ΠΙΘΗΚΟΣмавпа та людина розумна(гр.)та HOMO SAPENS(лат.)
Теорія еволюції — наукова теорія, що пояснює механізми зміни форм живих організмів, їхніх спільнот та причини утворення біорізноманіття на Землі у процесі еволюції. Перші цілісні теорії еволюції були запропоновані на початку ХІХ сторіччя Еразмом Дарвіном та Жаном Батистом Ламарком.
12 грудня 1731, Елстон-1 квітня 1802, Дербі) англійський натураліст, лікар і поет, послідовно розвивав систему самобутніх поглядів на світобудову і природу людського організму.
1 серпня 1744 — †18 грудня 1829) — французький зоолог, анатом, натураліст. Він став одним з перших біологів, який створив цілісну теорію еволюції живого світу. Важливою працею Ламарка стала «Філософія зоології», яка побачила світ у 1809 році.
o Антропогенез́ (грец. ανθρωπος — людина, γενεσις—виникнення) —
походження і розвиток усіх видів
АНТРОПОГЕНЕЗ роду Людина (Homo), розглянуті
в біологічному, психічному і соціокультурному плані.
— розділ антропології, що висвітлює питання про місце людини серед організмів, час і місце її виникнення, про первісний суспільний розвиток людей, про фактори олюднення безпосередніх предків людини — двоногих мавп.
o В основі уявлень про антропогенез лежить симіальна (від лат. simia — мавпа) гіпотеза походження людини від високорозвинених
мавпоподібних предків третинного періоду, уперше докладно розроблена і аргументована Чарльзом
Дарвіном (1871).
o 12.02.1809-†19.04.1882) — англійський вчений, що створив сучасну теорію еволюції і запропонував разом з Альфредом Расселом Воллесом принципи природного добору.
Народився |
(200 років) |
Помер |
|
Національність |
|
Діяльність |
|
Дружина |
Емма Дарвін |
o Після досліджень у Південній Америці і
Галапагоських островах, де він був під час кругосвітньої подорожі на кораблі «Бігль» 1831–1836, Дарвін опублікував книгу
«Походження видів шляхом природного добору», в якій пояснював еволюційний процес принципами природно й статевого добору.
Ч. Дарвін “Походження видів”, 1859 р.
o Титульна сторінка «Походження видів», 1859 рік
o «Похо́дження ви́дів шляхо́м приро́дного добо́ру або збере́ження о́браних рас у боротьбі́ за життя́» — праця англійського природознавця Чарлза Дарвіна, опублікована 24 листопада1859 року, що є одним з найзнаменитіших творів в історії науки й основоположним у сфері еволюційного вчення.
o У цій науковій праці Дарвін наводить довгий ланцюжок аргументів (one long argument) для підтвердження своєї теорії.
o Книга була зрозумілою і пересічному читачеві й уже при першій публікації викликала великий інтерес. Перший тираж накладом 1250 екземплярів був розкуплений в перший день. Представлені в ній положення досі залишаються основою наукової теорії еволюції. Опонентами Дарвіна перш за все є прихильники креаціонізму.
Біологічна еволю́ція (англ. Evolution; лат. evolutio, від evolvo — розгортаю) — природне явище зміни популяцій, видів, вищих таксонів, біоценозів, флор і фаун, генів і ознак у часі в ході історії Землі.
Загалом під терміном «еволюція» розуміють уявлення про зміни в природі і суспільстві, їхні закономірності й скерованість.
o Австралопітеки (лат. australis — південий та грец. πίθηκος — мавпа) — група викопних двоногих людиноподібних мавп завбільшки з шимпанзе.
o Австралопітеки жили на початку четвертинного періоду. Вперше рештки були знайдені Робертом Дартом в 1924 році в Таунгі (сучасна ПАР). У 1936 році і пізніше біля Йоганнесбурга знайдено рештки плезіантропів,
1938 року біля Штеркфонтейна — парантропів.
o В 1970-ті роки було відомі знахідки приблизно 400 особин, значна частина — в Південній Африці.
o Пітека́нтроп (від греч. πίθηκος і ἄνθρωπος: «мавполюдина"), «яванска людина» — підвид людей, яких розглядають чк проміжний ланцюжок еволюції людини австралопітеками и неандертальцями.
o Проживав близько 700 — 27 тисяч років назад.
