Поняття «Інтерактивний» (англ.inter –взаємний, akt – діяти) означає активну взаємодію учителя і учнів під час навчально-виховного процесу. На думку багатьох досвідчених учителів-практиків із різних країн світу, інтерактивне навчання є шляхом до особистісно-орієнтованого розвивального навчання, коли учень із об’єкта педагогічного впливу перетворюється на суб’єкт навчально-виховного процесу в першу чергу шляхом продуктивного творчого діалогу. Означення поняття “Інтерактивний”
{21 E4 AEA4-8 DFA-4 A89-87 EB-49 C32662 AFE0}ІнформаційніПізнавальніМотиваційніРегулятивніМоє ім’я. Від А до ЯМої очікування. Виробимо правила. Перше знайомство. Ділова гра. Лист до самого себе Рахуймо разом Хвилина мого життя Евристичні методи Самооцінка Паперові літаки Синектичний метод 3:2:1 Іменні жетони Інтерв’ю Мандруємо разом Класифікація інтерактивних методів Л. Галіциної
Класифікація інтерактивних методів М. В. Кларіна{5 DA37 D80-6434-44 D0-A028-1 B22 A696006 F}Методи фізичної активності Методи соціальної активностіМетоди пізнавальної активностіЗміна робочого місця. Постановка запитань. Виступ. Запис. Формування відповідей. Доповнення викладеного матеріалу. Малювання. Самостійний пошук розв’язання проблеми
Класифікація інтерактивних методів О. Пометун, Л. Пироженко{5 DA37 D80-6434-44 D0-A028-1 B22 A696006 F}Інтерактивні технології колективно – групового навчанняІнтерактивні технології кооперативного навчання. Технології ситуативного моделювання. Технології опрацювання дискусійних питань. Обговорення проблеми в загальному коліРобота в парах. Симуляції або імітаційні ігри. Метод ПРЕСМікрофон. Карусель. Спрощене судове засідання. Займи позицію. Незакінчені речення. Ротаційні трійки. Громадські слухання. Зміни позицію. Мозковий штурм. Два – чотири – всі разом. Розігрування ситуації за ролями. Неперервна шкала думок. Навчаючи – учусь. Робота в малих групах. Дискусія. Ажурна пилка. Акваріум. Дискусія в стилі ток-шоу. Аналіз ситуаціїОцінювальна дискусія. Вирішення проблем. Дебати. Дерево рішень
Робота в парах. Учні працюють в парах, виконуючи завдання. Парна робота вимагає обміну думками і дозволяє швидко виконати вправи, які в звичайних умовах є часомісткими або неможливими (обговорити подію, твір, взагалі інформацію, вивести підсумок уроку, події тощо, взяти інтерв’ю один в одного, проанкетувати партнера). Після цього один з партнерів доповідає перед класом про результати. Робота в трійках По суті, це ускладнена робота в парах. Найкраще в трійках проводити обговорення, обмін думками, підведення підсумків чи навпаки, виділення несхожих думок. Змінювані трійки. Цей метод трохи складніший: всі трійки класу отримують одне й те ж завдання, а після обговорення один член трійки йде в наступну, один в попередню і ознайомлює членів новостворених трійок з набутком своєї. 2+2=4 Дві пари окремо працюють над вправою протягом певного часу (2-3 хвилини), обов’язково доходять до спільного рішення, потім об’єднуються і діляться набутим. Як і в парах, необхідним є консенсус. Після цього можна або об’єднати четвірки у вісімки, або перейти до групового обговорення.
Карусель. Учні розсаджуються в два кола – внутрішнє і зовнішнє. Внутрішнє коло нерухоме, зовнішнє рухається. Можливі два варіанти використання методу – для дискусії (відбуваються “попарні суперечки” кожного з кожним, причому кожен учасник внутрішнього кола має власні, неповторювані докази), чи для обміну інформацією (учні із зовнішнього кола, рухаючись, збирають дані).
Робота в малих групах. Найсуттєвішим тут є розподіл ролей: “спікер” – керівник групи (слідкує за регламентом під час обговорення, зачитує завдання, визначає доповідача, заохочує групу до роботи), “секретар” (веде записи результатів роботи, допомагає при підведенні підсумків та їх виголошенні), “посередник” (стежить за часом, заохочує групу до роботи), “доповідач” (чітко висловлює думку групи, доповідає про результати роботи групи). Можливим є виділення експертної групи з сильніших учнів. Вони працюють самостійно, а при оголошенні результатів рецензують та доповнюють інформацію.
Мозковий штурм Клас ділиться на групи;•Необхідно чітко визначити проблему для“Мозкового штурму”;•Учні працюють в колі;•Учні обирають спікера, який веде обговоренняі заохочує появу нових ідей;•Правила “Мозкового штурму”: Жодної критики;Велика кількість ідей;Запозичення інших ідей єнормальним;Оцінка приходить пізніше.
