Дієслова на – ся (літературна вимова й правопис)Урок з української мови у 4 класіВиконала вчитель Слов’янської гімназії м. Києва Зборовська Н. М.
Номер слайду 2
Організація класу до уроку. На уроці рідну мову. Зараз будемо вивчать. Розберемо кожне слово,Щоб її нам краще знать. Бо вона така чарівна,Мелодійно так звучить. Поміж мовами царівна,Як без неї в світі жить!
Номер слайду 3
Актуалізація опорних знань. Визначте закінчення. Чим зумовлений вибір голосного в закінченнях дієслів?Від поданих дієслів утворіть і запишіть форму 3-ої особи однини теперішнього часу: мати, говорити, везти, ходити. Від поданих дієслів утворіть і запишіть форму 3-ої особи множини теперішнього часу: важити, чекати, годувати, спати.
Номер слайду 4
Що означають дієслова на –ся?Виконай завдання: Прочитай вірш Галини Кирпи. Дерево трудиться назеленітися. Квіточка трудиться начервонітися. Бджілка трудиться налітатися. Метеличок трудиться нагойдатися. Травичка — водички напитися,росинка — на білий світ надивитися!Ознайомлення з темою уроку
Номер слайду 5
2. Випишіть дієслова на –ся.3. Доведіть, що вони означають дію, спрямовану на себе.4. Позначте будову виділених слів.5. Зробіть звуко-буквений аналіз дієслова трудиться.6. Ознайомимося з правилом:
Номер слайду 6
Дієслова на –ся виражають дію, спрямовану на самого виконавця (на самого себе). Наприклад: миюся (мию себе), розчісуюся (розчісую себе), роздягаюся (роздягаю себе)Запам’ятай!
Номер слайду 7
1. Каліграфічна хвилинка: Ккквві іт те еннь. Яке слово отримаємо із записаних літер? (Квітень)Зробіть звуко-буквений аналіз цього слова.2. Словникова робота. Спишіть слова, вставляючи пропущені букви: дят..л, жайв..р..нок, за..ць, с..л..вей, з..зуля, г..р..бець, голу.., п..р..пілка, с..рока, с..ниця.- Чи можна об`єднати ці слова? (Птахи)- Яке слово є зайвим у цьому переліку? (За..ць)Робота над вивченням нового матеріалу
Номер слайду 8
Фізкультхвилинка
Номер слайду 9
3. Виконай завдання:прочитай дієслова: Умиваю (кого?)…, умиваюся (як?)..., збираю (що?)…, збираюся (з ким?)…, одягаю (що?)…, одягаюся (як?)…, вітаю (кого?)…, вітаюся (з ким?)…, , узуваю (що?)…, взуваюся (як?)…, купаю (кого?)…, купаюся (з ким?)… . Утворіть словосполучення. Спишіть ті, у яких дієслова означають дію, що її виконавець спрямовує на самого себе. Поставте дієслово вітатися у формі 3-ої особи однини й множини теперішнього часу. Поставте дієслова на –ся у формі 2-ої особи однини та 3-ої особи однини й множини. Запишіть у дві колонки:
Номер слайду 10
Зразок. Дієслова в 2-й особі однини:умиваєшся;….;Дієслова в 3-ій особі однини й множини:умивається, умиваються;…., ….;
Доповніть текст, вставляючи дієслова майбутнього часу. Скоро у ліс ___ справжня весна. У зелене вбрання ___ дерева та кущі. ___ лісові квіти і трави. ___ джмелі та інші комахи. У затишному гіллі ____ солов`ї, ___ зозулі, ___ своїм міцним дзьобом у суху гілку дятел. Творче списування
Номер слайду 13
Що означають дієслова на –ся?Доведіть, що вони означають дію, спрямовану на себе. Як вимовляємо та як пишемо дієслова на –ся?Зробимо підсумки: