Презентація на тему "Князь Кий"

Про матеріал
Презентація до факультативу "Видатні постаті України" 7 клас. Обличчя історії України формують особистості. Це ті видатні історичні постаті, які залишили свій важливий внесок в історії і стали гордістю України. Дана презентація може бути використана на уроках з історії України в 7 класі під час вивчення історії України, на заняттях з факультативу «Видатні постаті України», на заняттях історичного гуртка та в позакласній роботі з історії.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Напевно, не будь-який з нас відчуває свою причетність до історії. Як звичайно сучасність із її повсякденними турботами й турботами сприймається нами, як єдина можлива реальність. Іншу нам важко уявити. Проте, народна творчість зберігає багато пісень, легенд, дум про героїв, родоначальників, вождів і їхні подвиги й знамениті походи. Фольклор з’єднав давню давнину й сьогодення. Час стирає тонку границю між міфічні й історичним, і напівлегендарні або взагалі вигадані герої через багато сторіч перетворюються у видатні історичні фігури, яким іноді приписують участь у реальні історичні подіях. До переліку таких осіб належить Кий, полянский князь, про яке вперше згадується в «Повісті минулих літ».

Номер слайду 3

На початку XII сторіччя киево – печерський чернець Нестір, автор цього літопису, розповів про установу трьома братами Києм, Хоривом і Щеком і їхньою сестрою Либіддю міста Києва. Відомості про засновників він, головним чином, запозичив з народних оповідань і легенд. Саме тому історична наука другої половини XIX – початку XX сторіч не сприймала всерйоз факти, викладені в літописі. Поширилася думка, що вони – вигадка давньоруського книголюба.

Номер слайду 4

Літописець XI ст., прагнучи з'ясувати "звідки пішла Руська земля" і "хто в Києві став першим княжити", пише: "То було три брати: одному ім'я Кий, а другому — Щек, а третьому — Хорив, і сестра їх — Либідь. І сидів Кий на горі, де нині узвіз Боричів, а Щек сидів на горі, яка нині зветься Щекавицею, а Хорив — на третій горі, од чого й прозвалася вона Хоривицею. Зробили вони городок [і] на честь брата їх найстаршого назвали його Києвом. І був довкола города ліс і бір великий, і ловили вони [тут] звірину. Були ж вони мужами мудрими й тяшущими і називалися полянами: Інші ж, не знаючи, говорили, ніби Кий був перевізником, бо тоді коло Києва перевіз був з тої сторони Дніпра. Тому [й] казали: "На перевіз на Київ".

Номер слайду 5

З тим, що Кий був простим перевізником, літописець не згоден і підтверджує його князівське походження так: "Коли б Кий був перевізником, то не ходив би він до Царгорода. А сей Кий княжив у роду своєму і ходив до цесаря: а тільки про те відаємо, що велику честь, як ото розказують, прийняв він од [того] цесаря... А коли він вертався назад, [то] прийшов до Дунаю і вподобав місце, і поставив городок невеликий, і хотів [тут] сісти з родом своїм. Та не дали йому ті, що жили поблизу. Так що й донині називають дунайці городище те — Києвець. Кий же повернувся у свій город Київ. Тут він і скончав живоття своє. І два брати його, Щек і Хорив, і сестра їх Либідь тут скончалися".

Номер слайду 6

Оце і все, що літописець, якого зазвичай ототожнюють із монахом Києво-Печерського монастиря Нестором, зміг довідатися про засновника столиці давньоруської держави. Його розповідь сповнена виразних рис народного переказу: три брати й сестра — типові фольклорні персонажі. Тому багато вчених ставилися до історичності князя Кия скептично. Нині провідні дослідники вважають його історичною особою — військовим ватажком, вождем-князем полян (в іноземних джерелах вони відомі як анти). Алтар храму Кия, малюнок розкопок В. В. Хвойки

Номер слайду 7

Кий, Щек, Хорив і Либідь (мініатюра Радзивіллівського літопису)

