Презентація "Основні операції та послуги банків Регулювання діяльності банків національним регулятором" призначена для ознайомлення учнів на уроках економіки в 10-х класах завданнями і принципами діяльності банків; з основними операціями банків.
Основні операції та послуги банків. Регулювання діяльності банків національним регулятором
Номер слайду 2
Вілл Роджерс. Від початку часів було три великих винаходи: вогонь, колесо і центральна банківська система!
Номер слайду 3
Призначення банків полягає в забезпеченні безперебійного грошового обігу та обігу капіталу, можливостей отримання необхідного фінансування підприємствами, а також створення сприятливих умов для вкладання коштів із метою нагромадження заощаджень. Банки мобілізують і перетворюють на активний капітал тимчасово вільні кошти, заощадження та доходи населення, виконують різні кредитні, посередницькі, інвестиційні, довірчі та інші операції.
Номер слайду 4
Операції банків поділяються на пасивні й активніПасивні операції банків націлені на мобілізацію ресурсів. Джерелами цих ресурсів є власні, позикові й залучені (внески клієнтів) кошти, а також кредити, отримані від НБУ або інших банків. За допомогою активних операцій здійснюється розміщення цих коштів.
Номер слайду 5
Оскільки банки є кредитними установами, то найбільша частина їхніх активів вкладена в кредитні операції. Серед таких операцій можна виділити такі: Комерційні банки можуть проводити операції з обліку векселів, видавати кредити під заставу векселів, надавати послуги клієнтам при отриманні платежів і виплаті заборгованості за векселями. Кредити під заставу цінних паперів — зручна форма кредитних відносин, оскільки вони ґрунтуються на досить нескладній операції прийому в заставу й визначенні вартості цінних паперів. Спеціалізовані іпотечні банки, фінансові компанії, земельні банки тощо надають іпотечний кредит. Іпотека — це особливий вид економічних відносин із приводу надання кредитів під заставу нерухомого майна.
Номер слайду 6
Банки надають лізингові послуги. На прохання клієнта банк закуповує за власні гроші певне майно й бере на себе майже всі зобов’язання власника, включаючи відповідальність за збереження майна, внесення страхових платежів, оплату майнових податків. Тобто лізинговий кредит — це відносини між юридичними особами, які виникають у разі оренди майна й супроводжуються укладанням лізингової угоди. Лізинг є формою майнового кредиту. Однією з найбільш поширених операцій комерційних банків є споживчий кредит — позичка, яка надається тільки в національній грошовій одиниці фізичним особам — резидентам України на придбання споживчих товарів тривалого користування та послуг і повертається в розстрочку, якщо інше не передбачено умовами кредитного договору. Прикладом операцій банків може бути також сільськогосподарський кредит. Забезпеченням позичок за потреби виступають (крім звичайних видів майна) урожай та сільськогосподарська техніка.
Номер слайду 7
На сьогодні банки з простих кредитних установ перетворюються на інформаційно-консультативні центри, які допомагають орієнтуватися своїм клієнтам у складних умовах ринкової кон’юнктури й науково-технічного прогресу. Зростає роль довірчих (трастових) операцій, спрямованих на найбільш вигідне розміщення банками довірених їм коштів, цінностей, майна. Особлива група операцій — фінансові й біржові послуги — управління пакетами акцій, консультації, бюджетне й податкове планування, створення портфелів інвестицій, управління пенсійними фондами.
Номер слайду 8
Цілком природно, що в ході здійснення понад 200 операцій і послуг банки, як і будь-яке підприємство, прагнуть отримати прибуток. Банківський прибуток — це різниця між сумою відсотків, стягнутих із позичальників, і сумою відсотків, що сплачують вкладникам. Окрім цього, банківський прибуток включає прибуток від біржових операцій, від інвестицій, комісійні винагороди та ін.
Номер слайду 9
Необхідність банківського регулювання та нагляду з боку держави зумовлюється тим, що банки виконують суспільно корисні та необхідні функції (розрахунково-касове обслуговування юридичних і фізичних осіб, збереження грошових заощаджень тощо). Державне регулювання банківської діяльності здійснюється, насамперед, у межах банківської системи та виражається у впливі центрального банку на банки другого рівня. До основних завдань банківського регулювання та нагляду можна віднести:1) забезпечення стабільності та надійності банківської системи;2) захист інтересів вкладників;3) створення конкурентного середовища у банківському секторі;4) забезпечення прозорості діяльності банківського сектору економіки;5) забезпечення ефективної діяльності банків, підтримку необхідного
Номер слайду 10
Регулювання діяльності банків Національний банк України здійснює у двох основних формах — адміністративне та індикативне регулювання. Адміністративне регулювання включає такі заходи:реєстрацію банків і ліцензування їх діяльностізастосування санкцій адміністративного чи фінансового характерувстановлення вимог та обмежень щодо діяльності банківнагляду за діяльністю банківнадання рекомендацій щодо діяльності банків
Номер слайду 11
Основними складниками індикативного регулювання є:засоби впливу, пов'язані з визначенням кількісних параметрів банківської діяльності:— встановлення обов'язкових економічних нормативів;— встановлення обов'язкових економічних нормативів;— встановлення норм відрахувань до резервів на покриття ризиків від активних банківських операцій.2) засоби впливу непрямого характеру: — визначення процентної політики;— рефінансування банків;— кореспондентські відносини;— управління золотовалютними резервами, включаючи валютні інтервенції;— операції з цінними паперами на відкритому ринку.
Номер слайду 12
НАВЧАЄМОСЯ РАЗОМБанк прийняв 36 млн грн депозитів під 12% річних. 80% цієї суми було надано в кредит під 16% річних. Визначте розмір банківського прибутку. Розв’язання. Оскільки банківський прибуток — це різниця між сумою відсотків, стягнутих із позичальників, і сумою відсотків, що сплачують вкладникам, то визначаємо ці суми. Сума відсотків, стягнутих із позичальників, становить: 0,8 * 36 * 0,16 = 4,608 млн грн. Сума відсотків, що сплачуються вкладникам, дорівнює: 36 * 0,12 = 4,32 млн грн. Отже, розмір банківського прибутку: 4,608 - 4,32 = 0,288 млн грн.