Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності
Своєрідність навчальної діяльності школярів Д. Ельконін вбачав не у засвоєнні знань і вмінь, а в самозміні дитини. При цьому школяр свідомо сприймає навчальну діяльність як особливу діяльність, як особисту мету. Пошуково-дослідницький метод —метод залучення учнів до самостійних і безпосередніх спостережень. Внесення елементу дослідження в навчальну діяльність.
У 1988 році почався етап активної практичної реалізації. Ця робота проводилася без урядової підтримки, але викликала жвавий інтерес у вчителів та батьків. З 1990 року кількість класів, які навчалися за новою системою, нараховувала декілька сотень, а потім і тисяч. У 1993 році система розвивального навчання була офіційно визнана в якості однієї з систем навчання.
У ЗОШ І–ІІІ ст. № 8 м. Житомира система розвивального навчання почала впроваджуватися з 1993 року З 2011 року систему РН почали впроваджувати у середній ланці. Згідно наукових досліджень достатньо працювати за цією системою з двох предметів (украінська мова та математика). Саме за ними працюємо наразі.
ЗАТВЕРДЖЕНОнаказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 405 Типова освітня програма закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. В. В. Давидов про навчальну діяльність: «Система РН полягає в тому, що безпосередньою основою розвитку школярів у процесі навчання є навчальна діяльність»
Система розвивального навчання розкриває широкі можливості для становлення самооцінки учня, допомагає йому усвідомити себе як суб'єкта, який саморозвивається, самостійно здобуває знання. Навчальна діяльність потребує рефлексії-оцінки щодо того ким учень був і ким став, яких результатів і завдяки чому досягнув, які труднощі відчуває і як їх подолати.
Педагог формує методику навчання згідно з трьома принципами: Від загального до конкретно визначеного (спочатку засвоюємо загальні правила розв’язання, потім застосовуємо до конкретного випадку);Знання нікому не даються в готовому вигляді;Навчання будується як пошук засобів для вирішення задач. Тому думка учня, яка відрізняється від загальноприйнятої, розглядається не як помилка, а як спроба мислити.
Провідна одиниця взаємодії учнів та вчителя у розвивальному навчанні – навчальна ЗАДАЧА. Весь навчальний процес розвивального навчання складається з вирішення навчальних задач, тобто навмисно спроектованих ситуацій, у яких учні в спільному пошуку знаходять поняття й конструюють на його основі узагальнений спосіб практичних дій.
Раціональне число. Основним змістом програми розвивального навчання математики є поняття раціонального числа. Формування цього поняття забезпечується аналізом генетично вихідного для всіх видів чисел відношення – відношення величин. Результат вимірювання величини деякою мірою, тобто відношення величини до міри – це число. Вимірювання величин деякою мірою за різних умов дає отримання різних видів чисел.
ЛІТЕРАТУРА: Давыдов В. В. Теория развивающего обучения. / В. В. Давыдов. – М.: ИНТОР, 1996. – 544 с. Александрова Е.І. Методика навчання математиці в початковій школі. (Система Д. Б. Ельконіна – В. В. Давидова): Посібник для вчителя. – М.: Вита – Пресс, 2002. Ельконін Б. Д. Поняття компетентності з позицій розвивального навчання. / Д. Б. Ельконін // Практика розвивального навчання. Збірник статей // За ред. О. К. Дусавицького. – Харків, 2004. Семенець С. П. Теорія задач розвивальної математичної освіти / С. П. Семенець // Дидактика математики: проблеми і дослідження: Міжнар. зб. наук. робіт. - Вип. 30. - Донецьк: Вид-во Дон. НУ, 2008. - С. 130-134. Дусавицький О. К. Особливості застосування системи розвивального навчання в шкільній практиці // Практика розвивального навчання. Збірник статей. – Харків: ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2004. – С. 16 – 19. Г. В. Жемчужкіна, К. І. Мельник «Робочий зошит з математики для 6 класу Система розвивального навчання Д. Б. Ельконіна – В. В. Давидова. – Харьків: ННМЦ «Розвиваюче навчання », 2012. Кондратюк Е. М., Толмачева З. И «Урок в системе развивающего образования» / под ред А. К. Дусавицкого, - Харьков, 2002 /