Теорія літератури Модернізм в українській літературі — літературний стиль та період в історії української літератури, що досяг найбільшого поширення у 1900—1940-х роках, хоча його елементи присутні в літературному процесі до 1980-х років. Одним із найважливіших гасел модернізму була ідея служіння красі й відмова від суспільно-політичної ангажованості. Головне гасло модернізму — «мистецтво для мистецтва».
Риси модернізму: • Умовність. Відбувається перехід від точного реалістичного відтворення світу до нового, метафоричного, інакшого, такого, який існує в уяві митця. • Індивідуалізм – коли у центрі постає «Я» автора, героя, читача. (відмова від типізації) • Поглиблений психологізм. Нова форма пізнання та переосмислення світу - Змалювання яскравої, неповторної особистості. – Рефлексія. Модерністи рухалися «вглиб» людини, прагнули її зрозуміти, розібратися в її внутрішньому світі, який не існує ізольовано від зовнішніх обставин. Культ героїзму, боротьби, свободи. - Звернення до фольклору, міфології, біблійних, екзотичних тем, розроблених фантастичних образів і сюжетів.
Мойсе́й означає витягнений чи врятований з води Одного разу Мойсею явився Господь у вигляді тернового куща, що горів вогнем, і сказав, звертаючись до нього, що зрозумів страждання свого народу і вирішив звільнити його і вивести в іншу землю,тому Мойсей мав піти до фараона, всім розповісти про своє видіння і передати волю Господа. Проте фараон не погодився Відпустити ізраїльський народ з Єгипту, а життя євреїв ще погіршилося. І тоді Господь послав кару на Єгипет: вода перетворилася на кров, трапилося нашестя жаб та мух, епідемія язви, град, сарана та темрява, смерть всіх первістків та всього первородного від тварин. Лише після цього фараон відпустив євреїв і після 430 років життя в Єгипті вони залишили його. Ця подія — вихід євреїв з Єгипту — велике свято для іудеїв. Вільям Блейк «Мойсей і палаючий кущ» О. Іванов «Спілкування Мойсея з Богом»
Біблія розповідає, що після переходу через Червоне море, коли Мойсей привів ізраїльтян у пустелю, Бог призвав його на гору Синай, на те саме місце, де Мойсей розмовляв із охопленим полум'ям кущем, а також добув воду зі скелі ударом патериці. Мойсей жив на горі 40 днів та 40 ночей, і за цей проміжок часу він отримав безпосередньо від бога Десять заповідей. Потім Мойсей спустився з гори передати заповіді своєму народу І.П. Мартос .Рельєф з Мойсеєм, який точе воду зі скелі. Казанський собор в Петербурзі. Мойсей вибиває воду зі скелі в пустелі, полотно Бак'якки
Мойсей відмовився від думки знищити ізраїльтян повністю й стати батьком великої нації тільки зі своїх нащадків. Замість цього він сказав народу, що вони блукатимуть у пустелі сорок років, поки всі, кому на ту мить було понад двадцять, і хто відмовився увійти в обіцяну землю, помруть, і тільки їхні діти зможуть увійти в Ханаан і стати його володарями. Мойсей, який розбиває скрижалі. Рембрандт.1659 р. Мойсей тримає мідного змія, який лікував ізраїльтян від отруйних укусів змій. Картина Джона Еверетта Мілле
Літературний рід: ліро-епос Жанр “Мойсей” Франко: філософська ліро-епічна поема Напрям: модернізм Стиль – неоромантизм. Тема: зображення “смерті Мойсея як пророка, не признаного своїм народом”. Головна ідея поеми “Мойсей” – це заклик вірити у свій народ, позбутися рабської психології й будувати нове життя; віра автора в невичерпні сили народу, в те, незважаючи на тяжкі поневіряння, український народ буде щасливим в майбутньому. Головні герої: ліричний герой, пророк Мойсей – головний герой поеми,новий поводир Єгошуа ( уособлює нове покоління вільних людей), Єгова (Бог), Авірон та Датан – супротивники Мойсея, єврейський народ ,Азазель (демон пустелі)
«Незавершене речення» 1. В перекладі Мойсей означає… 2. Структурно поема складається із… 3. За жанром «Мойсей» є … 4. Композиція твору ускладнена … 5. Головну ідея твору автор розвиває в … 6. Вступ-пролог написаний новою ліричною формою … 7. Критики називають Пролог… 8. Датою народження поеми є 9. Великий віршований твір, де порушуються важливі проблеми минулого, сучасного й майбутнього, називається… …знайдений у воді …пролога та 20 пісень …філософською ліро-епічною поемою …притчею-казкою, легендою про Оріона , монологами та діалогами …пролозі …терциною …духовним заповітом українському народові …1905 р. …поемою
Робота з прологом до «Мойсея» Народе мій, замучений, розбитий… (знаменитий пролог до поеми написаний випадково, бо під час друку сталася технічна помилка – порожні перші сторінки. За ніч великий майстер пише неперевершений шедевр). “Тут автор отожнюється із співцем, трибуном свого народу…” (З.Франко)
Якими думами сповнений вступ до поеми? Для чого пророк нагадує своєму народові про рабське минуле і Божий задум? Чим керується Мойсей у своїх діях? У поемі є притча про терен? Кого символізує ця рослина? Чи доречним є порівняння іудеїв з тереном? Яке ваше враження від поеми «Мойсей»?
Обгорнула мене самота, Як те море безкрає, І мій дух, мов вітрило, її Подих в себе вбирає. “Сорок літ, мов коваль, я клепав Їх серця і сумління І до того дійшов, що уйшов Від їх кпин і каміння І ось сумнів у душу мені Тисне жало студене… О всесильний, озвися, чи ти Задоволений з мене?”
Кого звинувачує у своїх бідах Мойсей? Якими художніми засобами автор розкриває образ Мойсея? Які риси притаманні характеру Мойсея? Чи є які хиби в Мойсея? Чому Мойсей – людина одержима, сильна духом – піддався сумнівам? Чому смерть Мойсея змусила народ переглянути свої погляди і раптово осягнути Боже призначення?