Оціни власні знання з попередньої теми!Від 1 до 12
Номер слайду 2
1234567869
Номер слайду 3
Живим організмам для існування потрібна енергія. Звідки вони її отримують?З поживних речовин. Рослини. Тварини. Енергія сонця. Вода. Вуглекислий газ. Рослини, тварини
Номер слайду 4
Поміркуй, чому знищення горобців мало такі негативні наслідки?
Номер слайду 5
Тема: Ланцюги живлення, їх види та значення.
Номер слайду 6
Упорядковані звязки між організмами пов’язані з їх живленням називають ланцюгами живлення. Відносини між видами, при яких одні організми забеспечують свої потреби в поживних речовинах, поїдаючи інших, мають назву харчові зв’язки. Термін «ланцюг живлення» запропонував Чарльз Елтон, англійський еколог та зоолог у 1934 р. Кожен ланцюг живлення утворюється згідно з таким правилом. Рослина завжди є першою ланкою в ланцюгу живлення. Вона отримує енергію від сонця і сама виробляє їжу. Наступна ланка – рослиноїдна тварина, яка харчується цією рослиною, далі в ланцюгу живлення – всеїдні або хижі тварини.
Номер слайду 7
Як речовини «бігають» по колу Рослини використовують енергію Сонця, вуглекислий газ, воду та мінеральні речовини з ґрунту й утворюють органічні речовини для свого росту й розвитку: вуглеводи, білки та жири. Тому їх називають утворювачами (продуцентами).
Номер слайду 8
Рослини є кормом для рослиноїдних тварин (зайця, куріпки, дикої кози). На рослиноїдних тварин полюють хижаки (лисиця, вовк, рись, орел). І рослиноїдні, і хижаки споживають готову їжу, тому їх називають споживачами (консументами). Консументи — гетеротрофні організми, що отримують енергію за рахунок споживання готової органічної речовини.
Номер слайду 9
Бактерії та гриби — руйнівники (редуценти). Вони розкладають тіла відмерлих рослин та мертвих тварин на вуглекислий газ, воду та інші речовини, які потрапляють у ґрунт і засвоюються рослинами.
Номер слайду 10
Як речовини «бігають» по колу. У біосфері відбувається постійний колообіг елементів, які переходять від організму до організму, у неживу природу і знову до організму. Елементи, які вивільняються мікроорганізмами під час гниття, надходять у ґрунт і атмосферу, знову включаються в колообіг речовин біосфери, поглинаючись живими організмами.
Чому ланцюги живлення є основною умовою існування екосистем. Поїдаючи один одного, живі організми стають ланками харчових ланцюгів. Ланцюг живлення, або харчовий ланцюг — це послідовність організмів, пов’язаних харчовимизв’язками.
Номер слайду 13
Усі організми лісу чи будь-якої іншої екосистеми належать до однієї з трьох груп: продуценти, консументи та редуценти. Розглянь зображення. Визнач, до якої групи належать організми.
Номер слайду 14
Рослиноїдні споживачі - консументи першого порядку, третьою і наступними — м’ясоїдні споживачі - консументи другого порядку Будь- який консумент є гетеротрофом, тому що не здатний синтезувати органічні речовини з неорганічних. Визначте консументів першого та другого порядку користуючись мал.на ст. 168. Виконуємо вправу 2 на ст. 73.
Номер слайду 15
У ланцюгу живлення організми попередньої ланки є поживою для організмів наступної ланки. Продуцент. Консумент 1 Консумент 2 Консумент 3
Номер слайду 16
Що трапиться, якщо організм вилучити з харчового ланцюга. Вочевидь, із часом поблизу болота збільшиться кількість комарівта слимаків, які були поживою жаб.
Номер слайду 17
Що трапиться, якщо організм вилучити з харчового ланцюга. Частину поживи втратять змії. Але вони живляться не лише жабами, а можуть вдовольнятися гризунами. Є й інші хижаки (наприклад, сови), які будуть конкурувати зі зміями за здобич.
Номер слайду 18
Що трапиться, якщо організм вилучити з харчового ланцюга. Природні екосистеми містять значну кількість видів живих організмів. Ці організми взаємодіють між собою, утворюючи єдину трофічну сітку. Разом усі організми екосистеми утворюють складну цілісну систему, яка перебуває в стані динамічної рівноваги. Тобто в разі зміни якогось із елементів системи інші елементи компенсують ці зміни і виправляють становище. Що більше харчових ланцюгів в екосистемі, то вона стійкіша.
Номер слайду 19
Підсумуємо…Вправа 4 ст. 74.
Номер слайду 20
Оціни свою роботу на уроці. Квіти лотоса описані у великій кількості самих сакральних міфів і легенд світу. Причин для такого шанування є достатньо: зароджуючись в мулистому дні, пагін лотоса долає товщу води і розпускається на світанку під першими променями сонця прекрасною квіткою – а на заході знову змикаються пелюстки і занурються в темну прохолодну глибину. Так лотос почав уособлювати силу життя та самопізнання. Ст.74. Розфарбуй стільки пелюсток квітки на скільки засвоїв, засвоїла матеріал уроку
Кількість ланок ланцюгів живлення обмежена і здебільшого не перевищує чотирьох-п’яти, оскільки при передаванні енергії з попередньої ланки до наступної більша її частина витрачається організмами для процесів життєдіяльності. Під час перенесення цієї енергії від ланки до ланки харчового ланцюга переважна її частина (80-90 %) губиться у вигляді теплоти. У кінці ланцюга живлення енергія, яка ще зберігається в мертвій органіці, остаточно розсіюється у вигляді тепла, коли її руйнують редуценти.