Презентація "Організація корекційно-розвивальної роботи з дітьми, що мають порушення розвитку""

Про матеріал
Лекція з курсу "Основи корекційно-розвивальної роботи" Питання: 1. Основні етапи корекційно-розвивальної роботи з дітьми, що мають порушення розвитку. 2. Форми корекційно-розвивального впливу на дітей з порушеннями розвитку 3. Показники та чинники результативності корекційно-розвивального впливу в роботі з дітьми, що мають порушення розвитку. 4. Принципи складання та основні види корекційно-розвивальної програм 5. Основні вимоги до складання корекційно-розвивальної програми
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Лекція 2. Організація корекційно-розвивальної роботи з дітьми, що мають порушення розвитку. 1. Основні етапи корекційно-розвивальної роботи з дітьми, що мають порушення розвитку. 2. Форми корекційно-розвивального впливу на дітей з порушеннями розвитку 3. Показники та чинники результативності корекційно-розвивального впливу в роботі з дітьми, що мають порушення розвитку. 4. Принципи складання та основні види корекційно-розвивальної програм 5. Основні вимоги до складання корекційно-розвивальної програми

Номер слайду 2

1. Основні етапи корекційно-розвивальної роботи з дітьми, що мають порушення розвитку. Корекційні комплекс включає в себе чотири основні блоки: 1. Діагностичний. 2. Установчий. 3. Корекційний. 4. Блок оцінки ефективності корекційних впливів. Діагностичний: вивчення запиту (батьків, педагогів, адміністрації ЗО, самої дитини, що досягла старшого підліткового віку); первинне визначення області, що підлягає корекційному впливу; висунення гіпотез стосовно чинників і факторів спостерігаємих проблем; комплексна діагностика особистості, діагностика структури первинних і вторинних порушень; формулювання ПП діагнозу з визначенням прогнозу подальшого розвитку особистості за умови своєчасної корекції та за відсутності такої; розробка загальної програми ПП корекції з урахуванням усіх перелічених чинників та вимог.

Номер слайду 3

Настановчий: формування адекватного ставлення дитини до педагога, що здійснює корекційно-розвивальну роботу, та до методів корекції; можливе переформулювання запиту, мети корекційно-розвивальної роботи; створення активної настанови дитини на корекційно-розвивальну роботу; формування мотивів самопізнання та самовдосконалення, який відповідає за свою поведінку, емоції, рішення (з підліткового віку). Корекційний (виконання корекційно-розвивальної роботи). Динаміка КР процесу відбувається нерівномірно: є падіння і злети, уповільнення і прискорення руху, нагромадження і якісні стрибки, регресія, погіршений стан (опір або негативні впливи зовнішніх факторів).

Номер слайду 4

Оцінка ефективності корекційно-розвивальної роботи. Трапляється, що складно з’ясувати ці критерії, позаяк не існує чіткої психічної норми. Крім того, досягнення усунення певних симптомів може мати тимчасовий характер, якщо не усунуто причини проблем. Тому перевірку результатів бажано відкласти на деякий час. Показник ефективності корекції може змінюватися залежно від того, хто оцінює (дитина, інші педагоги, психолог, батьки, оточення). Чинники, що визначають ефективність роботи: Очікування та настанови батьків та самої дитини. Зміст проблем дитини, якість та структура первинних і вторинних дефектів. Особистісна мотивація і активність дитини. Очікування педагога. Професійний та особистісний досвід корекційного педагога.

Номер слайду 5

2. Форми корекційно-розвивального впливу на дітей з порушеннями розвитку Дві основні форми корекційно-розвивальної роботи: індивідуальна і групова. У випадку індивідуальної психокорекції педагог працює з дитиною один на один, без присутності сторонніх осіб. Така форма в корекційній педагогіці використовується частіше, ніж у роботі з нормотиповими дітьми. Групова психокорекція доцільна у корекційній педагогіці при розв’язання проблем міжособистісного характеру, коли зміст роботи потребує навчальної діяльності, соціальної підтримки. Перевага в тому, що отримується різноманітний зворотний зв’язок з дітьми, відбувається апробація набутих навичок спілкування, відпрацьовується альтернативні форми поведінки та соціальна взаємодія. Буває комбінована робота, поетапна, почергова індивідуальна і групова.

Номер слайду 6

3. Показники та чинники результативності корекційно-розвивального впливу в роботі з дітьми, що мають порушення розвитку. Ефективність корекційного впливу може бути оцінена з точки зору: а) вирішення реальних труднощів розвитку; б) постановки цілей і завдань корекційно-розвивальної програми. Оцінка ефективності корекції може змінюватися в залежності від того, хто її оцінює, оскільки позиція учасника корекційного процесу в значній мірі визначає підсумкову оцінку її успішності. Наприклад, для дитини основним критерієм успішності своєї участі в програмі буде емоційне задоволення від занять і зміна на користь позитивних почуттів і переживань. Для психолога або педагога, відповідального за організацію і здійснення корекційно-розвивальної програми, головним критерієм оцінки стане досягнення поставлених в програмі цілей. Для осіб з оточення дитини ефективність програми буде визначатися ступенем задоволення їх запиту, мотивів, які спонукали звернутися за допомогою, а також особливістю усвідомлення ними проблем і завдань, що стоять перед ними.

