Презентація на тему: "Пряма мова Речення із прямою мовою".

Про матеріал
Презентація на тему: "Пряма мова Речення із прямою мовою". Призначена для вчителів української філології та учнів 6-9 класів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку. Пряма мова. Речення із прямою мовою

Номер слайду 2

У процесі спілкування у мовців виникає потреба передавати чи відтворювати висловлювання інших. Які ж існують способи передачі чужого мовлення?

Номер слайду 3

Способи передачі чужого мовлення. Пряма моване. Пряма мова. Невласне пряма мова. Передача простим реченнямдіалогцитата

Номер слайду 4

Способи передачі чужого мовлення. Пряма мова. Прямою мовою називають чуже мовлення, передане дослівно, з усіма граматичними, інтонаційними та стилістичними особливостями. Пряма мова може складатися з одного слова, одного речення і з кількох речень. Пряма мова супроводжується реченням, що вказує на те, хто є мовцем та адресатом, за яких обставин вона висловлена. Таке речення називається словами автора. Слова автора можуть стояти перед прямою мовою, у середині прямої мови, після неї, а також включати в себе пряму мову. Пряма мова і слова автора поєднуються за змістом та інтонаційно, тобто без допомоги сполучників. Інтонація слів автора завжди розповідна, а інтонація прямої мови може бути розповідною, питальною, спонукальною, окличною та неокличною

Номер слайду 5

Способи передачі чужого мовленняне. Пряма мова. Непрямою мовою називається чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлювання (Дівчина замилувалася квітами і сказала, що вони чудові). У непрямій мові втрачається лексична, інтонаційна та стилістична своєрідність чужого мовлення. Для передачі чужого мовлення використовується також непряма мова. Непряма мова передається складнопідрядним реченням, у якому головне речення передає слова автора, а підрядне передає чуже мовлення (і своє власне) як непряму мову.

Номер слайду 6

Способи передачі чужого мовлення. Невласне пряма мова. Непрямою мовою називається чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлювання (Дівчина замилувалася квітами і сказала, що вони чудові). У непрямій мові втрачається лексична, інтонаційна та стилістична своєрідність чужого мовлення. До непрямої мови належать як непрямі розповідні речення, так і непрямі питання й спонукання, але знак оклику чи знак питання в кінці таких речень не ставиться

Номер слайду 7

Способи передачі чужого мовлення. Передача простим реченням. Непрямою мовою називається чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлювання (Дівчина замилувалася квітами і сказала, що вони чудові). У непрямій мові втрачається лексична, інтонаційна та стилістична своєрідність чужого мовлення. До непрямої мови належать як непрямі розповідні речення, так і непрямі питання й спонукання, але знак оклику чи знак питання в кінці таких речень не ставиться

Номер слайду 8

Способи передачі чужого мовленнядіалог. Діалог — це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Слова кожної особи, яка бере участь у розмові, називаються репліками. Слова автора супроводжують репліку, якщо не зрозуміло, кому належить пряма мова

Номер слайду 9

Способи передачі чужого мовленняцитата. Цитатою називається дослівно наведений зі збереженням усіх граматичних та стилістичних особливостей уривок із чужого висловлювання, що використовується мовцем для підтвердження чи пояснення власних думок. Тому в цитаті не можна нічого змінювати, навіть розділових знаків. Цитата на письмі береться в лапки (Видатний український письменник Гр. Тютюнник був переконаний, що «кожен письменник обирає собі тему найближчу, найріднішу….»)

Номер слайду 10

1. Що вам відомо про пряму мову з попередніх класів?2. З якою метою люди використовують пряму мову? Яка відмінність між прямою та непрямою мовою?3. Яку структуру мають речення з прямою мовою? 4. Які розділові знаки використовуються при прямій мові?

Номер слайду 11

* Розглянути подані в двох колонках речення. Пояснити відмінність між прямою й непрямою мовою. Пояснити вживання розділових знаків Хвалився горщик: “Розіб’ю казана!”Годуй біду, а вона каже: “Ще прийду!” Хвалився горщик, що розіб’є казана. (Нар.творч.)Годуй біду, а вона каже, що ще прийде. (Нар.творч.)

