9 Березня – день народження великого поета, людини світлого розуму, чистих помислів і трагічної долі – Тараса Григоровича Шевченка.10 Березня – це той день, коли людство вшановує пам’ять генія, що увійшов у безсмертя. Ці дві дати злилися в одну – Шевченківські дні. Протягом недовгих літ життя Т. Шевченко зорав свою ниву і засіяв її словом добра, любові правди та волі. Тож давайте і ми кинемо чисті зерна великої вдячності на Шевченкову ниву.
Перший гейм «РОЗМИНКА»Що в перекладі з грецької означає ім’я Тарас? Чому ім’я Катерина було подвійно дороге поетові? Як було звати батька Тараса? Скільки дітей було в сім’ї Шевченка? Де похований поет? Яка річка протікає біля могили поета? Назвіть найвідомішу збірку його творів? Назвіть найвідоміший вірш Шевченка?
1. Села, в якому малий Тарасик провів дитячі роки. (КИРИЛІВКА).2. Діда, від якого Тарас багато почув про гайдамаків. (ІВАН).3. Майстра живописних справ, у якого Тарас учився малювати.(ВАСИЛЬ ШИРЯЄВ).4. Сестри, яка була сліпою. (МАРІЯ).5. Дяка, в якого хлопець був учнем-наймитом.(ПЕТРО БОГОРСЬКИЙ). 6. Художника-земляка, який брав участь у викупі талановитого кріпака. ( ІВАН СОШЕНКО).7. Професора Академії мистецтв, який відіграв велику роль у визволенні юнака з неволі. (КАРЛ БРЮЛЛОВ).8. Автора оповідання «Тарасові шляхи». (ОКСАНА ІВАНЕНКО).9. Твір Шевченка, який має однакову назву з твором О. С. Пушкіна. («ПРОРОК»).10. Автора повісті «Дитинство Тараса». (СТЕПАН ВАСИЛЬЧЕНКО).11. Пана, в якого Шевченко служив козачком.(ЕНГЕЛЬГАРДТ).12. Кобзаря, якому Тарас Григорович надіслав збірку «Кобзар» із творчим надписом. (ОСТАП ВЕРЕСАЙ).13. Дівчини, подруги дитячих літ Тараса. (ОКСАНА КОВАЛЕНКО).14. Так званої «хрещеної» доньки Поета. (МАРКО ВОВЧОК).
Назвати твори, із яких ці рядки взято. 6. «Село неначе погоріло…» («І виріс я на чужині») 7. «Оглянувся я на хату…» («Мені тринадцятий минало…»)8. «Плугатарі з плугами йдуть…» («Садок вишневий коло хати») 9. «Пишається над водою червона калина…» («Тече вода з-під явора…») 10. «По діброві вітер віє…» («Тополя»)
Згадати назву поезії1. Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями,Бо москалі – чужі люде, роблять лихо з вами. Москаль любить, жартуючи, жатруючи кине;Піде в свою Московщину, а дівчина гине...(«КАТЕРИНА») 2. По діброві вітер віє, гуляє по полю,Край дороги гне тополю до самого долу. Стан високий, лист широкий марне зеленіє,Кругом поле, як те море широке, синіє... ( «ТОПОЛЯ»)
Згадати назву поезії3. Було колись в Україні – ревіли гармати;Було колись – запорожці вміли панувати. Панували, добували і славу, і волю –Минулося: осталися могили по полю. ( «ІВАН ПІДКОВА») 4. Гомоніла Україна, довго гомоніла, Довго, довго кров степами текла-червоніла. Текла, текла та й висохла, степи зеленіють;Діди лежать, а над ними могили синіють... ( «ГАЙДАМАКИ»)
Згадати назву поезії5. Летим. Дивлюся, аж світає, Край неба палає,Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає. Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють,Між ярами над степами верби зеленіють..(«СОН») 6. Зоре моя вечірняя, зійди над горою,Поговоримо тихесенько в неволі з тобою. Розкажи, як за горою сонечко сідає,Як у Дніпра веселочка воду позичає. Як широка сокорина віти розпустила... А над самою водою верба похилилася...(«КНЯЖНА»)
Назвіть твори поета (не менше семи), які покладені на музику і стали відомими піснями. «Реве та стогне Дніпр широкий», «Така її доля», «Думи мої, думи мої», «Садок вишневий коло хати», «Заповіт», «Тече вода в синє море», «Зоре моя вечірняя», «Утоптала стежечку», «Закувала зозуленька», «Хустина», «Гей літа орел», «Бандуристе, орле сизий!» «У перетику ходила…» та ін. Які художні твори про життя Шевченка ви знаєте? С. Васильченко «В бур'янах», О. Іванченко «Тарасові шляхи», Д. Красицький «Тарасова земля», Д. Косарик «Син-колос», О. Ільченко «Петербурзька осінь», Л. Смілянський «Поетова молодість», В. Костенка «Стежки до Кобзаря», З. Тулуб «В степу безкраїм за Уралом», В. Шевчук «Син волі» та інші.