Номер слайду 7

Фактори результативності КР роботи інтенсивність корекційних заходів пролонгованість корекційного впливу час здійснення впливу Групи змінних, що характеризують корекційно-розвивальний вплив: суб'єктивно-пережиті дитиною зміни у внутрішньому світі; об'єктивно реєстровані (експертом, спостерігачем) параметри, що характеризують зміни в різних модальності світу дитини; стійкість змін до подальшого (після впливу) життя дитини.

Номер слайду 8

Для оцінки результативності КР роботи слід пам'ятати наступне: -- оцінка ефективності корекційного впливу вимагає чіткого визначення методів. У практиці часто важко виділити якийсь один метод, так як в корекційних цілях більшість педагогів та психологів використовують поєднання різних методів; -- навіть один і той же метод в руках фахівців різної кваліфікації дає різні результати. Для порівнянної оцінки вивчення ефективності має відбуватися на гомогенному матеріалі, причому група дітей повинна формуватися як випадкова вибірка, що є досить складним з практичної і етичної точок зору; -- оцінку роботи повинні давати незалежні експерти, незалежні фахівці, при цьому доцільно, щоб експерт не був би обізнаний про застосовувані методи, що виключало б можливий вплив на його оцінку власних уявлень про метод; -- слід враховувати структуру особистості фахівця, ступінь вираженості у нього якостей, необхідних для прогнозування успішності впливу; -- необхідно порівнювати безпосередні та віддалені результати корекційно-розвивального впливу.

Номер слайду 9

Показники результативності корекційного впливу: якісне і кількісне полегшення структури дефекту; виправлення недоліків і перехід скоригованої вади до позитивних можливостей; підвищення рівня актуального розвитку і розширення ЗНР; свідоме користування учнями набутими знаннями та вміннями; поява нових позитивних властивостей особистості і зникнення негативних

Номер слайду 10

Якість життя – це суб’єктивне задоволення індивіду у фізичних, ментальних і соціальних ситуаціях, навіть за наявності певних обмежень, а також суб’єктивне сприйняття індивіду оточуючими. Поняття „якість життя” поєднує наступні аспекти: 1. Фізичний: мобільність (здатність пересуватися), здоров’я, соматичний комфорт, функціональні параметри, стан аналізаторів, мовлення та ін. 2. Психічний: відчуття задоволення, спокою, радості. 3. Соціальний: сімейні, товариські, культурні, професійні, економічні відносини. 4. Духовний: сенс життя, цінності, життєві цілі.

Номер слайду 11

4. Принципи складання та основні види корекційно-розвивальних програм 1. Принцип системності "корекційних, профілактичних і розвивальних завдань. Цілі і завдання будь-якої корекційно-розвиваючої програми повинні бути сформульовані як система задач трьох рівнів: - корекційного - виправлення відхилень і порушень розвитку, вирішення труднощів розвитку; - профілактичного - попередження відхилень і труднощів у розвитку; - розвиваючого - оптимізація, стимулювання, збагачення змісту розвитку. 2. Принцип єдності корекції і діагностики. Цей принцип відображає цілісність процесу надання психологічної допомоги в розвитку клієнта як особливого виду діяльності практичного психолога. 3. Принцип пріоритетності корекції каузального типу. Робота з симптоматикою, якою б успішною вона не була, не зможе до кінця вирішити пережитих труднощів. 4. Принцип урахування вікових і психологічних та індивідуальних особливостей дитини. Урахування індивідуальних особливостей особистості дозволяє намітити в межах вікової норми, програму оптимізації розвитку для кожного конкретного клієнта з його індивідуальністю, стверджуючи право дитини на вибір свого самостійного шляху.

Номер слайду 12

6. Принцип комплексності методів впливу. Принцип комплексності методів, будучи одним з найбільш прозорих і очевидних принципів побудови корекційно-розвивальних програм, стверджує необхідність використання всього різноманіття методів, технік і прийомів з арсеналу практичної психології та корекційної педагогіки. 7. Принцип активного залучення найближчого соціального оточення до участі в корекційній програмі. Принцип визначається тією роллю, яку відіграє найближче коло спілкування в психічному розвитку дитини. Дитина не розвивається як ізольований індивід окремо і незалежно від соціального середовища, поза спілкуванням з іншими людьми. Дитина розвивається в цілісній системі соціальних відносин, нерозривно від них і в єдності з ними. Тобто об'єктом розвитку є не ізольована дитина, а цілісна система соціальних відносин, суб'єктом яких він є. 8. Принцип опори на різні рівні організації психічних процесів. При складанні корекційних програм необхідно спиратися на більш розвинені психічні процеси і використовувати методи, що їх активізують. 9. Принцип програмованого навчання. Найбільш ефективно працюють програми, що складаються з ряду послідовних операцій, виконання яких спочатку з педагогом, а потім самостійно призводить до формування необхідних умінь і дій.

