Ноосфера – новий еволюційний стан біосфери. Нооферне мислення – цілісне мислення. Практичні вправи на розуміння понять: «цілісне мислення», «мислеформа».
Номер слайду 3
Неосфера«Біосфера, перероблена антропосферою, народжує ноосферу: результат творчості людини…», «ментальна і духовна оболонка Землі» - так говорив Вернадський.
Номер слайду 4
«Ноосфера ( греч. noos – ум, разум, sphaira – шар) – новий еволюційний стан біосфери, який включає Тонкі світи, еволюційно взаємопов’язані з розумною чи нерозумною діяльністю людини». «Ноосфера – це взагалі все…». (Б. А. Астафьєв)
Номер слайду 5
Метою ноосферної освіти є мотивація гармонійного, цілісного, екологічно здорового типу мислення, заснованому на усвідомленому сукупному володінні логічним та образним мисленням.
Номер слайду 6
Біоадекватна (ноосферна) методика викладання відноситься до однієї з моделей інновацій. Автор даної методики – професор психології, член-кореспондент Російської академії природничих наук, академік Наталія Володимирівна Маслова. Їй належить праця «Ноосферна освіта: концепція, технологія, методика», головне гасло якої – генетична єдність: «Творець – Світ – Природа – Людина – Суспільство».
Номер слайду 7
Н. В. Маслова
Номер слайду 8
Н. В. Маслова – автор біоадекватних підручників. Біоадекватні підручники організують матеріал з певної дисципліни як систему яскравих опорних образів, наповнених вичерпною структу-рованою інформацією в алгоритмічному порядку.
Номер слайду 9
— організувати особистий досвід учня відповідно до фізіологічно необхідних етапів сприй-няття й переробки інформації. Цей природній шлях проходження інформації приводить до формування й акомодації мислеобразів, голографічних мікроструктур мислення. Завдання біоадекватного підручника
Номер слайду 10
1. Образон як образ досліджуваного явища з нанесеною на нього навчальною інформацією;2. Текстові пояснення до образону;3. Вправи на закріплення матеріалу;4. Творчі завдання на досліджуване явище. Проходження етапів сприйняття інформації є максимально еко-номічною базою для 4 структурних частин у підручнику:
Номер слайду 11
Етапи уроку за ноосферною технологією
Номер слайду 12
На І етапі під час релаксації інформація поступає в праву півкулю, почуттєву. Учень в стані розслаблення, відпочиває логічна ліва півкуля. На знайомий позитивний образ, який учень уявляє, наноситься голосом учителя інформація нового матеріалу. В процесі пізнання співпрацюють дух, душа, тіло, знімаються стреси.
Номер слайду 13
На II символьному етапі учень малює образ на папері і наносить на ньому інформацію, це активна фаза, коли ліва півкуля обробляє почуттєву. Інформація позначає на папері форму, розмір тощо.
Номер слайду 14
III і ІV етапи відпрацьовані методично давно. Це вправи, читання, розв'язування задач на III, логічному етапі; ІV етап - лінгвістичний - формування правил, висновки. Знання, отримані на таких уроках, легко відтворюються після довготривалого часу.
Номер слайду 15
Основні принципи неосферної освіти
Номер слайду 16
Результати біоадекватної технології: скорочення часу навчання у 3-5 разів; покращення успішності учнів усіх категорій; зростання мотивації учнів на навчання, інтересу до предмету; розвиток творчих здібностей, а також здатності до самопізнання, самооцінки; розкриття внутрішнього «я» дитини; здоров’язбережний і здоров’явідновлюючий ефект; формування цілісного мислення учнів і на цій базі високої духовності, моральності, гармонійної особистості.
Номер слайду 17
Місія вчителя - мотивувати й виховувати цілісне мислення учня, рівною мірою привносячи у цей процес досягнення вченого, методолога, методиста.
Номер слайду 18
Моральність учителя— це духовний акт,соціально значущий вчинок лідера з орієнтацією на:цілісне мислення особистості в системі освіти; випереджальну підтримку цієї державотворчої галузі в державній політиці.
Номер слайду 19
Якими інноваційними вміннями має володіти ноосферний учитель?не зашкодити здоров’ю, психіці, прагненню до творчості учня,мотивувати цілісне сприйняття Світу учнем,працювати в біоадекватних методиках і технологіях освіти,мотивувати позитивний вибір учня в усіх ситуаціях.