьому не було. І ось, після 15 років регулярного моніторингу області галактичного центру з телескопами ESO на обсерваторіях Ла Сілла і Параналь, вчені, нарешті, отримали вирішальний доказ.

Номер слайду 22

Надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Чумацький Шлях існує , але являє собою порошинку (хоча і досить важку - в 4 млн сонячних мас ) щодо розмірів всієї Галактики. У 2010 р. дослідники виявили пару « бульбашок» ,що випускають γ- промені , кожен на відстані близько 25 млн світлових років від галактичного центру , де знаходиться чорна діра. Ці « бульбашки » можуть бути слідами активних процесів поблизу чорної діри у відносно недалекому минулому - в процесі поглинання чорною дірою речовини частина останньї не потрапила в неї , а була відкинута у вигляді потоків заряджених частинок і випромінювання з високою енергією. На щастя цей страшний катаклізм не був спрямований безпосередньо в бік Сонячної системи.

Номер слайду 23

Всі зірки разом із Сонцем рухаються перпендикулярно центру Галактики - це рух є наслідком обертання Галактики. Дослідження показали:в районі Сонця Галактика обертається зі швидкістю ~ 220 - 230 км / с. Обертання відбувається за годинниковою стрілкою, якщо дивитися на Галактику зверху з Північного Полюса Галактики, що у сузір'ї Волосся Вероніки.

Номер слайду 24

Деяка частина зір Галактики об’єднана в скупчення, тобто в групи, які пов'язані між собою взаємним тяжінням і тому, рухаються в просторі як єдине ціле. Розрізняють два види зоряних скупчень: розсіяні та кулясті. Зоряні скупчення та асоціації

Номер слайду 25

Розсіяні зоряні скупчення Складаються з декількох десятків, сотень, іноді тисяч зір, що мають неправильну форму. Їхні діаметри становлять 10-20 світлових років. Зоряні скупчення мають сферичну або злегка сплюснуту форму діаметром до 300 св. р. Вони налічують сотні тисяч і навіть мільйони зір, які групуються до центру. Кулясті зоряні скупчення

Номер слайду 26

Розсіяні зоряні скупчення У розсіяних зоряних скупченнях багато масивних яскравих зір, змінних, спалахуючих та зір з незвичайним хім. Складом. Всі вони вкладаються на головну послідовність, це свідчить що вік становить лише 1 млрд. років. Зоряні скупчення Кулясті зоряні скупчення Кулясті навпаки, складаються з маломасивних , на пізніх етапах еволюції. На діаграмі спектр-світність вони від F0 вертикально до зони червоних гігантів. Їх вік 10-12 млрд. років.

Номер слайду 27

Розсіяні зоряні скупчення Зоряні скупчення Кулясті зоряні скупчення Майже всі розсіянні скупчення знаходяться в районі Молочного шляху або поблизу нього. Їх виявленно близько 1 200, а найвідоміші з них – Плеяди та Гіади. Усі кулясті зоряні скупчення розташовуються сферично-семетрично відносно центра Галактики, помітно концентруючись навколо нього. Омега Центавра

Номер слайду 28

У 20-х роках ХХ ст. увагу астрономів привернули групи біло-голубих зір, що згодом отримали назву – асоціацій. Досліджуючи їх, у 1947р. В. А. Амбарцумян та його співробітники виявили групи зір названі зоряними асоціаціями. Зробили висновок , що процес формування зір продовжується і наш час.

Номер слайду 29

За типом зоряного населення асоціації поділяють на: ОB-асоціації, що здебільшого складаються з гарячих зір спектральних класів O та B. До ОB-асоціацій належать зорі різних спектральних класів від 0 до 32. Розміри ОB-асоціацій приблизно десятки і сотні Пк. Вони на багато більші за розсіяні зоряні скупчення. Т- асоціації складаються з об’єктів таких, як змінні зорі типу Т Тельця. Найближча Т-асоціація а знаходиться у сузір’ї Оріона. У ній налічує понад 600 зір типу T Тельця.

Номер слайду 30

Чумацький шлях - галактика чи Галактика?Скільки спіральних рукавів має Чумацький шлях?Де знаходиться Сонячна система в Галактиці? Чому це положення є унікальним?Яка будова Чумацького шляху?Поясніть слова вірша: “ З'являється з пітьми Чумацький Шлях, Що у серпневу ніч такий близький…» Підсумок

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 10
Оцінки та відгуки
 1. Гулич Руслан
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Без'язична Світлана Володимирівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Єрмілова Тетяна Юріївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 4. Сиротенко Валентина Іванівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 5. Бовкун Вікторія Вільгалімівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 6. Трамбицька Наталія Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 7. neznayenko boris
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 8. Самброс Тамара
  Дуже гарна презентація! Матеріал подано чітко, логічно, доступно. Набагато краще підручника!
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
 9. Крицька Любов Василівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 10. Калугіна Олена Олександрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
Показати ще 7 відгуків
pptx
До підручника
Астрономія (рівень стандарту) 11 клас (Головко М.В., Коваль В.С., Крячко І.П.)
Додано
6 жовтня 2019
Переглядів
28993
Оцінка розробки
5.0 (10 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку