Мовна розминка «ТАК – НІ»Займенник – це самостійна частина мови, яка вказує на предмети, ознаки або кількість, але не називає їх. Займенники співвідносяться з іменниками, прикметниками, дієсловами. Усі займенники змінюються за відмінками. У реченні займенники виступають додатками. Виділяють 8 розрядів займенників за значенням.
ВПРАВАВипишіть особові займенники, визначте особу, число та відмінок кожного з них. Яким членом речення виступають?1. Мене ліси здоров’ям напували, коли бродив у їхній гущині, мені поля задумливо шептали свої ніким не співані пісні. 2. Чужих країв ніколи я не бачив, принад не знаю їхніх і окрас.3. Ти знаєш, що ти — людина? Ти знаєш про це чи ні? 4. Слів таких і треба небагато, та вони як весняні пісні… 5. За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата (Із тв. В. Симоненка).
Зверніть увагу!В українській мові прийменники з, над, перед, під перед займенником мною вживаються з і:переді мною, зі мною, наді мною. У непрямих відмінках до займенників третьої особи після прийменника додається н-, а в орудному відмінку н- наявний у займенниках без прийменників:говорити з нею, доїхати до них, пишатися ним.
ВПРАВАПерепишіть. Займенники, що в дужках , поставте в потрібному відмінку. Визначте відмінок кожного займенника. Спитав у (він), передав через (вони), глянув (вона) у вічі, прийшла до (вона), перед (він), люблю (вони), сміявся з (вони), бачилась із (вони), збудив (вона), згадав про (він), надіявся на (вони).- Поясніть появу приставного н- у займенниках третьої особи.
Тренувальна вправа Перепишіть речення, ставлячи подані в дужках займенники в потрібну форму. Визначте їх особу, число та відмінок.1. Ти не повернувся, а криниця за (ти) плакала.2. У (я) пісня є, і є у (я) мрія, із (вони) старості не буду знати я.3. Нехай в лице (я) осінній вітер віє… 4. Гаряче полум’я століття щодня (ми) опалює лице.
Установити відповідність. Сам собі пан. Лишати за собою слід. Спалити за собою мости. Знайти себе. Бити себе в груди. Завдання: З’ясуйте відмінок зворотного займенника в кожному фразеологізмі. А Порвати з кимось,чимось, унеможливити повернення до когось, чогось. Б Робити значний внесок у певну справу чи навпаки, зробити щось недобре. В Незалежна, вільна у своїх діях людина. Г Дуже сильно переживати за що-, кого-небудь. Д Чітко визначити свої наміри, життєву мету.