Компетентність - це перелік стандартів, які чітко описують, що саме необхідно людині для того, щоб якнайкраще виконувати свою роботу. Вона описує необхідні навички, знання й розуміння, які є значущими для компетентного виконання роботи
Компетентність - це перелік стандартів, які чітко описують, що саме необхідно людині для того, щоб якнайкраще виконувати свою роботу. Вона описує необхідні навички, знання й розуміння, які є значущими для компетентного виконання роботи. Формування компетентностей саморозвитку і самоосвіти на уроках біології. Вчитель біології Крижик Параскева Анатоліївна
Номер слайду 2
Основою набуття компетентності є власна активна діяльність учня і вчителя. Мій педагогічний досвід показує, що оптимально та вдало обрані прийоми, форми та засоби навчання сприяють: розв’язуванню практично орієнтованих завдань; аналізу життєвих ситуацій; використанню наочності; проведенню експерименту ужиткового спрямування; проведенню учнівського дослідження; виконанню проектів, розв’язуванню проблемних завдань, застосуванню технології розвитку критичного мислення тощо. Підтримую бачення О.І. Пометун в частині того, що сформовані компетентності людина використовує за певної потреби в соціальних та інших контекстах залежно від умов і потреб щодо здійснення різних видів діяльності. Очевидно, що компетентна людина застосовує ті стратегії, які здаються їй найприйнятнішими для виконання визначених завдань як життєвих, так і професійних.
Номер слайду 3
Упровадження компетентнісного підходу створює умови для формування внутрішньої мотивації навчання. Зазвичай, на мою думку, чинниками, які позитивно впливають на формування мотивації, є: - практична спрямованість мети уроку як особисто значущої, важливої для кожного учасника навчального процесу; - використання в процесі навчання здобутого життєвого досвіду учнів, їхніх повсякденних спостережень, досвіду практичної діяльності; - зв’язок навчального матеріалу з повсякденням, явищами, які відбуваються в довкіллі; - використання результатів навчання в практичній діяльності людини. У формуванні ключових компетентностей учнів загальноосвітніх шкіл, значиму і провідну роль відіграють педагогічні працівники. Від їх предметно-методичної, психологічної, інформаційно-комунікаційної, загальнонаукової, загальнокультурної компетентностей у значній мірі залежить професійна та життєтворча компетентність учня загальноосвітнього навчального закладу.
Номер слайду 4
Управління власною діяльністю веде до підвищення або модифікації рівня компетентності людини. Незаперечним є те, що сам вчитель, як мінімум, має володіти тими компетенціями, яких навчає дітей. Базова компетентність вчителя полягає в умінні організувати заняття, створити невимушене доброзичливе, розвивальне середовище, в якому стає реальною можливість досягнення освітніх результатів учня, сформульованих як ключові компетенції. Вчителю важливо вміти організувати навчання так, щоб воно стимулювало інтерес, бажання разом думати і дискутувати, ставити оригінальні питання та оцінювати нестандартні ситуації, проявляти незалежне креативне мислення, формулювати ідеї, висловлювати різноманітні точки зору. Важливо, щоб це мотивувало учнів до нових, на сходинку вищих здобутків та інтелектуального зростання. Вчитель має налаштуватися на пошук та закріплення позитивної динаміки на шляху до формування компетентності учнів.
Номер слайду 5
Опрацьовуючи передовий педагогічний досвід, науково-методичну літературу, інформаційні джерела мережі Internet з питання формування ключових компетентностей учня навчального закладу та на основі власного педагогічного досвіду, приділяю більше уваги цілеспрямованому розвитку особистості та формуванню ключових компетентностей учнів таких як: соціальні, комунікативні, інформаційні, саморозвитку і самоосвіти, здоров’язберігаючі, продуктивної творчої діяльності як в урочний, так і у позаурочний час з предмету «Біологія».
Номер слайду 6
Я вчитель з чималим досвідом роботи. Свою професію ціную й з задоволенням щоденно несу учням знання, розвиваю й виховую майбутніх громадян європейської незалежної держави. Вважаю, що кожний вчитель повинен свої знання, майстерність, відповідальність, тепло віддавати учням, заряджати їх установками на позитив. Саме з усвідомлення цього й починається виконання мого педагогічного обов’язку. Своє головне завдання вбачаю у пробудженні та розвитку інтересу до оволодіння знаннями, бо інтерес – церушійна сила пізнання та навчання. Але зараз для розвитку інтересу до навчання на уроці недостатньо лише особистісних якостей вчителя. Необхідно створити і нові умови для продуктивного навчання, результатом якого є учень, який у стінах школи набуває ключових життєвих та професійних компетентностей.
Номер слайду 7
Формування компетентностей відбувається засобами змісту освіти. У підсумку в учня розвиваються здібності та з'являються можливості вирішувати в повсякденному житті реальні проблеми - від побутових до виробничих і соціальних.Учнів намагаюся переконувати в тому, що високо компетентним спеціалістом стане той, хто матиме мобільні знання, які постійно оновлюватимуться, за допомогою гнучких і дієвих методів використовуватиме їх у конкретній ситуації, кому критичне мислення дозволятиме оптимально оцінювати ідеї щодо доцільності їх використання.