Мікрофон. Кожен учень висловлює думку стосовно запропонованого питання чи доповнює незакінчене речення;•Слово надається тільки тому,хто отримує “уявний” мікрофон;• Учні повинні говорити швидко та лаконічно;•Відповіді не коментуються та не оцінюються;•В кінці вправи можна запропонувати розглянути очікувані відповіді.
У практиці своєї роботи переважно використовую методи інтерактивно-кооперативного навчання та колективно-групового навчання. : «Спільний проект», «Синтез думок», «Мозковий штурм», «Мікрофон», «Кожен вчить кожного» . Такі види роботи передбачають парну співпрацю, роботу в ротаційних трійках, роботу у малих групах і фронтальне включення в процес обговорення, оцінки чи просто повідомлення навчальної інформації. По-перше, такі форми інтерактивної діяльності є захоплюючими, цікавими та, головне, невимушеними. По-друге, учні працюють у групі однолітків, де вони можуть досить вільно висловити свої думки, мобілізувати знання, проявити творчий, організаторський та лідерський потенціал. По-третє, до роботи залучається ще й подвійна мотивація: мотив прояву особистості та самоствердження в групі та мотив досягнення колективної мети. Тобто, відбувається процес саморозвитку особистості учнів.
Так, інтерактивний метод «Мозковий штурм» використовую на етапі мотивації, щоб розвивати творчі здібності учнів та вміння висловлювати свою думку. Для опрацювання подаю або ситуацію, або лише ключові поняття із заданої теми. Завдання учнів полягає у вирішенні ситуації, точніше – у розробці варіантів її вирішення і у тому, щоб порівняти свої результати з інформацією, наданою вчителем. Наприклад, при вивченні теми: «Die Jahreszeit» у 6 класі пропоную ряд слів: Der Wind, der Sommer, der Winter, kalt, warm, die Sonne, es regnet, der Herbst, das Jahr, der Winter. Далі ставлю завдання здогадатися про назву теми уроку. Учні висловлюють свої припущення, далі коригую і називаю правильну тему уроку. У 7 класі, вивчаючи тему «Kleidung”, на етапі оголошення, представлення теми і очікуваних результатів, ставлю перед учнями завдання-заповнити схему, в якій дається лише ключове центральне слово. Така вправа актуалізує знання учнями лексичних одиниць теми і, завдяки схематичному зображенню, сприяє кращому запам`ятовуванню.
Cенкан – улюблений вид роботи учнів на уроці. Вони його вміють складати до будь-якої теми чи художнього тексту. „Вимоги” для створення сенкану: 1 –й рядок – іменник, 2 – й – два прикметники, 3 – й – три дієслова, 4 – й – речення з чотирьох слів, 5 –й – асоціація з першим словом. Дієслова можна вживати в інфінітиві, але в більшості випадків я пропоную учням ставити у правильній особі та відповідному часі для того, щоб вони закріплювали набуті знання про відмінювання дієслів. Щоб не порушувати „вимоги ” при створенні сенкану я дозволяю учням вживати іменник без артикля або просто ми його не рахуємо як окреме слово.
Інтерактивна вправа «Мозаїка» дозволяє організувати засвоєння матеріалу за коротший проміжок часу, розвиваючи прагнення допомагати один одному в групі. Для цього готую матеріал з теми для членів «домашніх груп». Вони опрацьовують дану інформацію вдома. На уроці члени «домашньої групи» діляться своєю інформацією з іншими учнями, що об`єднуються в «експертні групи». Щоб перевірити розуміння і засвоєння матеріалу, пропоную учням спеціально розроблені завдання та запитання. В класі учні з домашньої групи розходяться по експертних групах і ознайомлюють їх з підготовленою інформацією. Потім вони повертаються у склад домашньої групи, і всі разом приходять до відповідей на певні запитання.
Інтерактивну вправу «Спільний проект» використовую на етапі «інтерактивна вправа-центральна частина заняття». Спочатку розробляю план ситуації, що потребує вирішення. Відповідно до кількості пунктів плану, учні об`єднуються у стільки ж груп. Завдання ставлю окремо перед кожною групою; пропоную учням виробити напрямок їх діяльності. У групах робота проводиться самостійно і фіксується на письмі. Заслухавший цілісний проект і оцінивши його, приймаємо рішення про можливу сферу його практичного застосування. На етапі рефлексії та підбиття підсумків уроку застосовую такі технології як:(письмовий звіт, усна розповідь)
Використання мною технологій інтерактивного навчання помітно вплинуло на результативність роботи учнів на уроках німецької мови. Перш за все, завдяки використанню таких вправ змінилося ставлення учнів до процесу навчання. Використання інтерактивних технологій навчання на різних етапах уроку іноземної мови – це не лише спосіб підвищити мотивацію учнів до вивчення мови, але й покращити атмосферу у класі, яка сприятиме співробітництву та порозумінню між учнями та вчителем. Взаємна довіра, рівноправність, партнерство у спілкуванні викликає в учнів задоволення від навчального процесу, бажання брати в ньому участь.