Дана розробка та презентація допоможуть поглибити знання учнів про звертання, дати поняття про риторичне звертання; розвивати вміння конструювати речення зі звертаннями та аналізувати їх, правильно інтонувати та розставляти розділові знаки в реченнях зі звертаннями, розвивати, культуру усного та писемного мовлення; за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов і пошану до духовних скарбів України.
Тема. Звертання непоширені й поширені. Риторичні звертання.
Мета: поглибити знання учнів про звертання, дати поняття про риторичне звертання; розвивати вміння конструювати речення зі звертаннями та аналізувати їх, правильно інтонувати та розставляти розділові знаки в реченнях зі звертаннями, розвивати, культуру усного та писемного мовлення; за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов і пошану до духовних скарбів України.
Тип уроку: урок поглиблення знань та розвитку практичних умінь
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, презентація з теми, епіграф:
« Патріотизм починається зі ставлення до рідної мови.»(В. Русанівський).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
-Емоційна готовність учнів до уроку.
- Вправа «Долонька до долоньки».
- Сьогоднішній наш урок хотілося б розпочати із вправи «Долонька до долоньки». Передайте тепло вашої долоньки та усмішку сусіду по парті, а далі всі по черзі ланцюжком один одному та отримайте емоційну підтримку товаришів.
- Дякую.
ІІ. Настановчо -мотиваційний етап
-Діти, скажіть, будь ласка, хто вас вранці будить до школи?
- А з якими словами матуся до вас звертається?
-Як такі слова називаються в мові?
-Де ви найчастіше вживаєте звертання у повсякденному житті?
- Отже, яка тема нашого уроку? (Визначення теми учнями)
(Презентація слайд №1)
Актуалізація мотиваційних резервів школярів із теми.
Діти, у кожного з вас є картка самооцінки. Протягом уроку ви будете само- оцінювати себе ( за кожен вид роботи від 0 до 2б.) і вносити у графу «Бали». У кінці уроку підведемо підсумки.
- Скажіть, будь ласка, це нова тема чи відома вам з попередніх класів?
1.Гра «Щасливий білетик».
Пограємо у гру і пригадаємо все, що вам відомо про звертання.
(Учні по черзі витягають білет із запитанням і відповідають на них).
Білет №1 – Що називається звертанням?
Білет №2 – У чому полягає відмінність між звертаннями непоширеними і поширеними?
Білет №3 – Якими частинами мови можуть бути звертання?
Білет №4 – У формі яких відмінків вживаються іменники, котрими виражаються звертання?
Білет №5 – Які розділові знаки ставляться при звертаннях?
Білет №6 – Коли при звертанні ставиться знак оклику?
Білет №7 – Як інтонуються речення, в яких є звертання?
Білет №8– В яких стилях мовлення, на вашу думку, вживаються звертання?
Білет №9 – Яка основна роль звертання? (Привернути увагу).
Білет №10 – У реченні «Рідна Україно! Ти для мене серце пригорни.» звертання – поширене чи непоширене? Висловіть власні міркування.
Білет № 11 – Придумати речення зі звертанням до присутніх в класі з найкращими побажаннями.
- Яка мета нашого уроку? Сформулюйте, будь ласка,ви, діти. (Виведення мети уроку учнями)
-(Презентація слайди №2, 3)
Робота з епіграфом уроку. Як ви розумієте вислів В.Русанівського?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
-Колективне опрацювання опорної схеми,теоретичного матеріалу.
(Презентація слайди № 4 – 8)
- Що було для вас новим?
(Діти виголошують свої думки)
ІV. Закріплення вивченого матеріалу шляхом виконання завдань.
-Коментоване письмо. Робота біля дошки.
Запишіть речення, охарактеризуйте звертання, спираючись на ваші знання.
1.Ти наше диво калинове, кохана материнська мово.
2.Живи, Україно, живи для краси, для сили, для правди, для волі.
3. Мово рідна! Слово рідне! Хто вас забуває, той у грудях не серденько, тільки камінь має.
4.До тебе, Україно, наша бездольная мати, пісня від серця поллється.
5.Все тобі, медова земле, все тобі, моя країно!
-Творча самостійна робота.
Бліц – конкурс « Уявні звертання до світочів ».
На дошці – портрети І. Котляревського, Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки.
Діти, зверніть увагу на дошку. Чиї портрети ви бачите перед собою? Назвіть імена, імена по батькові цих класиків нашої літератури.
Завдання: складіть речення зі звертаннями, поставивши імена, імена по батькові світочів у кличному відмінку.
-Лірична хвилинка. Вибіркове письмо
Виразно прочитати уривки з віршів (розкладені на парті на кожного учня). Назвіть в кожній строфі ключове слово. Чим кожне із них виступає в реченні. Якою темою вони об’єднані? Випишіть звертання, поширте їх своїми прикладами( обговорення і запис найвлучніших прикладів).
Наприклад: земля – рідна, багата, злотоцінна і т.п.
1.Україно, ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік. ( В.Симоненко)
2.Рідна мати моя, ти ночей не доспала,
І водила мене у поля край села,
І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала. (А.Малишко)
3. Я без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця.
Без птахів діброва.(Ю. Рибчинський)
4. Народе мій, дитино ясночола,
Живи й орудуй мовами всіма,
Бо кожна мова — твого духу школа,
Твоєї правди — золота сурма. (Д. Павличко)
-Робота з підручником. Синтаксичний практикум.
-Вправа 306, с.187.
V.Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу.
Культура мовлення. Інтерактивна вправа «Ти – редактор!»(Слайд №9)
Перевір себе! (Слайд №10)
VІ. Підсумок уроку
- Метод « Мікрофон».
- «Картка самооцінювання». Взаємооцінювання учнів. Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати §25 підр., творче завдання – скласти 6 тестових завдань з теми або написати листа другу чи подрузі, використовуючи звертання;
Впр. 295 або309 ( завдання обираєте на вибір).