Номер слайду 8

Але більше пізні археологічні дослідження спростували попередні твердження істориків. Під час розкопок на київських пагорбах, які ототожнюють із міфічними горами трьох братів, учені знайшли залишки східнослов’янської культури кінця V-VI сторіч. Уважають, що міські поселення спочатку з’явилися на горі Кия, а потім поширилися на територію сучасної Старокиївської гори. Своє ім’я місто одержало на честь старшого з легендарних братів – Кия

Номер слайду 9

Отже, археологічні дослідження довели, що літописне оповідання є правдивим оповіданням давніх історичних процесів установи й розвитку Київського городища. Літописне оповідання містить цікаві відомості й про самого Кия, що очолював племена полян.

Номер слайду 10

Відомо, що князь відвідував Константинополь, де «прийняв більшу честь від царя», потім намагався затвердити на Дунаю. Він навіть спорудив там невелике містечко Києвець, але після нетривалого панування був змушений знову вернутися відтіля в Київ. Князь Кий захищає фортецю Києвець на Дунаї. 487р. худ. Артур Орльонов

Номер слайду 11

Намагаючись якнайбільше довідатися про князя Кия, учені досліджували багато літературних джерел: давньоруський і західнослов’янський епоси, пам’ятки вірменської, візантійської й скандинавської літератур, свідчення Йордану (готського історика VI століття). Завдяки цим дослідженням стають відомими основні факти біографії князя, Кий заснував своє місто в молоді роки, а Константинополь відвідав уже в досить зрілому віці. Уклавши там угоду з візантійським царем Юліаном, спробував заволодіти Подунав’єм, але випробував поразки й був змушений вернутися в Київ, де пройшли останні роки його життя

Номер слайду 12

Через триста років в історії з’явиться київський князь Аскольд. Дотепер залишається загадкою, чому Нестор-літописець не згадує у своєму добутку про інших правителів Києва. Відомо лише те, що після смерті Кия містом правили князі полянскої династії, до якої належав і Аскольд

Номер слайду 13

Історичні джерела, на жаль, не зберегли докладних свідчень про Кия. Але його все-таки можна уявити, якщо проаналізувати деякі факти з біографії князя. Учені доходили висновку, що Кий заснував місто замолоду. Крім того, відомо, що в цей час він уже очолював сполучник полянских племен. Такі відомості красномовно свідчать про те, що князеві, безсумнівно, були властиві мудрість, сильна воля, рішучість, дієвість, помірність учинків.

Номер слайду 14

Археологи визначили, що перші міські поселення Києва були обнесені кріпосними спорудженнями й нагадували міцність. Отже, правитель міста піклувався про спокій і добробут своїх громадян, піклувався про захист своїх володінь. Напевно, Кий мав честолюбний характер. Про це свідчить його відвідування Константинополя й старання підкорити собі землі Подунавья. Князь прагнув заявити про себе як про значного політика й могутнього завойовника

Номер слайду 15

Україна. 10 гривень 1998 рік. Князь Кий. Срібло

Номер слайду 16

Кий, Щек, Хорив, Либідь на аверсі срібної монети НБУ «900 років „Повісті минулих літ“, 2013

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на честь 1500-річчя Києва

Номер слайду 19

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на честь 1500-річчя Києва

Номер слайду 20

Пам'ятник князю Кию в місті Києвець

Номер слайду 21

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності

Номер слайду 22

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності

Номер слайду 23

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності

Номер слайду 24

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності Скульптор Анатолій Кущ.

Номер слайду 25

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності Скульптор Анатолій Кущ.

Номер слайду 26

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності Скульптор Анатолій Кущ.

Номер слайду 27

Скульптурна композиція на честь легендарних фундаторів міста на березі Дніпра, встановлена на Майдані Незалежності Скульптор Анатолій Кущ.

Номер слайду 28

ppt
Додано
30 січня 2019
Переглядів
5478
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку