Презентація до уроку образотворчого мистецтва у 5 класі за темою "Орнаментальна композиція. Елементи орнаменту. Види орнаментів за мотивами і композицією"
Орнаментальна композиція. Елементи орнаменту. Види орнаментів за мотивами і композицією
Номер слайду 2
Декоративно-ужиткове мистецтво — це вид мистецтва, суть якого полягає у виготовленні предметів, що мають художні якості й призначені для задоволення практичних потреб, наприклад, посуд, меблі, тканина, а також для прикрашання житла, парків, архітектурних споруд). До видів декоративно-ужиткового мистецтва належать... (розпис, різьблення, ткацтво, вишивка, народний живопис, гончарство, писанкарство, витинанка, лозоплетіння, флористика, художня обробка металу, виготовлення виробів зі скла).
Номер слайду 3
Наші давні пращури створювали речі, знаходячи для них найдоцільнішу форму, з покоління в покоління зберігали й донесли до нас винайдену красу. Для декорування різних предметів використовують сюжетні зображення, малюнки-символи та орнаменти. Орнамент – це декоративна композиція, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються, чергуються.
Номер слайду 4
Частину художніх елементів, які ритмічно повторюються по всій довжині і ширині, називають рапортом. РАПОРТСтилізація – процес узагальнення предмета за формою та кольором на основі добирання найвиразніших рис.
Номер слайду 5
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Геометричний орнамент складається з поєднаних у кольорі геометричних елементів, які чітко чергуються.
Номер слайду 6
Геометричний орнамент
Номер слайду 7
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Рослинний – складається з рослинних елементів , декоративно стилізованих квітів, листя, гілок тощо.
Номер слайду 8
Рослинний орнамент
Номер слайду 9
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Зооморфний – характеризується орнаментальними композиціями, як реалістичними, так і стилізованими зображеннями птахів, тварин, риби.
Номер слайду 10
Зооморфний орнамент
Номер слайду 11
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Предметний – складається із зображення предметів побуту, знарядь праці, відпочинку, атрибутики театрального мистецтва, музичних інструментів тощо
Номер слайду 12
Предметний орнамент
Номер слайду 13
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Каліграфічний – утворюється з окремих літер або елементів тексту
Номер слайду 14
Каліграфічний орнамент
Номер слайду 15
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Антропоморфний – стилізоване зображення силуетів людей
Номер слайду 16
Антропоморфний орнамент
Номер слайду 17
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Пейзажний – реалістичне або стилізоване зображення мотивів природи, архітектурних пам’яток тощо.
Номер слайду 18
Пейзажний орнамент
Номер слайду 19
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп: Геральдичний – це композиція із зображенням гербів, орденів, медалей,емблем, значків.
Номер слайду 20
Геральдичний орнамент
Номер слайду 21
Типи орнаментів. Стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи обрамляє його.
Номер слайду 22
Типи орнаментів. Сітчастий – уся поверхня заповнена узором.
Номер слайду 23
Типи орнаментів. Центричний або розетковий – окремі елементи орнаменту вписані у коло, квадрат, ромб або інший багатокутник, розташований у центрі.
Номер слайду 24
Будь-який орнамент складається з елементів. Елемент орнаменту – найпростіший зв’язок кількох ліній, які утворюють елементарну фігуру геометричного чи довільного вигляду. З елементів складається модульна фігура. Модуль в орнаменті – основна фігура чи композиція ліній, яка створює та тримає орнамент у його ритмічній послідовності. За композицією орнаменти бувають:у смужціуквадратіу коліу прямокутникуутрикутнику