Рослини Червоної Книги України. Підготувала: вчитель біології Постоленко Л. О.
Номер слайду 2
Рослини, які знаходяться на території Черкаської області і потребують охорони: підсніжник звичайний, підсніжник складчастий, сон лучний, сон великий, шафран сітчастий, конвалія звичайна, вовчі ягоди пахучі, ряст порожнистий, проліска дволиста, цибуля ведмежа.
Номер слайду 3
Вовчі ягоди пахучіСвітлолюбна рослина. Цвіте у травні-червні після розпускання листків. Рослина медоносна, декоративна, отруйна. Реліктова рослина третинного періоду. Має запашні квіти. Завдяки цьому в країнах Європи, де він зростає у горах, дістав назву «альпійській бузок». Рослина заслуговує широкого використання в культурі, бо має дуже високі декоративні якості. Вид включений до Червоної книги України. Винищується для продажу в букетах та при вирубуванні лісів з послідуючою посадкою сосни, яка "глушить" всю рослинність. Потребує ретельної охорони.
Номер слайду 4
Конвалія звичайна. Цвіте з кінця весни до середини літа. Плоди конвалії поїдаються птахами, і насіння конвалії переносяться в шлунку птахів на далекі відстані. Часто утворює куртини і зарості. Запаси сировини значні, проте у зв'язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони. Лікарська,ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина.
Номер слайду 5
Підсніжник звичайний. Багаторічна цибулинна рослина. Цвіте у березні-квітні. Дуже цінна декоративна рослина. Цибулини отруйні. Ця рослина навесні користується величезним попитом, часто її масово збирають для продажу або пересадки. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають або зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги України (2009). Збір квітів підсніжників, викопування цибулин заборонено.
Номер слайду 6
Підсніжник складчастий. Багаторічна цибулинна рослина. Один з трьох видів роду флори України. Складчастий — від складки на листкові. Цвіте в лютому-квітні, плодоносить у червні-липні. Збір квітів підсніжників, викопування цибулин заборонено.
Номер слайду 7
Проліска дволиста. Проліска дволиста росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках. Тіньовитривала рослина. Цвіте у березні — квітні. Потребує дбайливого використання та охорони. Проліски дволиста гарна декоративна ранньовесняна рослина. У проліски дволистої відомі форми з білими і рожевими.
Номер слайду 8
Ряст порожнистий. Ряст ціниться як ранньовесняний медонос та декоративна рослина. Він може прикрасити парки, лісопарки і сади. Рослину масово збирають у букети, часто вириваючи разом з бульбами. Це призводить до її знищення. Тому ряст потребує охорони.
Номер слайду 9
Сон лучний. Сон-трава лучна, синонім сон чорніючий, сон-трава чорніюча — гарно квітуча багаторічна трав'яниста рослина Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням. Чисельність зменшується внаслідок людської діяльності (розорювання степів, терасування схилів, випасання худоби, зривання на букети тощо).
Номер слайду 10
Шафран сітчастий. Багаторічна рослина. Вид занесений до Червоної книги України в статусі «Неоцінений». Маловідома декорати-вна культура. Розмножується бульбоцибулинами та насінням. Квітне у березні-травні. На динаміку негативно впливають весняні пали, випасання худоби, збирання квітів для букетів, оранка та вирубування дібров.
Номер слайду 11
Цибуля ведмежа. Багаторічна трав'яниста рослина , відома також під народними назвами левурда, леверда, дикий часник, черемша. Рідкісний вид, занесений до Червоної книги України. Природоохоронний статус виду: неоцінений. . Причини зміни чисельності: збирання рослин як лікарської та харчової сировини, осушувальна меліорація, вирубування лісів. Лікарська, харчова, фітонцидна, медоносна рослина. Траву (стебла і листя) збирають у травні, а цибулини — після дозрівання насіння.
Номер слайду 12
Заходи по збереженню рослин занесених до Червоної книги України. Заборона збору рідкісних дикорослих рослин приватним особам4 Забезпечення недоторканості і збереження рослин на всій площі їх ареалу1 Створення постійних або тимчасових заказників для збереження і відновлення чисельності популяцій зникаючого виду в його природних місцях існування2 Обмеження збирання харчових, лікарських, декоративних рослин і впровадження ліцензування заготівлі3 Вирощування рідкісних рослин у ботанічних садах для збереження їх генофонду ті відновлення запасів5