Гай Юлій Цезар. Близько 100 – 44 р. до н. е. Походив із старовинного патриціанського роду. З установленням диктатури Сулли, Цезаря позбавили майна, відлучили від посади жерця, і лише заступництво родичів врятувало його від смерті. Цезар приєднався до армії, але зі смертю Сулли повернувся до Риму, щоб розпочати політичну кар´єру.
Це цікаво!Зазвичай знатні римляни мали два або три імені. Наприклад, Гай – особисте ім´я, Юлій – родове ім´я (прізвище), Цезар – прізвисько. Прізвисько Цезар у давнину звучало як Кесар, що в перекладі означає “слон”. Воно було дане одному із членів роду Юліїв за те, що він у Другій Пунічній війні під час бою убив слона.
59 р. до н. е. Цезаря було обрано консулом. Намагався провести аграрну реформу. Цезар провів через народні збори закон про вимагання та хабарництво намісників. Це цікаво!Юлій Цезар мав надзвичайні здібності, міг одночасно робити кілька справ: писати листа, читати, слухати донесення гінця.
Плутарх про Цезаря. Він користувався такою повагою та відданістю своїх воїнів, що навіть ті люди, які в інших війнах нічим не вирізнялися, з непереборною відвагою йшли у бій заради Цезаря. Мужність і любов до слави Цезар виховав у своїх воїнах перш за все тим, що щедро роздавав почесті і подарунки…Іншим засобом виховання військ було те, що він сам добровільно кидався назустріч будь-якій небезпеці і не відмовлявся від будь-яких труднощів.
Реформи Цезаря: Прямі податки стягувалися тільки державою. Обмежено зловживання намісників у провінціях. До складу Сенату включено прихильників з числа воєнних командирів, мешканців провінцій; чисельність Сенату зросла до 900 чоловік. Збільшено кількість магістратур (роздавалися прихильникам). Видано закони про устрій міст і провінцій, закони проти розкоші.
Цікаво знати. Напередодні загибелі Цезаря нібито відбувалися дивні речі, які римляни вважали знаменням наближення смерті правителя: табуни коней, які він присвятив богам і відпустив під час переходу через Рубікон, відмовлялися від їжі і проливали сльози; до приміщення, де відбувалося засідання Сенату, влетіла невелика пташка із лавровою гілочкою в дзьобі, а за нею – зграя птахів, які, наздогнавши її, роздерли на шматки.
Закріплення нового матеріалу:1. Хто утворив перший тріумвірат?2. Які військові походи здійснив Цезар? Яке значення для Риму вони мали?3. Укажіть хронологічні межі громадянської війни у Римі?4. Якими титулами римляни нагородили Цезаря? Скільки тріумфів відсвяткував Цезар?5. Хто очолив змову проти Цезаря?6. Чому змовники убили Цезаря?