Презентація "Означення. прикладка"

Про матеріал
Презентація присвячена другорядним членам речення: означення і прикладка. У матеріалі викладено схемами теоретичний матеріал та запропоновано невеликі практичні завдання
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Другорядні члени речення. Означення. Прикладка

Номер слайду 2

ОЗНАЧЕННЯ - це другорядний член речення, який називає ознаку предмета (якість, колір, матеріал, належність та ін.) і відповідає на питання який? чий? котрий? непоширене(виражене одним словом)поширене(виражене дієприкметниковим або прикметниковим зворотом)Запам’ятай!!!Означення в реченні відноситься до означуваного слова – слова, від якого ставиться питання до означення. Переважно це іменники або слова, співвідносні з іменниками: Ми весь час стоїмо на грані невідомих шляхів (яких?) майбутніх (Олена Теліга).

Номер слайду 3

ВИДИ ОЗНАЧЕНЬУЗГОДЖЕНІНЕУЗГОДЖЕНІузгоджуються з означуваним словом у роді, числі, відмінку та виражаються:а) прикметником: багряний небосхилб) дієприкметником: небачена красав) займенником: такий проєктг) порядковим числівником: третій томґ) кількісним числівником у непрямому відмінку: десятьох учнівне узгоджуються з означуваним словом, виражаються:а) іменником у непрямих відмінках із прийменником і без: народ (який?) України (=український);б) присвійними займенниками її, його: її (чия?) вишивка, його (чия?) робота;в) інфінітивом: бажання (яке?) вчитисяг) прислівником, дієприслівником: місто (яке?) вночі, кава (яка?) по-львівськи

Номер слайду 4

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Відрізняйте означення від іменної частини складеного присудка. Пор.: 1. Гарні троянди. 2. Колючі квіти. 3. Троянди колючі, але вони гарні. У перших двох реченнях означення стоять на своєму місці — перед підметом (означуваним словом). У третьому реченні пропущено дієслово-зв’язку є (є колючі, є гарні)

Номер слайду 5

Завдання: перепишіть речення. Підкресліть означення та визначте, узгоджені вони чи неузгоджені. Ромашка здавна символізує інтимний вибір «любить — не любить». 2. Барвінок уособлює невмирущу пам’ять про покійних. 3. Душевну красу та святість символізують волошки. 4. Особливу силу вони мають для молодих: пучком васильків кроплять наречених на весіллі («Словник символів»). 5. І марили айстри в розкішнім півсні про трави шовкові, про сонячні дні... (Олександр Олесь). 6. Чорнобривці чорноброві квітнуть в тиші вечоровій (В. Семенко). 7. Краса троянди душу чарує, її усмішка серце хвилює (Б. Пісний).

Номер слайду 6

ПРИКЛАДКА ЯК ОСОБЛИВИЙ ВИД ОЗНАЧЕННЯПРИКЛАДКА - особливий вид означення, яке виражене іменником та узгоджується з означуваним словом у відмінку, надає слову додаткову (другу) назву. Прикладка вказує на рід заняття, вік, національність, власні назви тощо: За що ж розгнівалась мати-природа (П. Воронько)

Номер слайду 7

Правопис прикладок. Непоширена –виражена одним словом. Поширена – виражена кількома словами 1. Два загальних іменники пишуться через дефіс: місто-герой, поет-романтик, інженер-конструктор.2. Коли прикладка – власна назва і стоїть перед загальною, то пишеться через дефіс: Дніпро-ріка, Україна-мати, але ріка Дніпро, мати Україна.3. Прикладки – власні назви газет, журналів, книг, творів, підприємств та ін. пишуться в лапках і з великої літери: кінотеатр «Україна», завод «Арсенал». Поширена прикладка, яка стоїть після означуваного слова, виділяється комами:І Оксану, мою зорю, мою добру волю, щодень Божий умивали (Т. Шевченко)

Номер слайду 8

УВАГА!Не є ПРИКЛАДКАМИ такі утворення:а) складні слова: диск-жокей, стоп-кран, музей-квартира;б) сполучення синонімів: море-океан, путь-дорога, рід-плем’я;в) антонімів: імпорт-експорт, купівля-продаж;г) асоціативні сполучення, які означають одне поняття: хліб-сіль (їжа, гостинність), руки-ноги (частини тіла), батько-мати (батьки), моря-океани. ПОМІРКУЙЗніми риски, підкресли прикладки. Відгадай загадки. Вийшла звідкись гарна дівка, На ній стрічка/семицвітка; А де з річки воду брала, Там коромисло зламала.2. Скрізь, неначе крокодил, Встромить ніс/насос, І якщо почує пил, – Працює ……3. Я дерево/красень, А звуть мене ……4. Всі ми в шапочках/брилях Заховались під кущі, Бо як вийдемо на шлях – Враз опинимось в борщі.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Леоненко Оксана Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
14 серпня 2022
Переглядів
8778
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку