|
Пригадаймо!
1.Що таке текст?
2.Що таке тема тексту?
3.Що таке основна думка?
4.Які ви знаєте типи мовлення?
2.Що таке опис?
Запам‘ятайте!
Опис — висловлення, у якому описують ознаки предмета. У тексті-описі можуть бути як ознаки всього предмета, так і його частин. До опису можна поставити питання який? яка? яке? які?
Запам‘ятайте!
Опис має таку будову:
• вступ (інформація про предмет, який будутьописувати);
• основна частина: колір, форма, розмір,матеріал предмета, запах та ін.;
• кінцівка: враження від предмета, оцінкапредмета.
Оцінку предмету дають здебільшого в текстах художнього стилю.
Зауважте!
Описи створюють у науковому та художньому стилях. У науковому стилі подають точні відомості про предмет (вага, колір, матеріал, розмір, форма та ін.), для опису використовують слова в прямому значенні.
У художніх описах висловлюють своє ставлення до предмета, дають йому оцінку, для цього вживають слова в переносному значенні (епітети, порівняння та ін.).
Орієнтовний план твору-опису предмета
1. Як предмет з’явився в мене?
2. Розмір і форма предмета.
3. Колір (запах, смак) предмета.
4. Матеріал, з якого зроблено предмет, оздоблення.
5. Частини предмета, їхні розміри, форма, колір.
6. Я люблю користуватися предметом.
Зразок твору - опису предмета Пенал - це мій шкільний помічник. Коли я забуваю його вдома, то відчуваю себе, як без рук. Він в мене дуже великий і гарний. Мій пенал синього кольору та квадратної форми. Виконаний він із гладкого матеріалу, який легко миється. Пенал дуже місткий. В ньому завжди лежать ручки, олівці, лінійки, коректор.
Я люблю розкладати речі в пенал дуже охайно. Це допомагає мені згодом швидко зорієнтуватися, коли буде потрібна якась річ. Найзручніше місце в пеналі я відводжу ручці. Ручка в мене дуже гарна. Її подарували мені батьки на день народження.Вона в мене важка, чорна зовні, з золотавим ковпачком. Я дуже люблю канцелярію, адже вона неабияк допомагає під час навчання.