Номер слайду 8
Наступною групою є компетентність саморозвитку й самоосвіти. Вона є однією з ключових, оскільки формується в процесі навчання й виховання школярів, ґрунтується на постійному тренінгу засвоєння структури діяльності особистості. Самоосвіта здійснюється за етапами: ѕ Постановка мети ѕ Шанування ѕ Організація робочого листа ѕ Реалізація ѕ Рефлексія
Номер слайду 9
Самостійна робота учнів спрямована на оволодіння навчальним матеріалом або його застосування без участі вчителя. Ми пропонуємо такі прийоми та способи самостійної роботи на уроках біології: 1.Складання плану параграфа. 2. Робота з поняттями (разом з учнями перекладаємо терміни, шукаємо однокорінні слова. Це допомагає зробити запам'ятовування осмисленим. Наприклад, гомогаметний, гомологія означає «однаковий». Під час кожної нової зустрічі зі знайомими коренями проводиться аналогія). 3. Робота з тестами, що перетворює їх з інструмента контролю на інструмент навчання. Наприклад, під час вивчення нового матеріалу учням пропонується вибрати правильне твердження й довести свою правоту Під час закріплення матеріалу учні попередньо працюють із текстом підручника, потім — з тестовим завданням з наступною дискусією з теми. Під час обговорення питань ми просимо побудувати виклад матеріалу з уживанням термінів і понять, що ввійшли в тестові завдання.
Номер слайду 10
4. Завдання на виявлення відповідності. Їхня суть полягає в необхідності встановити відповідність між поняттям і змістом. Наприклад, на уроці біології рослин можна запропонувати таке завдання: установіть відповідність між формулою квітки й назвою рослини. 5. Складання логічних схем. Учням дається завдання: користуючись текстом підручника, закінчити пропоновану схему складу крові. 6. Робота зі складання й заповнення таблиць.
Номер слайду 11
7.Складання графічних конспектів. Учні самостійно виділяють опорні сигнали та зв'язки між ними. Наприклад, з теми «Родина Капустяні» слабкі учні використовують план характеристики родини: Видовий склад Життєві форми Будова квітки Будова плода Суцвіття Під час перевірки враховується повнота використання матеріалу, логіка викладу, грамотність.
Номер слайду 12
8. Велика увага приділяється розв'язанню творчих задач. Перед учнями ставиться проблема, далі вони об'єднуються в групи, при цьому кожен самостійно обмірковує розв'язання проблеми, після чого думка виноситься на загальне обговорення. Це дозволяє розвивати індивідуальні можливості й творчі здібності. Наведемо приклад. Тема. Травлення. Затяжний обід Довжина кишечнику людини в 4 рази перевищує довжину тулуба, кишечнику собаки — у 4,5 рази, вівці — у 24 рази. Поясніть ці факти. Підказка 1 (більш докладне питання). Припустіть, за рахунок якого відділу й чому загальна довжина ШКТ у вівці більша порівняно з людським? Підказка 2. Визначте функцію кишечнику, згадайте, за рахунок чого вона здійснюється. Відповідь. Довжина кишечнику залежить від характеру їжі. Напівоброблена їжа перетравлюється швидше, до того ж людина й собака споживають мало клітковини. В овець же практично все меню складається з грубої рослинної їжі, тобто клітковини. Для її перетравлювання необхідні бактерії, що містяться в товстому кишечнику. Чим більше організм пристосований до споживання клітковини, тим довший товстий кишечник. 2. Відомо, що довжина товстого кишечнику корів порівняно з таким в овець менша. Раціон тих та інших при цьому практично однаковий. Як же бути з попереднім висновком? Поясніть ці факти. Відповідь. Перетравлювання клітковини в кожному разі здійснюють симбіотичні бактерії. Просто в корови вони містяться не лише в товстому кишечнику, але й у шлунку (шлунок корови має складну будову): Тому надлишкової довжини товстого кишечнику у випадку корови не спостерігається.
Номер слайду 13
9. Інструктивні картки. Використання інструктивних карток дозволяє учням самостійно вивчати матеріал, завдяки чому формується діяльнісно - творча особистість. Під час роботи важливо передбачити взаємодію школяра не лише з літературою, але і з натуральним об'єктом.
Номер слайду 14
Компетентність саморозвитку та самоосвіти. Діяльність учителя Стимулювати самоосвітню діяльність учнів. Керує самостійною та самоосвітньою роботою учнів. Відстежує динаміку розвитку учнів. Допомагає створити та здійснити програму самоосвіти та самореалізації учнів. Діяльність учнів Створює програму самоосвіти та активно реалізує її. Демонструє достатню сформованість загально-навчальних умінь. Має стійкі пізнавальні потреби та мотивацію. Уміє самостійно здобувати знання
Номер слайду 15
Біологія Створення програми самоосвітньої діяльності учнів. Визначення проблеми, над якою передбачається працювати. Підбір та опрацювання літератури. Створення учнями словника понятійно-термінологічного поля. Складання учнями тез, виписок, опорних конспектів, виконання творчих завдань. Проведення ігор «Компетентність», «Науково-дослідна лабораторія». Розробка учнями вікторин, тестів, сценаріїв, написання рефератів. Залучення дітей до виконання творчих завдань і участі в інтелектуальних заходах, до гурткової роботи.
Номер слайду 16
Отже, здатність до самоосвіти та саморозвитку – готовність постійно навчатися, як у професійному відношенні, так і в особистому житті – найважливіша із компетентностей. Вона сприяє розвитку дитини, як компетентної особистості.