Мета уроку. Навчитися правильно вживати числівники на позначення часу і дат; повторити правила відмінювання числівників;вживати у власному мовленні різні варіанти числівників на позначення часу і дат; Правильно узгоджувати числівники на позначення дат із відповідними відмінковими формами іменника;виховувати кмітливість, старанність.
Бліц-опитування1) Числівник означає…2) На питання скільки? Відповідають… числівники і змінюються за…3) Порядкові змінюються за…4) За будовою числівники поділяються на …5) Збірні числівники утворюються лише від числівників…. (2-20,30)6 ) У числівниках на позначення десятків відмінюється лише…7) У числівниках на позначення сотень відмінюються…
Для позначення дат порядкові числівники з іменниками, причому числівники у словосполученнях відмінюються, а іменники — назви місяців — вживаються в Р.в. одн. (чого?):✔️ першого січня, по перше січня, до першого січня;✔️ друге лютого, другого лютого, до другого лютого. Для позначення знаменних дат порядковий числівник пишеться з великої літери: ✔️ Перше травня;✔️ з Восьмим березня ( а не березням! )🔶 Якщо ж порядковий числівник у складній назві пишеться цифрою, то назву місяця треба писати з великої літери: 1 Травня, 8 Березня.
10:15 (чверть години)—п'ятнадцять хвилин на одинадцяту; —п'ятнадцять хвилин по десятій. — чветь по десятій; —чверть на одинадцяту.10:30 хвилин — пів години, тому можливим є варіант:—десята година тридцять хвилин;— пів на одинадцяту.10:45 — за п'ятнадцять хвилин одинадцята;—за чветрь одинадцята;—чверть до одинадцятої.
Зверни увагу! У розмові можна називати точний час і приблизний. Точний час вказують у розкладі відправлення поїздів, літаків, виходу радіо- і телепередач, початку концертів, вистав, спортивних заходів тощо. Вказівка на точний час характерна для наукового та офіційно-ділового стилів мовлення. Наприклад, час прибуття поїзда - тринадцята година сорок хвилин. У розмовному мовленні час події, як правило, вказують не точно, а приблизно.
Тест1. Порушено граматичну норму на позначення часу в рядку А пів на дванадцяту Б третя година десять хвилин В двадцять хвилин сьомої Г двадцять на десяту2. Граматично правильна відповідь на запитання: «Котра година?» - А дванадцять б десять хвилин шостої В без двадцяти десять Г десять хвилин по шостій
3. Порушено граматичну норму на позначення часу в рядку А десять хвилин на третю Б три години десять хвилин В двадцять по четвертій Г пів на шосту4. Граматично правильна відповідь на запитання: «Котра година?» - А чотири години б за десять восьма. В без п’яти три Г п’ять хвилин восьма. ВІДПОВІДІ: В, г, Б, Б.