Презентація на тему: "Словосполучення й речення. Члени речення. Звертання. Вставні слова".

Про матеріал
Презентація на тему: "СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ Й РЕЧЕННЯ. ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА". Призначена для вчителів української філології та учнів 6-8 класів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ Й РЕЧЕННЯ. ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА

Номер слайду 2

Культура мовлення і стилістика: дотримання правильної інтонації в реченнях з однорідними членами речення, звертаннями, вставними словами; засвоєння складних випадків слововживання.

Номер слайду 3

МОВА — СКАРБНИЦЯ ДУХОВНОСТІ НАРОДУ

Номер слайду 4

Мово рідна! Ти, як море, безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю. Красо моя! У тобі мудрість віків і пам’ять тисячоліть, зойк матерів у годину лиху і непереможний гук лицарів твоїх у днину побідну, пісня серця дівочого в коханні своїм і крик новонародженого. У тобі, мово, неосяжна душа народу: його мудрість і щедрість, радощі й печалі, його труд, і піт, і кров, і сміх, і безсмертя його.

Номер слайду 5

Скарбе мій єдиний, з тобою я найбагатший і найдужчий у світі, а без тебе — перекотиполе, що його вітер несе у сіру безвість, у млу небуття. Твердине моя, і захисток, і гордість, і розрада в години смутку! Люблю тебе і в гніві, коли ти клекочеш, як вулкан, і гримиш громами на ворогів. Люблю і твою ніжність, коли ти одним­однісіньким словом зігріваєш, мов сонце. Світлоносна! Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого. Тож такою і будь вічно, мово рідна!

Номер слайду 6

Розглянути схеми і скласти діалог про будову словосполучень і речень Живою істотою. (прикметник) (іменник) Якою? Якою?

Номер слайду 7

У репліках діалогу використати такі вислови: 1. Словосполучення відрізняється від речення … . 2. Словосполучення складається … . 3. Слова у словосполученні пов’язуються між собою … . 4. Речення служить … . 5. Йому притаманні такі ознаки … . 6. Речення складається … .

Номер слайду 8

Лінгвістичне дослідження з творчим завданням Алгебра й геометрія, гарячий обід, зворушливо переконувати, мова відроджується, восьмий клас, словосполучення й речення, улюблена справа, дихати повітрям, наші друзі, щоденники школярів, із мовлення, учні розмовляють, ніжний подих, призначити побачення, написати другові, рядки тексту, долати перешкоди, для взаєморозуміння, наука про мову, смачна малина.

Номер слайду 9

ДО БРАТА На мові нашій дня печать. Вона — як сяйво серед ночі. Її не можна забувать — Вона — душі твоєї очі. На мові нашій дня печать, Національним самогубцем Невже ти, брате, хочеш стать? Яке прекрасне рідне слово! Воно — не світ, а всі світи… Шевченка мову і Франкову Невже під ноги кинеш ти? Ні, наша мова не загине, її не знищать сили злі. Ти власним світлом, Україно, Сіяти будеш на землі. (В. Сосюра)

Номер слайду 10

Дослідження-відновлення Скласти монологічне висловлювання в науковому стилі про розділові знаки в реченнях з однорідними членами, використовуючи подані схеми. Навести приклади, дібравши їх з підручника української літератури. 1. , , , , , . . 2. і 3. . і і і

Номер слайду 11

Творче завдання Дні летять, сонце гріє, сколихнулися відчуття, українська література, зустрівся знайомий, школяр написав, учні працюють, хворий лежить, композитор грав, дідусь розповів, урок почався, зеленіють трави, очі сяяли, діти привіталися, збудженість насторожує, уміння вдосконалюються, вони зустрічалися, стосунки закінчилися, приходять почуття. Прочитати. Утворити 5–6 поширених, різних за метою висловлювання речень. До їх складу ввести вставні слова й однорідні члени речення. Записати, накреслити схеми.

Номер слайду 12

Самостійна робота Накивати п’ятами; жалів яструб курку; бурмотіти під носа; у чорта на болоті; очі на мокрому місці; земля горить під ногами; утопити в ложці води; у лісі вовки виють, а на печі страшно; іти своїм шляхом; забігти на вогник. Довідка: на жаль, може, на моє щастя, здавалося, як гадають, безперечно, я знаю, кажуть, можливо, до речі.

Номер слайду 13

Експрес-опитування 1.Назвати відмінні риси словосполучення і слова, речення. 2.Охарактеризувати словосполучення. Навести приклади сполучень слів, що не є словосполученнями. 3.Як будується речення? Назвати речення за метою висловлювання. Навести приклади. 4.Розказати про однорідні члени речення. Коли між ними ставиться кома, а коли — ні? 5.Яку роль відіграють у реченнях узагальнювальні слова? Які розділові знаки ставляться при них? 6.Навести приклади речень із звертаннями та вставними словами? Чи є вони членами речення?

Номер слайду 14

Домашнє завдання Уявити ситуацію: у вашій родині відбувається обговорення питання про українську мову як рідну і національну. Скласти й записати полілог між членами родини. Використати звертання, вставні слова та однорідні члени речення. Дібрати заголовок.

ppt
Додано
29 вересня 2020
Переглядів
742
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку