Коливальні процеси в техніці та живій природіКовалевська Вероніка
Номер слайду 2
Коливання один з найпоширеніших видів руху в природі й техніці. Коливаються дерева в лісі, пшениця в полі, струни музичних інструментів, мембрана телефону. Коливаються площини й фюзеляж літака, кузов автомобіля, поршні двигуна. Коливальні рухи відбуваються й у житті нашої планети (землетруси, припливи й відливи), і в астрономічних явищах. З коливаннями ми зустрічаємось і в живій природі: биття серця, рух голосових зв'язок тощо. Коливання - це рухи, що повторюються через рівні проміжки часу.
Номер слайду 3
Існують два види коливальних рухів: вільні та вимушені. Вільні коливання — це коливання, які відбуваються в механічній системі під дією внутрішніх сил системи після короткочасного впливу зовнішньої сили. До вільних коливань належать, наприклад, коливання маятника, тягарця на нитці, тягарця на пружині, шальки вагів тощо.
Номер слайду 4
Вимушені коливання- коливання, які виникають під дією зовнішніх сил, що змінюються з часом за величиною і напрямом. Тіло або систему тіл можна змусити здійснювати коливання, докладаючи зовнішню періодичну силу. Скажімо, гойдалку можна розгойдувати, періодично її підштовхуючи.
Номер слайду 5
Світло - це також коливання, але електромагнітні. За допомогою електромагнітних коливань, які поширюються у просторі, відбувається радіозв’язок, радіолокація, телебачення.
Номер слайду 6
Поспостерігавши за звучанням різних музичних інструментів скрипки, барабанів, сопілки можемо стверджувати, що інструменти, які звучать коливаються.
Номер слайду 7
Величини, що характеризують коливання. Період коливання - це час одного повного коливання. Частота - кількість коливань за одиницю часу. Амплітуда - найбільше відхилення тіла від положення рівноваги. Зміщення - відхилення тіла від положення рівноваги в певний момент часу. Будемо вивчати коливання на прикладі математичного і пружинного маятників. Математичний маятник - це матеріальна точка, що коливається на довгій легкій нерозтяжній нитці (маса нитки << маси маленького тягарця). Пружинний маятник - це матеріальна точка, що коливається на легкій пружині.
Номер слайду 8
Приклади коливань:гойдалка;гілки й листя дерев на вітрі;під дією вітру коливаються висотні будинки;автомобіль на ресорах під час руху;струни музичних інструментів;маятник заведеного годинника;голосові зв'язки людини, коли видають звуки.
Номер слайду 9
Чи кожний звук корисний для людини?Коливання відіграють велику роль в житті людини. Іноді коливання виступають як друг і помічник людини, а іноді як підступний ворог. Вченими багатьох країн світу проводяться дослідження з метою з’ясування впливу шуму на здоров’я людини. Дослідження показали, що шум завдає суттєвої шкоди здоров’ю людини, але абсолютна тиша лякає і пригнічує її. Так, співробітники одного конструкторського бюро, що мали прекрасну звукоізоляцію, уже через тиждень стали скаржитися на неможливість роботи в умовах пригнічуючої тиші: вони були знервовані, втрачали працездатність. І, навпаки, було встановлено, що звуки значної сили стимулюють процес мислення, особливо процес рахунку. Кожна людина сприймає шум по-різному. Зменшення рівня шуму покращує самопочуття людини і підвищує продуктивність праці. З шумом необхідно боротися як на виробництві, так і в побуті. Уміння дотримуватися тиші – показник культури людини і його доброго ставлення оточуючих. Тиша потрібна людям так само, як сонце і свіже повітря.