10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Презентація на тему: "Шевченко- художник"

Про матеріал
Мета: розширити та систематизувати знання учнів про життя та творчість Т.Г. Шевченка; виховувати інтерес до предмета на прикладі творчості видатного українського художника; ознайомити учнів з репродукціями картин Тараса Шевченка, як видатного митця.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Учитель образотворчого мистецтва: Ємельяненко Аліна Михайлівна КЗ «Ветеринарний ліцей»

Номер слайду 2

Поезія Т. Шевченка здобула загальнонародне визнання, принесла її творцеві любов читачів і невмирущу славу. Але не менш багатою і цікавою є творчість Шевченка-художника. Поетична спадщина Т.Шевченка налічує понад 240 творів, а живописна – близько 1200 робіт. Лише ця кількість робіт свідчить про те, що малярству Шевченко приділяв багато часу й уваги. Він досконало володів олівцем, аквареллю, олією, білилом, офортом, сепією.

Номер слайду 3

Ви знаєте, що ще змалку Тарас захоплювався малюванням і шукав учителя, який би зміг його навчити малярству, та замість цього попав на кухню кухарчуком, а згодом козачком у покої пана Енгельгардта. Помітивши неабиякий хист у свого козачка, пан віддав його в науку до майстра живописного цеху в м. Петербурзі – Ширяєва. У літньому саду Тарас випадково познайомився зі студентом Академії мистецтв Сошенком. Саме він відкрив “діаманта у кожусі”, як назвав Тараса професор Академії Карл Брюллов.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

За цю картину він втретє здобув срібну медаль. На сьогодні картини немає, її хтось купив і подальша доля невідома – зберігся лише акварельний малюнок.

Номер слайду 6

Під розлогим кленом стоїть дівчина-селянка. Праву руку простягла циганці. Лівою тримає щось загорнуте у фартух, та слухає вона ворожку уважно. Постать циганки подано лише до половини, вона стоїть за якоюсь огорожею. Картина зображає сцену з народного життя. Це, очевидно, й стало причиною, що Шевченку жодного разу не присуджували золоту медаль, бо сюжети з повсякденного життя вважалися “низькими”.

Номер слайду 7

В цьому році Шевченко малює «Автопортрет». На картині він у розквіті творчих сил, сповнений натхнення «Автопортрет» спочатку зберігався у Московському історичному музеї, нині зберігається в державному музеї Шевченка. 1840 рік

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Безперечно, ця картина найбільш відома. Художник зобразив дівчину босою на тлі українського пейзажу. На вродливому обличчі дівчини – вираз глибокої образи, сорому, покірності. На другому плані – офіцер-спокусник, злодійкувато оглядається, тікає.

Номер слайду 11

Шевченко сумує за рідним краєм. Він мріє відвідати Україну. Хочеться хоч подивиться!  На свій край на милий! На високії могили! На степи широкі!

Номер слайду 12

“Селянська родина“ 1843 рік. Шевченко, після довгої розлуки з Україною, має змогу побачити рідний край, зустрітися з рідними. Подорожує Чернігівщиною, Київщиною, Полтавщиною.

Номер слайду 13

У червні 1843 року Шевченко приїхав до Києва. Вивчаючи місцеву старовину, готував малюнки для художнього альбому "Живописная Украина", який мав намір саме тоді видавати.  "…Я рисую тепер Україну — і для історії прошу вашої допомоги; я, здається, тойді вам розказував, як я думаю це зробить. Бачте, ось як. Нарисую види, які єсть на Україні, чи то історією, чи то видом своїм прикметні, вдруге — як теперішній народ живе, втретє — як він колись жив і що виробляв..." (Лист до Бодянського від 29 червня 1844 р.)

Номер слайду 14

Будинок Котляревського в Полтаві

Номер слайду 15

Аскольдова могила

Номер слайду 16

Церква в Суботові

Номер слайду 17

Богданові руїни в Суботові. Акварель [IV -- X 1845]. Богданові руїни в Суботові. Акварель [IV -- X 1845]. Богданові руїни в Суботові. Акварель [IV -- X 1845].

Номер слайду 18

Костьол св. Олександра в Києві

Номер слайду 19

Варвара Рєпніна Живучи у Яготині, в маєтку князя Рєпніна, Шевченко написав портрет дочки князя – Варвари. У серці княжни спалахнула любов до поета, але він сприймав Варвару як друга, називав своїм янголом-хоронителем.

Номер слайду 20

1843 рік. Автопортрет, подарований В. Рєпніній

Номер слайду 21

Ганна Закревська Восени був готовий портрет Ганни Закревської – дружини поміщика села Березова Рудка на Полтавщині. Красива, розумна, високоосвічена.

Номер слайду 22

Шевченка зачарувала ця жінка, в листах до друзів називав її “Ганною вродливою”. Пізніше, перебуваючи на засланні, він напише: Оце нагадую. Ніколи Ти не здавалася мені Такою свіжо-молодою І прехорошою такою Так, як тепер на чужині, Та ще й в неволі…

Номер слайду 23

Датується 1845 роком. Існує версія, що ця картина була подарована Шевченком після заслання Марку Вовчку. “Автопортрет зі свічкою”

Номер слайду 24

- 22 березня 1947 рік. Видано графом Орловим таємний указ про арешт Шевченка. - 15 квітня його заарештували на правому березі Дніпра біля Києва при переправі. - 30 травня виголосили вирок про заслання його в окремий Оренбурзький корпус солдатом “под строжайший надзор с запрещением писать и рисовать”.

