1880, 28 липня (за н.ст) в місті Єлисаветграді
Херсонської губернії (нині – Кропивницький) в робітничоселянській родині народився Володимир Винниченко, український письменник і політик, перший голова уряду УНР, видатний діяч доби Української революції 1917-1921 років.
• З початком Першої світової війни переїздить до
Москви, де живе під чужим іменем, видає журнал
«Промінь». Революційні події лютого 1917 року повертають його в Україну, де він бере участь у створенні Української Центральної Ради і очолює перший український уряд – генеральний
Секретаріат. Усі чотири універсали та інші програмні документи того часу написані саме
Винниченком – у них відчувається талант письменника та фах юриста (диплом Київського університету він таки отримав, склавши державні іспити екстерном). В травні 1917 року він очолює українську делегацію на переговорах із Тимчасовим урядом, з яких робить відомий висновок про те, що «російська демократія закінчується там, де починається українське питання».
тріумфальне повернення в політику –
• У 1920 році Винниченко почав шукати шляхи повернення в Україну, яка вже була під більшовиками. Більшовики пішли назустріч і навіть запропонували йому стати членом ЦК КП(б)У і зайняти пост заступника голови
Раднаркому УСРР із портфелем наркома закордонних справ. Однак, приїхавши до
Москви і поспілкувавшись із комуністами,
Винниченко інтуїтивно відчув, що все це – фікція і запрошують його більше як весільного генерала. Зрозуміти це дала можливість розмова з одним із дрібних чиновників у Наркоматі закордонних справ
РСФРР, який сказав, що «ніякої України не було і немає. На Україні всі чудесно розмовляють по-російськи, і все це українське питання є вигадкою».
гонорарів, у 1934 році Винниченко купує в містечку Мужен на півдні
Шевченка НАН України) і займаючись садівництвом –
наприкінці життя він перейшов на вегетаріанство.
детально. Щоразу пише, яка погода, скільки часу він спав і який у нього настрій, фіксує свої еротичні мрії і сни. Паралельно пише про політичне життя, лається на всіх, згадує про свої художні задуми, розповідає, над чим працює.
• У щоденнику також є багато побутових клопотів, зокрема, як влаштуватися на новому місці в еміграції. Якщо ви хочете зацікавити когось постаттю Винниченка, треба починати з найцікавіших шматків із його щоденника.
•
• Фрукторіанською дієтою Винниченко намагався побороти слабкощі з травленням. Невідомо, чи дієта цьому допомагала, чи шкодила. Але факт, що він набув цих проблем в казематах російської жандармерії. Там були дуже погані умови утримання.
Францію, вони запропонували Винниченку стати українським прем'єром - главою
маріонеткового уряду України, як Відкун
Квіслінг у Норвегії. Але Винниченко відмовився. Його кілька тижнів потримали в концтаборі, але потім відпустили. По закінченні війни він закликав до загального роззброєння та мирного співіснування народів світу. За сто днів до смерті закінчив свій останній роман «Слово за тобою, Сталіне», де розвінчує міф про «щасливе життя в Радянській Україні».
• Помер 6 березня 1951 року. Похований на кладовищі в Мужені.