Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка (безособові)
Номер слайду 2
Односкладні прості речення
Номер слайду 3
Безособові речення – це односкладні речення з присудком, які позначають дію або явище без дійової особи
Номер слайду 4
У безособових реченнях повідомляється, що відбувається з особою, предметом, явищем. Вони висловлюють: - процес або явище, незалежні від активності діяча, від його волі: Мені не терпиться; стан природи: На вулиці вітряно; дію непрямого суб’єкта: Вітром зірвало дах; відсутність чого-небудь: Немає часу. Ні вогника, ні проблиску світла; модальні значення (повинності, необхідності, можливості, не можливості): Потрібно обговорити. Слід виспатися.
Номер слайду 5
Способи вираження присудка в БОУ безособових реченнях присудок виражається словами різних частин мови та їх поєднаннями. Безособове дієслово: Швидко розвиднілося. Уже сутеніє. Стемніло б швидше! Бабуся сьогодні нездужає. Особисте дієслово в безособовому вживанні. Порівняйте: Пізня осінь несе нам сірі дні, тумани і негоду. Звідкись несе запахом вогкості.
Номер слайду 6
Слова “ні”, “не було”, “не буде”. Людей нецікавих у світі немає. У нас іншого виходу не було. Слово категорії стану: Пусто і незатишно в осінньому полі. Здається, йому тут тоскно одному. Дієслово в невизначеній формі (інфінітив) Нам не видать таких боїв!
Номер слайду 7
Безособовими дієслівними формами на -но, -то. У будинку жарко натоплено. У нас зовсім ще не прибрано до свята. Безособове дієслово + інфінітив: Нам довелося потіснитися на сидінні автомобіля. Слово категорії стану і інфінітив: Щось мені важко дихати в цій кімнатіУВАГА! Ці дієслівні форми на -но, -то НЕ МОЖУТЬ поєднуватися з назвами виконавця дії, що вживаються у формі орудного відмінка{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}НЕПРАВИЛЬНОПРАВИЛЬНОДітьми було організовано святковий концерт до Дня матері. Діти організували святковий концерт. АБО Було організовано святковий концерт.
Номер слайду 8
Практична робота. Визначте спосіб вираження головного члена присудка. Тепер Жар-птиці не буває. Швидко розвиднялося. До джерела покликано всіх. Та що ж тобі дати? Тихо біля струмочка. Цікаво послухати дивну пригоду
Номер слайду 9
Вправа «Павутинка».- Чого ти сьогодні навчився?- Про що б хотів дізнатися на наступному уроці?- Що сьогодні було складним?- Як можна використати те, що вивчили на уроці? Доповніть речення: На уроці я … - дізнався… - зрозумів… - найбільший мій успіх – це… - я змінив своє ставлення до…
Номер слайду 10
Домашнє завдання. Опрацюйте правила, подані в презентації,Ознайомтеся з правилами в підручнику https://pidruchnyk.com.ua/883-ukmova-8-glazova-2016.html § 23, виконайте письмово Вправи 246, 250