Номер слайду 25

"Если бы я был изверг, кровопийца, то и тогда для меня удачнее казни нельзя было бы придумать, как сослав меня в отдельный Оренбургский корпус солдатом. Вот где причина моих невыразимых страданий. И ко всему этому мне еще запрещено рисовать. Отнято благороднейшую часть моего существования". ("Щоденник,  19 червня 1857 року.)

Номер слайду 26

"Если бы я был изверг, кровопийца, то и тогда для меня удачнее казни нельзя было бы придумать, как сослав меня в отдельный Оренбургский корпус солдатом. Вот где причина моих невыразимых страданий. И ко всему этому мне еще запрещено рисовать. Отнято благороднейшую часть моего существования". ("Щоденник,  19 червня 1857 року.)

Номер слайду 27

Тяжко було Шевченку на засланні, особливо дошкуляла заборона писати й малювати. Та Шевченка зараховують до експедиції для дослідження Аральського моря. Понад сотню малюнків виконав Тарас Григорович під час експедиції – пейзажі , портрети, жанрові сцени з життя місцевого населення.

Номер слайду 28

Пожежа в степу Весною 1848 року Тарас Григорович і учасники Аральської експедиції стали свідками пожежі в степу. Шевченко зробив начерк і акварельний малюнок

Номер слайду 29

Кос - Арал

Номер слайду 30

Місячна ніч на Кос-Аралі. Папір, акварель

Номер слайду 31

Кара – Бутак, 1848 рік

Номер слайду 32

Експедиція на Кос-Аралі

Номер слайду 33

Казахський хлопчик розпалює грубку

Номер слайду 34

Перебуваючи на засланні, Шевченко малював і жіночі портрети. В Новопетровському укріпленні було створено понад 20 портретів. Серед них – портрет Агати Ускової, дружини коменданта укріплення. В їх сім’ї поет знайшов щирий прийом, дружнє співчуття.

Номер слайду 35

Портрет Агати Омелянівни Ускової з донькою Наташею. Папір, сепія

Номер слайду 36

І ось нарешті Шевченко на волі. Пливучи на кораблі з Астрахані до Новгорода, милуючись берегами Волги, художник робить начерки. Майже два десятки портретів написав він у Нижньому Новгороді через піврічну затримку. Тут були створені шедеври, найвищі досягнення Шеченка-портретиста – портрети М.Щепкіна та А.Олдріджа

Номер слайду 37

М.Щепкін А.Олдрідж

Номер слайду 38

Портрет Марії Василівни Максимович — дружини Шевченкового знайомого М. О. Максимовича.

Номер слайду 39

В щоденнику Шевченко називає її «милая очаровательная землячка». Стомлене серце поета зігрівалось теплом і увагою Марії Максимович. Не раз Шевченко звертався до неї з проханням, щоб вона знайшла йому пару і женила його:"Жените, пожалуйста, а то как вы не жените, то и сам бог не женит. Так и пропаду бурлаком на чужбине... Сделайте же так, мое сердце единственное".

Номер слайду 40

  Протягом свого короткого життя Шевченко створив близько 60 автопортретів.

Номер слайду 41

1847 рік. Скільки болю, докору у виразі обличчя. Шевченко у солдатськім мундирі. Сумна усмішка ледь торкається його вуст, закритих густими вусами. Поет у засланні

Номер слайду 42

Збуджено-романтичне ставлення до життя змінюється тверезим, змужнілим розчаруванням, хоч з портрета і видно, що пік розчарувань вже проходить, бо поет, мабуть, щиро тоді повірив, що Раз добром нагріте серце Вік не прохолоне… 1849 рік

Номер слайду 43

1849 рік

Номер слайду 44

Довге заслання, якому немає кінця-краю, обсіли хвороби. Він дуже постарів. Йому лише 43, а на вигляд – мало що не дід. Є щось жертовне у цьому зображенні, є відчуття життєвого драматизму, неминучість трагедії 1857 рік.

Номер слайду 45

У Петербурзі велика академічна виставка: тут роботи багатьох художників, в тому числі й іноземних - з Німеччини, Швейцарії та ін., виставлені й офорти Шевченка. На виставці і його олійний автопортрет. “Автопортрет в українському одязі”

Номер слайду 46

Автопортрет виконано майстерно. На Шевченкові одяг нареченого – під свитою вишивана сорочка, бо незадовго до того він і справді збирався одружитися, але шлюб не відбувся. В очах такий глибокий сум, яким, мабуть, і породжені оці рядки: Минули літа молодії… Холодним вітром од надії Уже повіяло… Зима. Сиди один в холодній хаті. Нема з ким тихо розмовляти, Ані порадитись. Нема, Анікогісінько нема!

Номер слайду 47

1861 рік Останній автопортрет

Номер слайду 48

Подивившись репродукції картин Т.Г. Шевченка, мимоволі виникають різні думки, різні враження, якщо не для серця, то для розуму, але зовсім байдужими не залишається ніхто, бо існує високе, не підвладне часу, святе. Це наші моральні цінності: добро, милосердя, співчуття, здатність у будь-якій ситуації залишатися людиною. І в цьому нам допомагає класика.

ppt
Додано
6 січня
Переглядів
87
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку