Презентація на тему: "Гетьманщина в часи Івана Мазепи"

Про матеріал
Презентація "Гетьманщина в часи Івана Мазепи" створена для організації та проведення уроку історії України у 8 класі.Матеріал охоплює події 1687-1709 рр.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Гетьманщина в часи Івана Мазепи

Номер слайду 2

Сьогодні ви дізнаєтесь…яка соціальна структура українського суспільства у другій половині ХVІІ століття;дату укладення Коломацьких статей та їх умови;про походи, в яких брав участь І. Мазепа;про політику гетьмана стосовно українських земель;яка участь України у Північній війні.

Номер слайду 3

План. Адміністративно-територіальний і соціальний устрій Лівобережної Гетьманщини. Розвиток господарства. Обрання І. мазепи гетьманом. Коломацькі статті. Другий Кримський похід 1689 р. Азовські походи 1695-1696 рр. Політика гетьмана І. Мазепи. Гетьманщина в умовах Північної війни. Перехід І. Мазепи на бік Карла ХІІ. Полтавська битва та її наслідки.

Номер слайду 4

Згадаємо!!!

Номер слайду 5

Стани. Привілейовані Напівпривілейовані НепривілейованіКозацька старшина Духовенство Міщани Селяни Українська шляхта Козацтво

Номер слайду 6

Старшинська форма землеволодіння рангова (тимчасова) приватна (спадкова)

Номер слайду 7

Іван Мазепа (1687-1709 рр.)Влітку 1687 р. на річці Коломак відбулися вибори нового гетьмана, де гетьманська булава дісталася генеральному осавулу Івану Мазепі. Мазепа підписав і новий українсько-московський договір – Коломацькі статті. Основні положення Коломацьких статей: Декларативне підтвердження 30-тисячного козацького реєстру;Заборона гетьману змінювати генеральну старшину без дозволу царя;Гетьману заборонено самостійно здійснювати дипломатичні відносини з іншими державами;У містах Київ, Чернігів, Переяслав, Ніжин, Остер розташовувалися московські воєводи із залогами, а столиці Гетьманщини Батурині – московський стрілецький полк для контролю над гетьманом;Гетьманщина оголошувалася складовою єдиної держави Московського царя.

Номер слайду 8

Навесні 1689 року відбувся другий Кримський похід під керівництвом П. Голіцина та І. Мазепи. У 1695 році відбувся перший похід на Азов, який виявився невдалим. У 1696 році розпочався другий Азовський похід (місто було здобуто). Константинопольський мир 30 липня 1700 р. Московія Туреччина

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Політика гетьмана. На початку гетьманування дотримувався політики добрих відносин із Московією;У соціально-економічній політиці зробив основну ставку на козацьку старшину й українську шляхту, прагнучи перетворити їх на привілейований стан. У 1698 році козаків було поділено на спроможних виконувати воєнну службу (виборних) і неспроможних (підпомічників). Культурно-просвітницька діяльність.

Номер слайду 11

Гетьманщина в період Північної війни. Козацькі полки постійно брали участь у воєнних діях;Досить часто козаків використовували як дешеву робочу силу під час будівництва каналів, доріг, фортець;Гетьманщина мусила утримувати у деяких містах московську армію та гарнізони (з України у великих обсягах вивозили хліб та продукти)Козаків непокоїло обмеження царським урядом їхніх станових прав. У 1702-1704 рр. - відбулося козацьке повстання під проводом Семена Палія (Поділля, Брацславщина, Київщина, Східна Волинь)

Номер слайду 12

Перехід Івана Мазепи на бік Карла ХІІУзявши за мету звільнення Гетьманщини з-під влади Московії, І. Мазепа розпочав таємні переговори зі шведським королем Карлом ХІІ.4 листопада 1708 року гетьман прийняв остаточне рішення приєднатися до Карла ХІІ. Листопад 1708 рік – зруйнування гетьманської столиці Батурина .8 квітня 1709 року І. Мазепа та К. Гордієнко підписали з Карлом ХІІ угоду, яка передбачала утворення на українських землях, що входили до складу Росії, князівства під формальною протекцією Щвеції. Квітень 1709 року – знищення Чортомлицької Січі.

Номер слайду 13

Полтавська битва та її наслідки8 липня (27 червня) 1709 року відбулася вирішальна битва Північної війни під Полтавою, яка закінчилася поразкою шведів. Після поразки І. Мазепа та Карл ХІІ втекли в турецькі володіння. Петро І доручив своєму послу у Стамбулі підкупити великого візира, якому було обіцяно значну винагороду за видачу Івана Мазепи. Ця звістка схвилювала гетьмана й остаточно підірвала його слабке здоров̓я . 22 серпня 1709 року він помер. Тіло І. Мазепи відвезли в місто Галац (Румунія) і там, у колі військової старшини самого короля Карла ХІІ, поховали у міському монастирі.

Номер слайду 14

Підведення підсумків!!!І. Мазепа доклав величезних зусиль для створення еліти козацької держави, усіляко опікувався культурою й освітою, що сприяло духовному розвитку України. Північна війна стала важким тягарем для українського народу. В таких умовах проти царя виступив гетьман І. Мазепа. Поразка шведів у битві під Полтавою стала й провалом планів І. Мазепи на здобуття незалежності України. Бесіда із запитаннями!!!

Номер слайду 15

Домашнє завдання!!!Опрацювати §26-27 підручника. Дати відповідь на запитання на с. 205 (1-5) – письмово.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Петруняк Лариса
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
До підручника
Історія України 8 клас (Сорочанська Н.М., Гісем О.О.)
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
4033
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку