Інноваційні педагогічні технології як процес - це «цілеспрямоване, систематичне й послідовне впровадження в практику оригінальних, новаторських способів, прийомів педагогічних дій і засобів, що охоплюють цілісний навчальний процес від визначення його мети до очікуваних результатів» (І. Дичківська).
Вільна технологія відкритої школи максимально враховує ініціативу дитини в навчанні, заохочує імпровізацію учнів і педагогів, Діти перебувають у постійному контакті з "командою" педагогів, до кожного з яких учень може звернутися за допомогою.створює умови для неформального ставлення до процесу навчання.
Застосування такого методу навчання звернене до всього комплексу можливостей людини: посилює емоційні реакції й мотивацію кожного учня, його інтереси й установки внаслідок релаксації як обов'язкового елемента навчанняшироко використовуються можливості людини не лише до активної, а й до пасивної уваги
Система сугестопедичного навчання, яку розробив Г. К. Лозанов, базується на трьох принципах: Задоволення, релаксації й зосередженої психорелаксації.Єдності свідомого і позасвідомого. Забезпечення обов'язкового зворотного зв'язку між педагогом і учнями з метою контролю повноти їхнього засвоєння навчальної інформації.
Основні підходи до організації начального процесу у системі модульного навчання:навчання з випереджальним вивченням теорії;вивчення матеріалу за допомогою дидактично виважених, змістовно пов’язаних і закінчених блоків-модулів;проблемний підхід до навчання;індивідуально-диференційований підхід;організація активної науково-пошукової діяльності учнів;програмованість навчання;технологізація навчального процесу та ін.
Переваги модульного навчання:системність, логічність і комплексність підходу до побудови курсу;диференційованість;посилення мотивації;розвиток саморегуляції та самооцінювання учнів;зміна ролі педагога з інформаційно-контрольної на консультаційно - координаційну;гнучкість та варіативність;гарантованість запланованих результатів та ін.
Відмінність модульного навчання від інших систем навчання: взаємодія педагога і того, хто навчається, здійснюється на принципово іншій основі – з допомогою модулів забезпечується усвідомлене самостійне досягнення тим, хто навчається, певного рівня попередньої підготовленості до кожної педагогічної зустрічі;сама сутність модульного навчання вимагає неминучого дотримання паритетних суб’єкт–суб’єктних взаємин між педагогом і тим, хто навчається.зміст навчання подається в закінчених, самостійних комплексах – модулях, які одночасно є банком інформації і методичними вказівками для його засвоєння;