Мета уроку: навчальна - ознайомити учнів із паразитичними грибами та особливостями їхньої життєдіяльності; розширити знання про пристосування грибів до паразитизму; ознайомити з профілактичними заходами щодо захворювань рослин, тварин і людини, спричинених грибами; розвиваюча - розвивати вміння працювати в групах, навички самоаналізу; виховна - виховувати розуміння того, що людина є частиною природи; виховати любов до біології.
Твердження:1. Біла цвіль.2. Сапрофітне живлення.3. Має багатоклітинний міцелій.4. Одноклітинний гриб.5. Розмножується брунькуванням.6. Є джерелом антибіотиків.7. Використовують у хлібопекарській промисловості.8. Спори утворюються в кулястих спорангіях.9. Розмножується спорами.10. Псує продукти харчування.11. Спорангії мають вигляд китиць.12. Здатний існувати в анаеробному середовищі.
5.«Закінчи речення». На продуктах харчування може оселятися… (мукор).2. Цей гриб належить до… (нижчих).3. Спори в мукора утворюються в кулястих… (спорангіях).4. На відміну від мукора, пеніцил — (багатоклітинний гриб).5. Пеніцил став відомим на весь світ завдяки тому, що з нього був виділений перший… (антибіотик).6. До грибів, які не утворюють грибницю, належать… (дріжджі).7. Їх використовують для… (отримання спирту, хлібопекарській та пивоварній промисловості).
Мета уроку: навчальна - ознайомити учнів із паразитичними грибами та особливостями їхньої життєдіяльності; розширити знання про пристосування грибів до паразитизму; ознайомити з профілактичними заходами щодо захворювань рослин, тварин і людини, спричинених грибами; розвиваюча - розвивати вміння працювати в групах, навички самоаналізу; виховна - виховувати розуміння того, що людина є частиною природи; виховати любов до біології.
Які особливості життєдіяльності паразитів?Паразит використовує як джерело живлення і середовище існування як рослини, так і тварин; можуть паразитувати на поверхні тіла організму (хазяїна), а можуть — у тілі самого хазяїна; мають спеціальні органи прикріплення до субстрату, поглинання їжі (наприклад, гаусторії).
Способи зараження:проникають у організм через пошкоджені місця (наприклад, після пошкодження комахами, морозом, градом). є група грибів, що здатні виділяти отруйні речовини і убивати клітини, при цьому живлячись їхнім вмістом. існують паразити, спори котрих проникають у організм рослини крізь продихи листків, коріння, маточку т.п.
Способи розповсюдження:вистрілюють власні спори на мух, що пролітають біля них. Спора, що потрапила на поверхню комахи, проростає й створює грибницю, що всмоктує усе необхідне для існування гриба із тіла мухи. Через два-три дні муха вмирає, а гриб знову «полює». Спори водяних грибів здатні навіть плавати, оскільки мають джгутики.
Заходи профілактики зараження:використання агротехнічних, біологічних, хімічних методів боротьби;карантинні заходи, що не допускають завезення збудників хвороб та шкідників з інших країн;виведення рослин стійких проти хвороб і збудників;використання біологічних методів боротьби, тобто використання не лише живих організмів, а й продуктів їхньої життєдіяльності;дотримання правил особистої гігієни, використання протигрибкового мила у басейнах, лазнях, взувати гумові капці. У разі зараження звернутися до дерматолога.
«Експрес-тести». 1. До паразитичних грибів належить: А трутовик Б пеніцил2. Чи спричиняють паразитичні гриби захворювання людини. А так; Б ні 3. Захворювання людини, що спричинені патологічними для неї грибами, називаються: А мікозами Б бактеріозами4. До паразитів деревних рослин належить: А трутовик Б мукор5. До одноклітинних грибів належить: А дріжджі Б пеніцил6. Чи спричиняють дріжджові гриби захворювання людини? А так Б ніstyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underline
«Знайди відповідність»Поставте знак «+» у відповідних стовпчиках таблиці.{8799 B23 B-EC83-4686-B30 A-512413 B5 E67 A}№п/п. Паразитичні гриби. Спричиняє хвороби рослин. Спричиняє хвороби тварин. Спричиняє хвороби людини1 Фітофтора2 Трихофітон (збудник стригучого лишаю)3 Ріжки4 Кандида5 Трутовик6 Аспергіл
Фронтальна бесіда.1. Чим відрізняється живлення грибів-паразитів від живлення цвілевих грибів?2. Де оселяються гриби-паразити? Назвіть відомі вам види цих грибів.3. Яку шкоду спричинюють гриби-трутовики і як з ними боротися?4. Чи викликають гриби-паразити захворювання людини і тварин?
Розв’язання: Свіжі та сушені гриби містять воду та суху речовину (мікроелементи, клітковина, білки, жири, вуглеводи та ін.). Нехай свіжих грибів взяли 100 %, що становить 20 кг за умовою задачі. Тоді сухої речовини вони містять 100 – 90 = 10 (%), або 20 : 100 • 10 = 2 (кг). При висиханні свіжі гриби втрачають вологу, а вміст сухої речовини не змінюється. Отже, нехай тепер 100 % становить вага сушених грибів, з яких 12 % — це вода, тоді 100 – 12 = 88 (%) — це суха речовина грибів. Знайдемо масу сушених грибів: 2 : 88 • 100 = 2 кг. Відповідь: 2 кг.