Презентація на тему " Магнітне поле провідника зі струмом.".використовується при поясненні сутності магнітного поля, дджерелом якого є електричий струм в прямому провіднику.
Магнітне поле провідника зі струмом. Вчитель фізики школи І-ІІІ ступенів № 132 міста Києва. Кучменко Олександр Миколайович
Номер слайду 2
1. Магнітне поле провідника зі струмом. Як визначити напрямок магнітних ліній?Проведемо дослід. Розташуємо поряд із провідником декілька магнітних стрілок і пустимо в провіднику струм – стрілки розташуються перпендикулярно до провідника та зорієнтуються (рис. а). Північний полюс кожної стрілки вкаже напрямок вектора індукції магнітного поля в даній точці, а отже, і напрямок магнітних ліній цього поля. Зі зміною напрямку струму в провіднику зміниться й орієнтація магнітних стрілок (рис. б). Це означає, що напрямок магнітних ліній залежить від напрямку струму в провіднику. Зрозуміло, що визначати напрямок ліній магнітної індукції за допомогою магнітної стрілки не завжди зручно, тому використовують правило свердлика або правило правої руки.
Номер слайду 3
Правило свердлика: Якщо вкручувати свердлик за напрямком струму в провіднику, то напрямок обертання ручки свердлика вкаже напрямок ліній магнітного поля струму. Правило правої руки: Якщо спрямувати великий палець правої руки за напрямком струму в провіднику, то чотири зігнуті пальці вкажуть напрямок ліній магнітного поля струму.
Номер слайду 4
Як напрямлені лінії індукції магнітних полів?а) Струм іде до нас. б) Струм іде від нас. За напрямком ліній індукції магнітного поля встановіть напрямок струму в провіднику АВ.
Номер слайду 5
Модуль індукції магнітного поля залежить:- Зі збільшенням відстані від провідника індукція створеного ним магнітного поля значно зменшується.- Зі збільшенням сили струму в провіднику індукція створеного ним магнітного поля збільшується. Питання:• Чому зі збільшенням відстані від провідника щільність розташування ліній магнітної індукції зменшується? • Чи однаковими є модулі векторів ?
Номер слайду 6
2. Магнітне поле котушки зі струмом. Проведемо дослід. Змотаємо ізольований дріт у котушку й пустимо в ньому струм. Якщо тепер навколо котушки розмістити магнітні стрілки, то до одного торця котушки стрілки повернуться північним полюсом, а до другого – південним. Навколо котушки зі струмом існує магнітне поле. Котушка зі струмом має два полюси – південний і північний.
Номер слайду 7
Правило правої руки (для котушки): Якщо чотири зігнуті пальці правої руки спрямувати за напрямком струму в котушці, то відігнутий на 90° великий палець укаже напрямок на північний полюс котушки. Зі зміною напрямку струму в котушці її полюси зміняться.
Номер слайду 8
Питання: Як розташовані магнітні полюси соленоїда, підключеного до джерела струму?Лінії індукції магнітного поля штабового магніту (а) і котушки зі струмом (б):