протитранспортні – допомагають вивести з ладу автомобілі або залізничний транспорт ворога.протидесантні – встановлюються під землю (менше 5 м) на берегах річок, озер чи морів. Ці міни призначення для ураження десантних сил під час їх висадки.об’єктні – такі міни руйнують різноманітні споруди (будівлі, мости, тунелі, дамби тощо).спеціальні – служать для виконання спеціальних завдань. Це можуть бути міни-пастки, диверсійні, сигнальні тощо. Радіус ураження залежить від типу кожної міни. Наприклад, 82-мм міни може уразити на 18 м. Протипіхотні міни мають радіус близько 30 м. Розліт окремих осколків може становити 100-150 м.
Групи протипіхотних мін. За характером ураження протипіхотні міни поділяються на дві групи:* фугасні (основний вражаючий ефект – вибухова хвиля, яка руйнує все на своєму шляху);* осколкові (ураження відбувається готовими забійними елементами та уламками корпусу міни).осколковіфугасні
«осколкова загороджувальна міна». Протипіхотна вистрибуюча осколкова міна кругового ураження «ОЗМ-72» (міна-жаба чи «злюка» – рос.)Міна спрацьовує, коли людина зачіпляється за дротяну розтяжку. Вона вистрибує на висоту 90-110 см від поверхні землі, розривається та розкидає повз себе 2400 забійних елементів (кульки або ролики).
Протипіхотна міна МОН-50 Протипіхотна осколкова міна спрямованого секторного ураження. Ураження людини (або декільком осіб) завдається готовими забійними елементами (кульки або ролики), які вилітають у напрямі робочої дії міни в секторі по горизонту 54 градуси. Дальність ураження – 50 метрів. Висота сектора поразки від 15 см до 4 м на граничній дальності. Міна в ручну встановлюється на ґрунт чи за допомогою струбцини може кріпитися на дерево або іншу вертикальну поверхню. МОН-50 — протипіхотна осколкова міна направленого вражения.
Якщо міна приводиться в дію за допомогою розтяжки (тонкого металевого дроту, який практично не помітний у густій траві та кущах), її називають міною-розтяжкою. Часто у якості мін-розтяжок використовуються гранати, які кріпляться на кілки чи дерева та приводяться в дію за допомогою розтяжки (зачіпання або перерізання дроту призводить до вибуху).
Протитранспортні міни Протитранспортні міни призначені для спрацьовування від присутності, близькості або контакту з транспортним засобом. На відміну від протипіхотних мін, які були заборонені в 1997 році відповідною конвенцією, використання протитранспортних мін на даний час регулюється, але не заборонене. Протитранспортна міна ТМ-57
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: Якщо десь були виявлені протитранспортні міни, будьте впевнені, – на даній території є і протипіхотні!Особливості протитранспортних мін: Вони більші за розміром, ніж протипіхотні;Як правило, тарілкоподібної форми, колір зелений, коричневий різних відтінків (в залежності від оточуючого середовища);Поріг спрацювання – від 150-200 кг. Деякі з таких мін складно виявити, бо вони містять мінімальну кількість металу.
У разі довгого знаходження у ґрунті чи воді корпус міни піддається корозії та руйнуванню, від чого чутливість міни зростає до 3-5 кг! До міни може додаватися допоміжний детонатор невитягування (за допомогою гнізда на бічній стінці, закрите заглушкою) чи вона може встановлюватися на недобування за допомогою міни-сюрпризу розвантажувальної дії МС-3 або ж саморобних мін-пасток.