Номер слайду 12

Чужа мова, передана дослівно від імені того, кому вона належить, називається прямою мовою (П, п). Слова, що вказують, кому належить пряма мова і як вона висловлена, називаються словами автора (А, а).

Номер слайду 13

Пряма мова ПІСЛЯ слів автора. У липневий вечір якось біля школи ти мені сказала: “Пахнуть матіоли”. (Д. Луценко.) А: “П “. Он чутливо спить очеретина і шепоче світу: “Не буди!” (П. Перебийніс.) А:“П! “Я спитав колись у батька: “Ви скажіть мені, на щирість, що найтяжче ранить серце?” І почув: “Несправедливість”. (М. Нагнибіда.) А: “П ? “

Номер слайду 14

Пряма мова ПЕРЕД словами автора«Гарна музика»,— шепнула заслухано Дарка (І. Вільде).“П “, - а.“Дивись, коханий мій, дивись! В моїх очах – весна!” – казала так мені колись красуня чарівна. (М. Вороний.) “П !“ - а.«А куди ви їдете, люди добрі?» —осмілився спитати Павлусь (А. Чайков-ський)“П ?“ - а.

Номер слайду 15

Переписати. В кожному з речень вказати пряму мову і слова автора. Пояснити вживання розділових знаків. В п’ятницю крилом журавки мрія кликала: “Летім!” “Чи не високо занадто?” – смачно позіхнула лінь. (Б. Олійник.) “Ми в колективі дружнім жить не проти”, - перемовлялись між собою Шпроти. (С. Коваль.) Скажімо дорогам і пісні: “Спасибі!” (Р. Лубківський.)П – пряма мова. А – слова автора

Номер слайду 16

Переписати. В кожному з речень вказати пряму мову і слова автора. Пояснити вживання розділових знаків. В п’ятницю крилом журавки мрія кликала: “Летім!” “Чи не високо занадто?” – смачно позіхнула лінь. (Б. Олійник.) “Ми в колективі дружнім жить не проти”, - перемовлялись між собою Шпроти. (С. Коваль.) Скажімо дорогам і пісні: “Спасибі!” (Р. Лубківський.)

Номер слайду 17

Пряма мова В СЕРЕДИНІ слів автора. Я сказала: ”Я згодна, тату”, - і поцілувала йому руку (В. Підмогильний)А: “П “, - а…мені сказала: “ Здрастуй! ” – крізь туман (Л. Костенко)А: “П !“ - а. Дід бурчав: ” Тепер би того дощу…” – і сердився невідомо на кого. А: “П ?“ - а

Номер слайду 18

Пряма мова РОЗРИВАЄТЬСЯсловами автора. П – одне речення“ Хіба що… - майже пошепки промовила вона,- я сама спробую ”.“П…-а, - п”.«Рано ти,— каже батько,— закінчивнауку» (Остап Вишня).“П,- а, - п”.«Ні, - зринула мисль, - у такий спосіб пожежі не згасити, треба трактором перетнути дорогу стихії!» (В. Скуратівський)“П, -а, - п!”.“За що ж, - хто-небудь попитає, - Зозуля Півня вихваляє?” (Л. Глібов.) “П, -а,- п?”.

Номер слайду 19

Пряма мова РОЗРИВАЄТЬСЯсловами автора. П – кілька речень«Ходять тут усякі... — бурмоче дід. — Недавно двоє пройшло» (О. Донченко).“П…-а. - П”.«Зажди! — просить хлопчина.— Не тікай від мене, візьми мене із собою, перевези!» (Б. Лепкий).“П!(?)-а.-П”.“Та ні, я того не кажу, - відповідав Зінько. – Знаю, що земля це ваша ”“П, -а. - П”.«Пізно, Володько,— і додала тимсамим легким смішком: — Ех ти, сторож!» (І. Сенченко).“П!(?)-а:-П”.

Номер слайду 20

Домашнє завдання: Скласти повчання або притчу, використовуючи пряму мову. Вправа 275, стор. 198

pptx
Додано
29 вересня 2020
Переглядів
641
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку