Презентація "Пам’ятки історії як джерело історико-культурної інформації. Пам’ятник як витвір мистецтва для увічнення пам’яті про подію або особу."

Про матеріал
Презентація до уроку "Пам’ятки історії як джерело історико-культурної інформації. Пам’ятник як витвір мистецтва для увічнення пам’яті про подію або особу."
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Актуалізація опорних знань Бесіда:1. Пригадайте, що таке історичне джерело?2. Які види історичних джерел ви знаєте?

Номер слайду 4

. Робота в групах. Гра «Музеєзнавець»До музею привезли пам’ятки, вам потрібно їх розсортувати, щобпередати на дослідження: Археологам. Архіваріусам. Етнографам. Фольклористам. Мистецтвознавцям Згрупуйте пам’ятки за їх видом. Аудіозапис історичної пісні, літопис, давньокитайський одяг, газета,поховальна статуетка, збірка прислів’їв, українські шаровари,вишиті народні рушники, кремінний ніж, ікона, щит, указ міністра,ескіз української хати всередині, давньогрецька амфора, портреткнязя, оголошення про продаж, скляний келих, бухгалтерська книгаторговців, альбом з малюнками, записи легенд, стародавня карта,коралове намисто, аудіозапис міфів про появу людини, уламокстатуї, копії графіті зі стін церкви, фотографія невідомої родини.

Номер слайду 5

Епіграф уроку. Ніхто не вічний у світі, все піде Але вічне ім’я довго живе. Сааде

Номер слайду 6

Мотивація навчальної діяльностіБесіда. Як ви думаєте, усі ці речі, що були привезені до музеї – звідки взяли їх вчені (розкопали, знайшли…, передали інші люди ) Мозковий штурм Навіщо люди здавна збирали та зберігали старовинні речі та оповіді про минуле?- цікавились- щоб знати своє минуле- щоб знати про свою родину, її походження …

Номер слайду 7

Розгадайте ребус

Номер слайду 8

Пам’ятки історії як джерело історико-культурної інформації. Пам’ятник як витвір мистецтва для увічнення пам’яті про подію або особу.

Номер слайду 9

Мета: Навчити: працювати з доступними джерелами інформації, формувати власну думку та доводити її, розпізнавати історичні пам’ятки і пам’ятники; ставити запитання до отриманої інформації; розпізнавати символічний зміст пам’ятників, у залежності від епохи, в якій вони були встановлені. Розвивати навички роботи в колективі. Розвивати в учнів уміння аналізувати, виділяти головне, ставити питання, оцінювати історичні пам’ятки, працювати з текстовими та візуальними матеріалами. Розвивати критичне мислення. Виховувати в учнів повагу до національної історії, ставлення до пам’яток історії як скарбу, гордості і надбання народу.

Номер слайду 10

Вивчення нового матеріалу1. Історична пам'ять. Пам’ятки історії та пам’ятники. Учитель.   Україна має багатовікову історію та культуру. Свідченнямцього є пам’ятки історії та культури, які допомагають зберегтиісторичну пам’ять. Вони є в кожному регіоні України. Це справжнійскарб і гордість нашої Батьківщини. Завдяки пам’яткам місто або селостає відомим у світі. З усіх куточків земної кулі приїздятьтуристи, щоб побачити ці безцінні скарби. До наших днів збереглисязамки, фортеці, палаци та садиби, парки, монастирі й храми, промисловіпідприємства та багато інших архітектурних витворів мистецтва.Іноді із сукупності пам’яток постають цілі ансамблі, які відтворюютьатмосферу минулих часів. Найвідомішими з них, зокрема, є ансамбліпам’яток історичного центру Львова, старої частини міста Кам’янця. Подільського, Києво-Печерської лаври тощо. Проте не лише споруди є пам’ятками історії. До них належатьтакож пам’ятні місця й предмети, пов’язані з історичними подіями,розвитком суспільства й держави, твори матеріальної та духовноїтворчості, які становлять історичну, наукову, художню або іншукультурну цінність. Це можуть бути археологічні пам’ятки (залишкидавніх поселень, укріплень, поховань, кам’яні скульптури, наскельнізображення тощо).

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Робота з поняттямІсторична пам'ять – це усі знання та уявленнясуспільства про спільне минуле. Історична пам'ять — сукупність знань та уявленьсуспільства про спільне минуле. Вона покликанапередавати досвід та знання про минуле длясамоусвідомлення. Важливу роль у збереженніісторичної пам'яті відіграють пам'ятки історії.  

Номер слайду 13

Робота з підручником (з поняттям) (с. 93, 92 підр. І. Щупака) + запис у зошити. Пам'ятки культури – це незамінні визначні споруди, твори мистецтва та культури народу. Пам'ятки історії – це місця, споруди та предмети, пов’язані з важливими історичними подіями та мистецтва та культури, народу

Номер слайду 14

Робота з інтелект-картою (с. 93 підр. І. Щупака)

Номер слайду 15

Історичну цінність мають місця масовихпоховань померлих та загиблих у війнах і підчас трагічних подій, місця загибелі бойовихкораблів, залишки бойової техніки, озброєння. Цікавими є твори різних видів мистецтв,документальні пам’ятки — акти органівдержавної влади й управління, інші письмові таграфічні документи, наприклад ОстромировеЄвангеліє, Пересопницьке Євангеліє, Руськаправда, Конституція П. Орлика тощо. Ціннимитакож є кіно-, фотодокументи й звукозаписи,стародавні рукописи й архіви, записи фольклоруй музики, рідкісні друковані видання. Тобто всете, що становить історичну й культурно-мистецькуцінність.