o Наразі пітекантропа розглядають як локальний варіант Homo erectus (поруч з гейдельбергскою людиною в Європі і синантропом в Китаї), характерний виключно для Південно-Східної Азії и не породивший безпосередніх предків людини
o В 1890 голландський лікар Ежен Дюбуа відправився на острів Ява в пошуках предка сучасної людини.
o Через місяць розкопок на березі річки Соло біля села Триніль був виявлений скам'янілий мавпячий корінний зуб, а ще через місяць, у жовтні 1891 — черепна кришка, після чого Дюбуа робить висновок, що ці частини належать великій людиноподібній мавпі.
o Ще через рік за 14 метрів від місця знахідки було знайдено людську стегнову кістку, яка була також віднесена до останків невідомого людиноподібного.
o За формою стегнової кістки був зроблений висновок про прямоходіння, а сам новий вид названий Pithecantropus erectus (мавполюд прямоходячий). Пізніше за три метри від черепної кришки було знайдено ще один корінний зуб.
o Знайдений археологом Джонатаном Лики (англ. Jonathan Leakey) в 1961 році і описаний в 1964 як сенсаційна знахідка із ущелшини Олдувай в Танзанії. Пізніше аналогічні знахідки були зроблені в Кооби-Фора, Сварткрансі т а інших місцях Східної та Південної Африки.
o ЛЮДИНА ВМІЛА , судячи за
знайденими залишками, які датуються 2,6—3,5 млн.р. назад, існувала більше півмільйона років. Раніше вважався
предком ЛЮДИНИ ПРЯМОХОДЯЧОЇ,
але за останніми даними, був його сучасником.
o Названий вмілим, оскільки поруч знайдена кам’яна зброя олдувайскої культуры, зроблена із гальки.
o Розмір мозку — 500—640 см³.
o Зріст - 1,0—1,5 м, вага — близько 100—
150 кг.
o Раціон: в основному вегетаріанський.
o
Кроманьйонці — узагальнена назва людей, що жили в пізньому палеоліті і мали сучасний вигляд, вони вважаються предками європейців. Кроманьйонці є першими відомими представниками Homo sapiens у Європі. Перший кістяк кроманьйонця було знайдено в 1868 в гроті Кро-Маньйон (Cro-Magnon) в департаменті Дордонь (Dordogne) у Франції. Вважається, що вони прийшли на зміну неандертальцям на Середньому Сході, в Африці, Європі й Азії близько 40 000 років тому і проіснували до 10 000 років тому. Важко вказати точний час та причину зникнення кроманьйонців. Вони мали сучасні форму кістяка і будову черепа. Відрізнялись від своїх сучасних нащадків тільки дещо більшим об'ємом мозку (приблизно на 4 %) і більш міцною будовою тіла.
o Займалися полюванням на бізонів і диких коней.
o Кроманьйонці створювали наскальні малюнки, гравюри, скульптури, прикраси та музику.
o Вчені припускають, що кроманьйонці вступали в контакти з неандертальцями і неодноразово пов'язують з ними причини зникнення неандертальців.
o На території України кроманьйонці появилися близько 40 тисяч років тому.
Порівнянн з неандертальцем Берцова кістка сучасної людини (ліворуч) та кроманьйонця (праворуч)
Статура кроманьйонців була менш масивною, ніж у неандертальців.
Вони були високорослими (зріст до 180-190 см) і мали витягнуті «тропічні» (тобто властиві сучасним тропічним популяціям людини) пропорції тіла.
Їх череп у порівнянні з черепом неандертальців мав більш високе і округлене склепіння, пряме і гладкіше чоло, що виступає підборіддя (неандертальські люди мали скошене підборіддя). Людей кроманьйонського типу відрізняло низьке широке обличчя, незграбні очниці, вузький ніс, що сильно виступає, і великий мозок (в середньому 1800 см³ для знахідок з гротів Ментони).
Порівняння із сучасною людиною З еволюційної точки зору, за морфологічною будовою та складністю поведінки ці люди мало відрізняються від нас, хоча за масивністю кісток скелета і черепа, формою окремих кісток скелета і т. п. антропологи все ж таки відзначають ряд відмінностей.
Так, у науково-популярній книзі «Леза бритви» Івана Єфремова йдеться про подовження ніг — пристосованості до бігу та успішного полювання[1]. Мисливець зі стоянки Сунгир на момент смерті у віці близько 50 років мав зуби без слідів карієсу, хоч і сильно стічені.
Рисунок до книги Івана Єфремова «На краю Ойкумени». Ілюстрации до статті «Кроманьйонці».