ФРАЗЕОЛОГІЗМИ АНТИЧНОГО ПОХОДЖЕННЯ Підготувала вчитель української мови та літератури Пономаренко В. А. Краснокутський ліцей №2
Номер слайду 2
Фразеологізми, фразеологічні одиниці або фразеологічні звороти – це мовні одиниці, які складаються з кількох роздільно оформлених компонентів, які характеризуються стійкістю лексичного складу та синтаксичної будови і , як і окремі слова, позначають поняття.
Номер слайду 3
АВГІЄВІ СТАЙНІ - бруд, велике безладдя, занедбані справи Авгій – елідський цар, що мав багато худоби, стійла якої не вичищались 30 років. До Авгія на службу прийшов Геракл( у римлян - Геркулес) Він був дужим, розумним, винахідливим. І спрямував води ріки Алфей на Авгієві стайні та вичистив їх за один день /сьомий подвиг Геракла/.
Номер слайду 4
АМАЛЬТЕЇ РІГ(ріг достатку) - щось у великій кількості Амальтея – німфа, дочка крітського царя Мелісса (коза). Амальтея вигодувала на острові Кріт Зевса. Потім ріг кози Амальтеї Зевс подарував донькам Мелісса, з того рога вони завжди могли брати все, чого тільки забажають.
Номер слайду 5
АРІАДНИНА НИТКА - спосіб, що допомагає розв’язати якесь важке питання, знайти правильний вихід з якоїсь ситуації. Аріадна, закохана в Тесея допомогла йому вбити Мінотавра і подарувала клубок, що вказував шлях з лабіринту.
Номер слайду 6
АХІЛЛЕСОВА П’ЯТА - слабке, вразливе місце в людини Фетіда, мати Ахілла, прагнучи загартувати сина, купала його у водах Стіксу, тому Ахілл мав єдине вразливе місце – п’яту, за яку його тримала, купаючи, мати.
Номер слайду 7
ГЕРКУЛЕСОВІ СТОВПИ - кінцева межа, край, крайність Так за античним міфом називалися дві скелі на берегах Європи й Африки біля Гібралтарської протоки, зведені Гераклом на краю світу.
Номер слайду 8
ГЕРКУЛЕСОВА СИЛА - надлюдська, надзвичайна сила Геркулес – це син Зевса та земної жінки Алкмени. Він мусив служити і підкорятися Еврісфею. Коли Геркулес виріс, то повинен був здійснити дванадцять подвигів, а вже потім стати вільним. Кожен із цих подвигів вимагав нелюдської сили.
Номер слайду 9
ГЕРОСТРАТОВА СЛАВА - слава, здобута будь-якою ціною, навіть злочином Герострат – грек, який спалив храм Артеміди, щоб якимось чином зажити слави й увічнити своє ім’я.
Номер слайду 10
ГОРДІЇВ ВУЗОЛ - про складне переплетіння обставин, заплутані проблеми Гордій – міфічний цар Фрігії. Поставив воза у храмі Зевса й обв’язав ярмо дуже заплутаним вузлом. Той, хто зуміє розплутати вузол, мав стати володарем Азії. Його розрубав Олександр Македонський.
Номер слайду 11
ДАМОКЛІВ МЕЧ -небезпека або неприємність, що постійно загрожує комусь Сиракузький тиран Діонісій Старший посадив під час бенкету Дамокла на своє місце і повісив над його головою гострий меч на кінській волосині, як символ тих небезпек, які неминуче загрожують тирану, щоб той не заздрив йому.
Номер слайду 12
БОЧКА ДАНАЇД - марна, даремна, нескінченна й безрезультатна робота Данаїди –50 дочок аргоського царя Даная, який звелів їм убити своїх чоловіків у шлюбну ніч. За цей злочин Данаїди були покарані богами – приречені вічно носити воду в бочку без дна.
Номер слайду 13
ЕЗОПІВСЬКА МОВА - мова натяків, недомовок, замасковане висловлювання думок Від імені давньогрецького байкаря – Езопа . Езоп жив у VI ст. до н. е. Він був нещасним рабом, тому не мав права вільно казати те, що думав, але міг замасковано висловлювати свої думки у байках.
Номер слайду 14
ЕОЛОВА АРФА - дуже чутлива, вразлива людина Еол – повелитель вітрів. Еолова арфа – арфа, струни якої звучать від подиху вітру.
Номер слайду 15
КАНУТИ В ЛЕТУ - піти в небуття, зникнути назавжди Лета – річка забуття в Аїді. Коли померлий пив з Лети воду, його душа забувала все, що пережила й бачила на землі.
Номер слайду 16
МІЖ СЦИЛОЮ Й ХАРИБДОЮ - коли небезпека загрожує з обох боків Від назви двох міфічних чудовиськ, Сцили та Харибди, які жили по обидва боки вузької Мессинської протоки і губили всіх, хто сюдою пропливав.
Номер слайду 17
СКРИНЬКА ПАНДОРИ - осередок лиха, підступний дарунок Брат Прометея Епіметей узяв Пандору за дружину. У його домі стояла скриня, де були сховані всі лиха, яку з цікавості відчинила Пандора. І звідти по світу розлетілися численні лиха, що завдають людям мук, горя, страждань.
Номер слайду 18
ОСІДЛАТИ ПЕГАСА - стати поетом Пегас в грецькій міфології – крилатий кінь, що народився з тулуба Медузи. За допомогою чарівної вуздечки, яку подарували боги, герой Беллерофонт зміг осідлати Пегаса, піднявся над землею і вбив чудовисько – химеру.
Номер слайду 19
ПРОКРУСТОВЕ ЛОЖЕ - мірка, під яку штучно, насильно підганяють що-небудь, пристосовуючи до нього Прокруст – прізвисько розбійника, який заманював подорожніх і клав їх на своє ліжко. Коли люди були коротші за ліжко, Прокруст видовжував їх, а коли довші, то відрізав їм ноги.
Номер слайду 20
ТАНТАЛОВІ МУКИ - страждання, яких зазнає людина від усвідомлення близькості бажаної мети і неможливості її досягти Тантал був улюбленцем богів. Коли він запишався та образив богів, ті скинули його в Аїд. На тому світі Тантал, стоячи по шию у воді, не міг утамувати спраги, бо вода відступала, коли він нахилявся, щоб напитися; над ним на гілках рясніли стиглі плоди, але він не міг їх дістати.
Номер слайду 21
ЯБЛУКО РОЗБРАТУ(яблуко незгоди, яблуко чвар) - предмет суперечок, причина ворожнечі Вислів, пов'язаний із міфом про яблуко, що його богиня чвар Ерида підкинула гостям на весіллі Пелея та Фетіди.