Номер слайду 16

Одна з найзагадковішихпам'яток природи та історії це «Кам'яна могила»,розташована в Запорізькійобласті. Насправді це непоховання, а природненагромадження каменів заввишки 15 метрів, які утворюють чималогротів. Із давніх-давен людивважали цю місцевість таємничою. Тут проходили релігійні обряди. Гроти розписані наскельнимималюнками, які залишили жителіцих степів ще з Первісної доби. Вони є цінними історичнимиджерелами.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Робота з ілюстраціями (с.94-95 підр. І. Щупака)

Номер слайду 19

Пам’ятник. Знайомство з термінами. Пам’ятки історіїСпоруда для вшанування пам’яті про людей та події. Визначні місця, пов’язані з важливими історичними подіями, з життям і діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів.

Номер слайду 20

Пам’ятник — споруда для вшанування пам’яті про людей та події.

Номер слайду 21

ПАМ’ЯТНИК

Номер слайду 22

Тріумфальна арка. Пам’ятник зведений на честь переможного військового походу за наказом правителя, або полководця. Тріумфальна арка Костянтина м. Рим

Номер слайду 23

Триумфальна арка

Номер слайду 24

Колона траяна

Номер слайду 25

Статуя. Пам’ятник-постать у повний зріст для вшанування відомого історичного діяча/діячки. Пам’ятник Т. Г. Шевченку м. Дніпро. Пам’ятник О. Полю м. Дніпро

Номер слайду 26

Статуя

Номер слайду 27

Бюст. Пам’ятник-погруддя для вшанування відомого історичного діяча/діячки. Бюст Олеся Гончара м. Дніпро. Бюст М. В. Гоголя м. Дніпро

Номер слайду 28

Бюст

Номер слайду 29

Меморіальна дошка. Встановлюється на будинку де жив, або працював певний час відомий історичний діяч/діячка. Меморіальна дошка Д. Яворницькому у м. Нікополі

Номер слайду 30

Меморіальна дошка

Номер слайду 31

Обеліск. Пам’ятник присвячений людям, що загинули на фронтах Другої світової війни. Меморіал Вічної Слави м. Київ. Пам’ятник Вічної Слави м. Дніпро

Номер слайду 32

Обеліски — величні пам’ятники, присвячені людям, які загинули на фронтах Другої світової війни.

Номер слайду 33

Пам’ятки історії — визначні місця, пов’язані з важливими історичними подіями, з життям і діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів.

Номер слайду 34

ХТО І НАВІЩО СТВОРЮЄ ПАМ’ЯТНИКИСкульптурна група

Номер слайду 35

Робота з поняттями: Меморіал — архітектурний ансамбль, скульптурна композиція, яка є витвором мистецтва і, як правило, увічнює трагічні події. Пам'ятник — споруда, яка є витвором мистецтва, призначена для увічнення і створення образу людей, подій, об'єктів, іноді тварин, літературних і кінематографічних персонажів тощо.

Номер слайду 36

У нашій державі збереженню пам’яток історії та культури приділяється значна увага. Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» цінні пам’ятки історії вносять до Державного реєстру нерухомих пам’яток. Загалом в Україні під охороною перебуває близько 130 тис. пам’яток. І цей список постійно оновлюється. Є в нашій країні також пам’ятки, які вважаються надбанням усього людства. Вони внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Номер слайду 37

Як дослідити історичну пам’ятку?1. Що це за пам’ятка? До якої групи вона належить?2. Де вона розташована? Як виглядає?3. Коли було створено пам’ятку? 4. Яким подіям у минулому чи історичним діячам присвячена пам’ятка? 5. Хто створив пам’ятку? (Ім’я архітектора, художника, скульптора, інженера.)6. Які елементи пам’ятки дають змогу отримати інформацію про минуле?7. Яку інформацію про історію українського народу (або інших народів) можна довідатися за допомогою пам’ятки?

Номер слайду 38

Робота в парах. Визначте вид пам’ятника на ілюстрації відповідно до згаданої у тексті (с.94-95). Скульптурна група. Тріумфальна арка. Колона. Статуя. Бюст (погруддя)Меморіальна дошка

Номер слайду 39

Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу Діаграмма Венна . Порівняйте пам'ятку історії та пам’ятник {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Пам'ятка історіїПам'ятник. Відмінне. Спільне. ВідміннеЄ свідком подіїСтворена у давнину Не зажди є твором мистецтва. Не завжди викликає почуттяЄ історичним джерелом Увіковічнює подію. Створений сучасниками. Сам пам’ятник є окремою пам’яткою історіїЄ твором мистецтва. Викликає почуття пошани

Номер слайду 40

Номер слайду 41

Номер слайду 42

Рефлексія. Самоаналіз уроку учнями

Номер слайду 43

Номер слайду 44

Домашнє завдання: Підручник: Щупак І. Я., Піскарьова І. О., Бурлака О. В. Вступ до історії: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 192 с.:іл. Опрацювати §17 (С.92-97). За допомогою довідника чи мережі Інтернет УСНО підготуйте для однокласників розповідь про Софійський собор або іншу пам’ятку історії України (можливо, які внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО). Користуйтесь запропонованою пам’яткою

Номер слайду 45

Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника ст. 52-53, виписати з презентації основні поняття,Складіть пам’ятку ( напишіть звернення) до учнів школи: “ Як і навіщо турбуватися про пам’ятки історії рідного краю”

Номер слайду 46

pptx
Додано
26 лютого 2021
Переглядів
4959
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку