1. Загальна характеристика конституційного права. Конституційне право України - провідна галузь національного права України. Вона являє собою систему правових норм, що регулюють відносини народовладдя. Предметом галузі конституційного права України є особливе коло суспільних відносин, що виникають у процесі організації та здійснення публічної влади в Україні – державної, регіональної та місцевої (місцеве самоврядування). Ці відносини характеризуються певною специфікою, а саме:- стосуються всіх найважливіших сфер життєдіяльності суспільства; - виступають як базові в політичній, економічній, духовній, соціальній та інших сферах життя суспільства.
СУБ’ЄКТИ КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВИХ ВІДНОСИН В УКРАЇНІнарод України; громадяни України, іноземці і особи без громадянства;Українська держава;органи державної влади України;народні депутати, посадові і службові особи;політичні партії і громадські організації;територіальні громади, органи місцевого самоврядування; адміністративно-територіальні одиниці;державні та інші підприємства, установи, організації, навчальні заклади тощо.
- верховенства права; - верховенства і прямої дії Конституції та законів у системі нормативно-правових актів; - загальної демократії; - політичного, економічного та ідеологічного плюралізму; - поділу влади (законодавча, виконавча та судова); - гуманізму; державного та іншого гарантування прав, свобод і обов'язків людини і громадянина, народовладдя, захисту суверенітету й територіальної цілісності і тощо.
Термін «конституція» латинського походження, перекладається як «встановлення», «устрій». У сучасній юридичній науці конституцією називають основний закон держави, який має установчий, основоположний, програмний характер. Конституція закріплює основи життя суспільства та устрою держави. Конституція незалежної України, ухвалена Верховною Радою 28 червня 1996 року, стала продовженням багатовікових конституційних традицій українського народу. Їй передували такі правові документи, як «Руська правда», Березневі статті, Конституція Пилипа Орлика, Універсали Української Центральної Ради, Конституції УРСР.
ПРЕАМБУЛА КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ «Верховна Рада України від імені Українського народу - громадян України всіх національностей, виражаючи суверенну волю народу, спираючись на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім Українським народом права на самовизначення, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України та підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України, прагнучи розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням,приймає цю Конституцію - Основний Закон України»
{D030 FF8 C-4 B7 C-4891-9213-E2 A1 BE4312 AC}ОСНОВНА ЧАСТИНА (15 розділів, 161 стаття)І. Загальні засади. VІІІ. ПравосуддяІІ. Права, свободи та обов’язки людини і громадянинаІХ. Територіальний устрій УкраїниІІІ. Вибори. Референдум. Х. Автономна Республіка КримІV. Верховна Рада України. ХІ. Місцеве самоврядування. V. Президент України. ХІІ. Конституційний Суд України. VІ. Кабінет Міністрів України. інші органи державної влади. ХІІІ. Внесення змін до Конституції України. VІІ. Прокуратура. ХІV. Прикінцеві положення
ЗНАЧЕННЯ КОНСТИТУЦІЇє засобом політичного управління суспільствомє засобом стабілізації та гармонізації відносин у суспільствіє юридичною базою законодавства держави, джерелом прававизначає головні принципи і цілі розвитку державного процесустворює умови для розвитку громадянського суспільствазабезпечує національні інтереси народу України
ОСОБИСТІ (ГРОМАДЯНСЬКІ) ПРАВА І СВОБОДИ ЛЮДИНИПРАВО НА ЖИТТЯ ПРАВО НА ПРИВАТНЕ ЖИТТЯ, НЕВТРУЧАННЯ В НЬОГОПРАВО НА ПОВАГУ ДО ГІДНОСТІПРАВО НА ВИБІР МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ, ВІЛЬНЕ ПЕРЕСУВАННЯПРАВО НА СВОБОДУ ТА ОСОБИСТУ НЕДОТОРКАННІСТЬПРАВО НА СВОБОДУ ВЛАСНОЇ ДУМКИ І СЛОВАПРАВО НА НЕДОТОРКАННІСТЬ ЖИТЛАПРАВО НА СВОБОДУ СВІТОГЛЯДУ І ВІРОСПОВІДАННЯПРАВО НА ТАЄМНИЦЮ ЛИСТУВАННЯ, ТЕЛЕФОННИХ РОЗМОВ, ТЕЛЕГРАФНОЇ КОРЕСПОНДЕНЦІЇ
Громадянські права поширюються не тільки на громадян держави, а й на всіх інших людей, що перебувають на її території. Особисті (громадянські) права і свободи людини - це можливості людей, що характеризують їх фізичне і біологічне існування, задоволення матеріальних, духовних та деяких інших потреб. Особисті права - невід’ємний елемент свободи людини, який забезпечує особі життєво важливі умови існування.
