Презентація "Орфоепічна норма. Орфоепічна помилка"

Про матеріал
Матеріали презентації допоможуть вчителю узагальнити знання учнів про норми української орфоепії, сформувати у них орфоепічні вміння й навички.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Орфоепічна норма. Орфоепічна помилка. Орфоепічний словник. Презентацію створила: викладачка Мовчан О. М.

Номер слайду 2

Ви це знаєте! Закінчити речення…Фонетика – це розділ мовознавства, який вивчає…Орфоепія – це розділ мовознавства, який вивчає…В українській мові всього налічується звуків мови …З них голосних …З них приголосних …Завжди позначають два звуки літери… Не позначає звука літера…Буквосполучення дз і дж позначають два звуки … Букви я, ю, є, позначають два звуки…Букви у словах подвоюються, а звуки – … Подовження у транскрипції позначається знаком... Завжди м’яким в українській мові є приголосний звук …

Номер слайду 3

Перевір себе!звукивимову звуків38632щ «ща» та ї «ї»ь, «м’який знак»на межі префікса і кореняна початку слова чи складуподовжуютьсядвома крапками[ й ]

Номер слайду 4

Наша мета: Узагальнити знання про норми української орфоепії; формувати орфоепічні вміння й навички; розвивати свою культуру усного мовлення; зрозуміти важливість правильної вимови слівбути ерудованим та наполегливим.

Номер слайду 5

Лінгвістична задача. Відпочиваючи за кордоном на морі, Петро Іванович мріяв зустріти земляків. Одного ранку почув, як мама сказала до своєї дитини:– Я зараз пі´ду до водички, ві´зьму там камін­ців і зро´блю тобі хатку.– Добридень, земляки-львів’яни! Як долеті­ли вчора? – звернувся Петро Іванович.– Ви екстрасенс? – здивувалася жінка. – Як ви дізналися, що ми – львів’яни і тільки вчора прилетіли?– Ніякий я не екстрасенс, – засміявся Пе­тро Іванович. – Просто ви ще зовсім не встигли засмагнути. А те, що ви львів’яни, я вгадав, бо могли б ви бути і з Тернопілля, і з Івано-Фран­ківська. Адже…Спробуйте закінчити фразу Петра Івановича. (У словах піду´, візьму´, зроблю´в літературній мові наголошеним є закін­чення. На Галичині наголос у цих дієсловах падає на перший склад.) Чи є нормативним така вимова цих слів?Яка мовна норма порушена?

Номер слайду 6

Перевір свої міркування!У словах піду´, візьму´, зроблю´ в літературній мові наголошеним є закін­чення. На Галичині наголос у цих дієсловах падає на перший склад. Чи є нормативною така вимова цих слів?Яка мовна норма порушена?

Номер слайду 7

Відхилення від норм літературної вимови називають орфоепічною помилкою: не грає[шс´а], а грає[с´:а]; не сміє[т´ся], а сміє[ц´:а], не репорта[ш], а репорта[ж]; не г[а]вориш, а г[о]вориш

Номер слайду 8

Ви це знаєте!Прочитайте звуковий запис слів. Запишіть слова буквами.[в’ін:иц’а], [дн’іпро], [закарпатця], [кийівшчиена], [л’в’ів], [узбеиреж :а], [шчас’т’а].2. Прочитайте, правильно вимовляючи слова. Запишіть їх фонетичною транскрипцією. Щедрість, вугілля, хом’як, календар, озвучення. Згадайте фонетичний розбір слова…Дивись відео

Номер слайду 9

Орфоепія — розділ науки про мову, який вивчає систему норм єдиної вимови, властивої літературній мові. Літературна вимова — нормалізована вимова освічених людей без діалектних або індивідуальних рис. Норми літературної вимови обов'язкові для всіх. Тому в наш час — час активного суспільного життя — удосконаленню вимовних норм і оволодінню ними приділяється велика увага.

Номер слайду 10

Орфоепічні норми — це: правильна вимова окремого звука, поєднань звуків; правильне наголошення слова та логічне виділення слова в реченні; правильне інтонування речення.

Номер слайду 11

Наслідком порушення орфоепічної норми літературної мови є орфоепічна помилка. Орфоепічні помилки поділяють на три групи:

Номер слайду 12

Кодексом вимовних норм є орфоепічний словник, де записано слова та їхні форми у фонетичній транскрипції за допомогою спеціальних знаків. Зразок запису в словникуабітуріє́нт [аб'ітур'ійент] -нта, м. (на) -нтов'і/ -н'т'і, мн. -нтие, -н'т'іў

Номер слайду 13

Якщо втомилися очі…

Номер слайду 14

Правильно. Неправильнобалетбалєт. Ганс. Ханс. Гельмут. Хельмут. Гофман. Хофман. Гете. Гьоте. Запорізька Січ. Запорозька Січ. Йоганнесбург. Йоханнесбург. Потренуйся вимовляти правильно!

Номер слайду 15

Правильно. Неправильно. Кельн. Кьольнлекціялєкція. Лета. Лєтамарихуанамаріхуананігілізмніґілізмпроблемапроблємателеграмателеґрама. Челенджер. Челєнджер. Потренуйся вимовляти правильно!

Номер слайду 16

Нормативна вимова полегшує процес спілкування, сприяє зростанню загальної культури як окремої людини, так і суспільства загалом. Прочитайте слова зі звуком [ч], не допускаючи його пом’якшення. Ніч, меч, багач, обруч, ткач; ключик, курча, панчохи, бачок, чудовий; підручник, водичка,

Номер слайду 17

Запитання для самоперевірки 1. Яке суспільне значення мають норми літературної вимови? 2. Назвіть причини порушення орфоепічних норм

Номер слайду 18

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Власенко Надія Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Федоренко Віра
    Дякую за гарну роботу!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Підлужна Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Чигілейчик Жанна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Міняйло Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
pptx
До підручника
Українська мова (академічний рівень) 10 клас (Глазова О.П., Кузнєцов Ю.Б.)
Додано
21 червня 2022
Переглядів
31838
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку