Куля. Поняття кулі та її властивості. Перерізи кулі площинами. Поняття частин кулі. Дотична площина до кулі. Комбінації кулі з іншими тілами. Об’єм і площа поверхні кулі та її частин.
Номер слайду 2
Поняття кулі та її властивостіКуля утворена обертанням півкруга навколо свого діаметра. Поверхня кулі називається сферою. Кулею називається тіло, утворене з усіх точок простору, що знаходяться на відстані, не більшій за дану (яка називається радіусом) від даної точки (яка називається центром).
Номер слайду 3
Перерізи кулі площинами. Площина, яка проходить через центр кулі, називається діаметральною площиною, а переріз нею кулі — великим кругом. Радіус великого круга дорівнює радіусові кулі. Будь-який переріз кулі площиною є круг. Центр цього круга є основою перпендикуляра, опущеного з центра кулі на січну площину.
Номер слайду 4
Переріз сфери Переріз сфери діаметральною площиною називають великим колом. Радіус великого кола дорівнює радіусові сфери. Будь-яка діаметральна площина сфери є її площиною симетрії. Центр сфери є її центром симетрії.
Номер слайду 5
Поняття частин куліКульовий сегмент - це частина кулі, яку відтинає від неї січна площина. Зріз (кульовий шар) - це стереометричне тіло, утворене перерізами кулі двома паралельними площинами. Кульовий сектор – тіло, яке дістають з кульового сегмента і конуса таким чином: Якщо кульовий сегмент менший за півкулю, то його доповнюють конусом. Якщо кульовий сегмент більший від півкулі, то конус вилучається.
Номер слайду 6
Дотична площина до куліПлощина називається дотичною до кулі, якщо вона має з нею одну спільну точку. Радіус кулі, проведений до точки дотику кулі і площини, є перпендикуляром до цієї площини. Дотична до кулі – це пряма, яка належить дотичній до кулі площині і проходить через точку дотику.
Номер слайду 7
Куля називається описаною навколо многогранника, якщо всі вершини многогранника належать поверхні кулі. Центр кулі рівновіддалений від всіх вершин. Відстань від центра кулі до вершин многогранника — його радіус. Комбінації кулі з іншими тілами
Номер слайду 8
Куля називається вписаною у многогранник, якщо всі грані многогранника дотичні до кулі. Центр кулі рівновіддалений від усіх граней. Відстань від центра кулі до граней — його радіус. Комбінації кулі з іншими тілами
Номер слайду 9
Куля називається вписаною у прямий круговий циліндр, якщо вона дотична до його основ і до кожної твірної, яка міститься на бічній поверхні циліндра. Куля називається описаною навколо прямого кругового циліндра, якщо обидва кола його основ належать поверхні кулі. Комбінації кулі з іншими тілами
Номер слайду 10
Куля називається вписаною у прямий круговий конус, якщо вона дотична до його основи і до кожної його твірної. Куля називається описаною навколо прямого кругового конуса, якщо коло основи і вершина конуса належать поверхні кулі. Комбінації кулі з іншими тілами
Номер слайду 11
Об’єм і площа поверхні кулі та її частин{5 DB2635 E-FC48-4232-9841-2 C734241 CA3 C}Величина. Формула. Зображення. Об’ємкуліПлоща сфери. Об’єм зрізу. Площа бічної поверхні зрізу {5 DB2635 E-FC48-4232-9841-2 C734241 CA3 C}Величина. Формула. Зображення. Об’ємсектора. Площа повної поверхні сектора. Об’єм сегмента. Площа сегментної поверхні
Номер слайду 12
Тренувальні вправи. Приклад 1. Скільки шкіри потрібно для виготовлення покришки м’яча з діаметром 0,3 м, якщо відходи матеріалу становлять 10%?Розв’язання. Якщо математичною моделлю м’яча вважати кулю, то площа поверхні м’яча дорівнює 𝑆=4𝜋𝑅², де R – радіус кулі. Отже, 𝑆=4∙3,14∙(0,15)² ≈ 0,283 (м²). Враховуючи витрати на відходи, остаточно одержимо: 0,283∙1,1≈0,3 (м²)
Номер слайду 13
У скільки разів потрібно збільшити радіус кулі, щоб її об’єм збільшився у 8 разів?Відповідь: Збільшити удвічі. Приклад 2.
Номер слайду 14
Визначити об’єм меншого кульового сектора кулі, якщо радіус кола його основи дорівнює 60 см, а радіус кулі – 75 см. Приклад 3.
Номер слайду 15
Домашнє завдання. Виконати конспект, скласти довідник, підготуватися до опитування