Маркування харчових продуктів із генетично модифікованої сировини. Індивідуальне науково ─ дослідне завдання із предмету Біобезпека генетично модифікованих організмів на тему: Підготувала:студентка 31 – Е групи. Кременецької ОГПА ім. Тараса Шевченка Плетюк Іванна Державний моніторинг за оборотом харчової продукції, яка одержана з генетично модифікованої сировини
План. Регулювання генетично-інженерної діяльності в Україні. Державна реєстрація, використання, ввезення, транзит, зберігання, транспортування та утилізація продуктів харчування з генетично модифікованої сировини. Міжнародний досвід із питань контролю за створенням, використанням, передачею та реєстрацією харчових продуктів із генетично модифікованої сировини.1.2.3. Екологічні знаки та маркування.4.
З метою усунення таких загроз і забезпечення оптимальних умов виробництва та споживання харчових продуктів, які містять ГМО, Верховна Рада України 31.05.2007 р. прийняла Закон «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» .
В разі виявлення недостовірної інформації про продукцію (якщо вона не шкодить життю, здоров’ю або майну споживача) виробник (продавець) повинен її вилучити з продажу та привести до відповідності інформацію про неї. Окрім цього, за надання хибної інформації про товари встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.
Згідно Законом «Про безпечність та якість харчових продуктів» усі харчові продукти, що знаходяться в обігу в Україні, етикетуються державною мовою та містять у доступній формі інформацію про наявність чи відсутність у продуктах ГМО, що відображається на етикетці продукту з надписом «ГМО» чи «Без ГМО» відповідно.
Основні принципи державної політики в галузі генетично-інженерної діяльності та поводження з ГМО є:пріоритетність збереження здоров’я людини і охорони навколишнього природного середовища порівняно з отриманням економічних переваг від застосування ГМОзабезпечення заходів щодо дотримання біологічної та генетичної безпеки під час створення, дослідження та практичного використання ГМО для господарських потребконтроль за ввезенням на митну територію України ГМО та продукції, отриманої з їх використанням, їх реєстрацією та обігомзагальнодоступність інформації щодо потенційних ризиків від застосування ГМО, які передбачається використовувати у відкритій системі, та заходи щодо дотримання біологічної та Генетичної безпекидержавна підтримка генетично-інженерних досліджень, наукових і практичних розробок у галузі біологічної та генетичної безпеки під час створення, дослідження та практичного використання ГМО для господарських потреб
ІІ. Державна реєстрація, використання, ввезення, транзит, зберігання, транспортування та утилізація продуктів харчування з генетично модифікованої сировини. Генетично модифіковані організми, що використовуються у відкритій системі, повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки за умови дотримання передбаченої технології використання.
Проведення державної апробації (випробовувань) ГМО у відкритій системі здійснюється тільки на підставі дозволу, який видається центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Дозвіл видається одноразово на проведення державної апробації (випробовувань) конкретно визначеного ГМО.
Відповідно до Закону України від 19.01.2010 р. «Про внесення змін до Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» центральний орган виконавчої влади з питань медицини (Департамент Ветеринарної медицини) діє таким чином:
Завданням Комісії є проведення попередньої оцінки ризику під час планування та підготовки генетично-інженерних робіт. Типове Положення про Комісію з біологічної та генетичної безпеки проведення генетично - інженерних робіт затверджується центральним органом виконавчої влади з питань освіти і науки.
З метою забезпечення виконання ст. 7 Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2009 р. №114 було затверджено Порядок державної реєстрації генетично модифікованих організмів джерел харчових продуктів, а також косметичних та лікарських засобів, які містять такі організми або отримані з їх використанням.
Державна реєстрація проводиться безоплатно на п’ятирічний строк шляхом внесення продукції до Державного реєстру генетично модифікованих організмів джерел харчових продуктів, а також харчових продуктів, косметичних та лікарських засобів, які містять генетично модифіковані організми або отримані з їх використанням (надалі – Реєстр).
З метою ідентифікації харчових продуктів без ГМО та їх наявності в них, Кабінет Міністрів України 13.05.2009 р. №468 прийняв постанову «Про затвердження Порядку етикетування харчових продуктів, які містять генетично-модифіковані організми або вироблені з їх використанням та вводяться в обіг».
Ввезення харчових продуктів, косметичних засобів, лікарських засобів, кормових добавок та ветеринарних препаратів, які містять ГМО або отримані з їх використанням, для безпосереднього вживання за призначенням можливе тільки за умови державної реєстрації відповідних ГМО джерел та переліченої у цій частині продукції. Порядок такого ввезення встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Україна укладає міжнародні договори, бере участь у міжнародному обміні інформацією з метою подальшого розвитку і зміцнення міжнародного співробітництва в галузі біологічної та генетичної безпеки у разі здійснення генетично-інженерної діяльності та поводження з ГМО відповідно до чинногозаконодавства.
ІІІ. Міжнародний досвід із питань контролю за створенням, використанням, передачею та реєстрацією харчових продуктів із генетично модифікованої сировини. У 1998 році Європейський союз (ЄС) з огляду на потенційну небезпеку ГМО ввів 5-ти річний мораторій на виведення на ринок нових сортів. ГМ-культур.
Система контролю отримання, використання і передачі генетично модифікованих організмів у США залежно від господарської ознаки{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}Господарська ознака. Контролююча організація Спрямування контролю Стійкість до вірусів і комах. USDAБезпечність вирощування. EPAБезпечність до довкілля. EDAХарчова безпечність. Стійкість до гербіцидів. USDAБезпечність вирощування. EPAНове використання гербіциду. EDAХарчова безпечність. Змінена кількість олії впродовольчій культуріUSDAБезпечність вирощування. EDAХарчова безпечність. Зміна забарвлення клітинидекоративної культури. USDAБезпечність вирощування. Модифіковані ґрунтовібактерії, що розкладаютьзабруднювачіEPAБезпечність до довкілля
Екологічні знаки — інформують споживачів про екологічну чистоту споживчих товарів. Знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, що означають замкнутий цикл (виробництво - застосування - утилізація), вказує, що дана упаковка придатна для подальшої переробки. Усередині трикутника розташовуються одна або дві цифри, які вказують на тип пакувального матеріалу:1-19 - пластик, 20-39 - папір та картон, 40-49 - метал, 50-59 - деревина, 60-69 - тканини і текстиль, 70-79 - скло.