ПОЛІТИЧНІ ПРАВА І СВОБОДИ ЛЮДИНИПраво на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації, на участь у професійних спілках Право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнських та місцевих референдумах, право обирати і бути обраним до органів державної влади і місцевого самоврядування Право рівного доступу до державної служби, а також служби в органах місцевого самоврядування Право на свободу зборів, мітингів, походів, демонстрацій Право направляти індивідуальні чи колективні звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів
ЕКОНОМІЧНІ ПРАВА ЛЮДИНИПраво на страйк з приводу економічних та соціальних питань Право на соціальний захист у випадку повної або часткової втрати працездатності Право на захист прав споживачів Економічні права - це можливості людини брати участь у виробництві матеріальних та інших благ.
СОЦІАЛЬНІ ПРАВА ЛЮДИНИПраво на відпочинок. Право на соціальний захист. Право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Право на житло. Право на безпечне довкілля. Соціальні права - це можливості людини користуватися соціальними благами у сфері матеріального виробництва, трудової діяльності, освіти, здоров’я, відпочинку.
КУЛЬТУРНІ ПРАВА ЛЮДИНИПраво на освіту Свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості Право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності Право на використання здобутків культури та мистецтва Культурні права - суб’єктивні права людини в культурній (духовній, ідеологічній) сфері, певні можливості доступу до здобутків всього народу та людства.
ОБОВ’ЯЗКИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНАОбов’язки людини і громадянина – закріплені в Конституції України вимоги, які пред’являються кожній людині та громадянину, щоб він діяв певним чином, чітко визначеним конституційною нормою або утримувався від вчинення відповідних дій для забезпечення інтересів суспільства, держави, інших громадян.
{D030 FF8 C-4 B7 C-4891-9213-E2 A1 BE4312 AC}ОБОВ’ЯЗКИ ЛЮДИНИОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯНИНАне заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом військова служба відповідно до закону неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей щорічно подавати до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан за минулий рік
ГАРАНТІЇ ПРАВ ЛЮДИНИЗАГАЛЬНІСПЕЦІАЛЬНІохоплюють всю сукупність об’єктивних та суб’єктивних факторів, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини та їх захистсистема юридичних засобів, що сприяють процесу реалізації, захисту та поновленню прав і свобод людини. Гарантії прав людини - це умови і засоби, що забезпечують ефективну реалізацію та всебічну охорону прав і свобод людини.
ЗАГАЛЬНІ ГАРАНТІЇ ПРАВ ЛЮДИНИСОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІПОЛІТИЧНІОРГАНІЗАЦІЙНІДУХОВНО-КУЛЬТУРНІпередбачають відповідне становище і матеріальну основу, які забезпечують реалізацію прав, свобод і обов’язківпередбачають спрямування політики держави на формування умов і забезпечення належного рівня життя людини, стабільності політичних структур, належного рівня політичної культурипередбачають розробку й провадження в життя програм, спрямованих на підвищення рівня зайнятості населення, зниження рівня злочинності, забруднення навколишнього середовища тощопередбачають підвищення освітньо-культурного розвитку, правосвідомості, розвиток правової культури
СПЕЦІАЛЬНІ (ЮРИДИЧНІ) ГАРАНТІЇ ПРАВ ЛЮДИНИПраво знати свої права і обов’язки. Право на судовий захист, оскарження у суді рішень органів державної влади та посадових осіб. Право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальних збитків та моральної шкоди, завданих незаконними рішеннями осіб чи органів, що діють від імені держави. Право на правову допомогу Встановлення юридичної відповідальності за порушення чи обмеження прав людини
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Вивчити лекцію (написати конспект). Опрацювати питання та скласти тлумачний словник. Підготувати презентацію (за бажанням). Скласти ребуси по даній темі (за бажанням). Підготувати реферативну роботу із запропонованих тем: Конституція України;Громадянство: підстави набуття, припинення громадянства;Верховна Рада України; Президент України; Органи державної виконавчої влади України. Кабінет Міністрів. Центральні та місцеві органи виконавчої влади; Місцеве самоврядування в Україні; -Органи судової влади України; Правоохоронні органи України.