“Марія”, “Минули літа молодії”, “Мойсей”. (Іван Франко)2. “Доля”, “Оргія”, “Пророк”. (Леся Українка)3. “На полі крові”, “Царі”, “Варнак”. (Леся Українка)4. “Гімн”, “Княжна”, “Марина”.5. Карл Брюллов, Іван Сошенко, Г. Квітка-Основ’яненко, Василь Жуковський, Олексій Венеціанов, Євген Гребінка. (викуп із кріпацтва)
Дата перепоховання Шевченка. (22 травня 1861 року). Скільки творів увійшло до першого «Кобзаря»?(Вісім). Автор картини «Тарас – пастух». (Іван Їжакевич). Скільки років поет перебував на засланні?(Десять). Перший твір на історичну тематику. (Поема «Іван Підкова»).Ім’я сестри, яка була для Тараса другою матір’ю.(Катерина). Найвідоміший драматичний твір Шевченка.(«Назар Стодоля»).
Які це медалі – золоті, срібні, бронзові?(СРІБНІ). Яку книгу Т. Шевченко склав і видав для навчання грамоти рідною мовою?(«Буквар»). Поема, в назві якої - жіноче ім’я, що в перекладі з грецької означає «чиста».(«Катерина»). Чий портрет було намальовано й розіграно в лотерею з метою продажу задля викупу Шевченка з кріпацтва? ( Жуковського).
3. Цей список розпочато в 1962 р. і щорічно поповнюється. До нього потрапили П. Тичина, О. Гончар, П. Загребельний, В. Сосюра, Г. Тютюнник, М. Бажан, А. Малишко, В. Симоненко, І. Драч, Д. Павличко та інші. Що це за список? (Лауреати літературної Національної (раніше Державної) премії імені Т. Шевченка.)
Якби ви знали, паничі,…(Де люде плачуть живучи,То ви б елегій не творили. Та марне Бога б не хвалили,На наші сльози сміючись.). Думи мої, думи мої… (Лихо мені з вами! Нащо стали на папері Сумними рядами?.. Чом вас вітер не розвіяв В степу, як пилину? Чом вас лихо не приспало, Як свою дитину?.. )
1. Що спільного між творами «Катерина», «Наймичка», «Марія»? (тема)2. Що спільного між творами «Тече вода в синє море», «Вітре буйний, вітре буйний»,«Тяжко-важко в світі жити», «Нащо мені чорні брови»? (назва – «Думка»)3. Що спільного між творами «Причинна», «Тополя», «Русалка»?(балада)
4. Що спільного між творами «У всякого своя доля…», «На панщині пшеницю жала…», «Гори мої високії…»? (назва «Сон»)5. Що спільного між матір’ю, сестрою Тараса Шевченка; матір’ю Марка з поеми «Наймичка», однією з картин Т. Шевченка та реалістичною соціально-побутовою поемою, темою якої є зображення трагедії селянки-покритки. (ім’я Катерина) 6. Що спільного між героями Назар, Галя, Гнат, Кичатий, Стеха? («Назар Стодоля»)