до підручника Основи здоров'я. 8 клас. І. Д. Бех, Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, С. В. Страшко, 2021
Розвиток людини. Розвиток людини відбувається у процесі:росту — фізичні зміни (зросту, ваги, пропорцій тіла);дозрівання — біологічні зміни, запрограмовані генетично (наприклад, статеве дозрівання);навчання — відносно стабільні зміни, що відбуваються у процесі набуття досвіду. Розвиток людини — це якісні фізіологічні та психологічні зміни, що тривають від народження до досягнення зрілості (або до кінця життя).
Ознаки психологічної зрілостіЕмоційної:контроль за виявом емоцій;уміння висловлювати почуття;уміння долати тривогу, невдачі, керувати стресами.Інтелектуальної:уміння прогнозувати розвиток подій і приймати рішення;розвинене критичне і абстрактне мислення, креативність (творче мислення);уміння дискутувати за допомогою аргументів. Духовної:пріоритетність духовних цінностей;усвідомлення важливих принципів, життєвої місії та сенсу життя. Щоб досягти повної зрілості, людина має стати дорослою не лише біологічно, а й «вирости» емоційно, інтелектуально і духовно.
Ознаки соціальної зрілостіМоральна зрілість — уміння розрізняти добро і зло, діяти відповідно до прийнятих у суспільстві соціальних норм. Правова зрілість — набуття усіх громадянських прав і повна юридична відповідальність. В Україні вік досягнення правової зрілості — 18 років. Соціальна зрілість — це також спроможність не лише діяти у власних інтересах, а й налагоджувати та підтримувати стосунки, конструктивно розв’язувати конфлікти. Людина досягає соціальної зрілості, коли здатна утримувати себе, створити і забезпечити сім’ю.
Вимоги сучасного світу. Об’єднайтесь у 3 групи («людина», «робота», «освіта»). За допомогою табл. 1 на стор. 10 порівняйте вимоги індустріального та інформаційного суспільств у сферах:група 1: трудових відносин;група 2: особистісного розвитку і міжособистісних стосунків;група 3: освіти.2. Обговоріть переваги і недоліки інформаційного суспільства порівняно з індустріальним.
Соціальні ролі і життєві навички. Упродовж життя людина виконує різні соціальні ролі: дитини, учня, студента, споживача, громадянина, чоловіка (дружини), матері (батька), брата (сестри), друга, колеги, підлеглого, начальника тощо. Навички, які є важливими для будь-якої соціальної ролі, називають життєвими. Життєві навички — це уміння, що допомагають людині адаптуватись у сучасному світі і долати труднощі щоденного життя. Визначення ВООЗ
Тренінг — необхідна умова успішного навчання. Одним із найефективніших методів успішного навчання є тренінг. Раніше тренінги проводили лише психологи. Тепер тренінги використовують у школах на уроках здоров’я. Річ у тому, що неможливо розвинути життєві навички, тільки прослухавши чи прочитавши про них. Їх треба багато разів відпрацьовувати — обговорюючи життєві ситуації, обмінюючись досвідом з друзями і вчителем.