Номер слайду 13

10. Принцип ускладнення. Кожне завдання має відбуватися ряд етапів: від мінімально простого - до максимально складного. Формальна складність матеріалу не завжди збігається з його психологічною складністю. Найбільш ефективна корекція на високому рівні труднощів, що доступна дитині. Це дозволяє підтримувати інтерес в корекційній роботі і дає можливість клієнту відчути радість подолання. 11. Урахування обсягу і ступеня різноманітності матеріалу. Під час реалізації КР програми необхідно переходити до нового обсягом матеріалу тільки після відносної сформованості того чи іншого вміння. Збільшувати обсяг матеріалу і його різноманітність необхідно поступово. 12. Урахування емоційної складності матеріалу. Проведені гри, заняття, вправи, пропонований матеріал повинні створювати сприятливий емоційний фон, стимулювати позитивні емоції. Корекційна заняття обов'язково має завершуватися на позитивному емоційному тлі.

Номер слайду 14

5. Основні вимоги до складання корекційно-розвивальної програми При складанні КР програми необхідно враховувати наступні моменти: чітко формулювати цілі корекційно-розвивальної роботи; визначити коло завдань, які конкретизують цілі КР роботи; вибрати стратегію і тактику проведення корекційно-розвивальної роботи; чітко визначити форми роботи (індивідуальна, групова або змішана) відібрати методики і техніки корекційно-розвивальної роботи; визначити загальний час, необхідний для реалізації всієї корекційно-розвивальної програми; визначити частоту необхідних зустрічей (щодня, 1 раз на тиждень, 2 рази на тиждень і т.д.); визначити тривалість кожного корекційного заняття (від 10-15 хв на початку КР програми до 1,5-2 год на заключному етапі); розробити корекційну програму і визначити зміст корекційних занять; планувати форми участі інших осіб в роботі (при роботі з сім'єю - підключення родичів, значущих дорослих і т.д.); реалізувати корекційну програму (необхідно передбачити контроль динаміки ходу корекційно-розвивальної роботи, можливості внесення доповнень і змін до програми); підготувати необхідні матеріали та обладнання.

Номер слайду 15

При формулюванні корекційно-педагогічної мети мати на увазі: -- мета корекції повинна формулюватися в позитивній формі; -- мета корекції повинна бути реалістичною і співвідноситись з тривалістю КР роботи; -- мета корекції повинна бути приваблива і оптимістична, викликати прагнення у дитини їх досягти; -- нарешті, вони повинні враховувати індивідуальні і психологічні можливості дитини і її мікросоціум. 1 рівень цілей – „всебічно розвинена особистість”. 2 рівень – здатність до різних видів діяльності. 3 рівень – розвиток окремих психічних процесів. 4 рівень – визначення того, що необхідно досягти в конкретних ситуаціях, так званий операційний рівень цілей. Завдання – це відповідь на питання, до чого діти повинні бути здатні після вивчення певного курсу або теми.

Номер слайду 16

6 Види корекційних програм Для здійснення корекційних впливів необхідні створення і реалізація певної моделі корекції: Загальна модель корекції - це система умов оптимального вікового розвитку особистості в цілому. Вона передбачає розширення, поглиблення, уточнення уявлень людини про навколишній світ, про людей, суспільні події, про зв'язки та відносини між ними; використання різних видів діяльності для розвитку системності мислення, що аналізує сприйняття, спостережливості і т.д Типова модель корекції основана на організації практичних дій; спрямована на оволодіння різними компонентами дій і поетапне формування різних дій. Індивідуальна модель корекції містить у собі визначення індивідуальної характеристики психічного розвитку клієнта, його інтересів, здатності до навчання, типових проблем; виявлення провідних видів діяльності або проблем, особливостей функціонування окремих сфер в цілому, визначення рівня розвитку різних дій; складання програми індивід. розвитку з опорою на більш сформовані сторони, дії ведучої системи для здійснення переносу отриманих знань у нові види діяльності і сфери життя конкретної людини.

Номер слайду 17

Існують стандартизовані і вільні корекційні програми. У стандартизованої програмі чітко розписані етапи корекції, необхідні матеріали, вимоги, що пред'являються до учасників даної програми. Перед початком здійснення корекційних заходів педагог повинен перевірити можливості реалізації всіх етапів програми, наявність необхідних матеріалів Вільну програму педагог складає самостійно, визначаючи цілі і завдання етапів корекції, продумуючи хід зустрічей, намічаючи орієнтири результату досягнень для переходу до наступних етапів психокорекції.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Терех Яна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Пов’язані теми
Педагогіка, Презентації
Інкл
Додано
1 травня 2023
Переглядів
4699
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку