Основні засади виховання в родині Косачів:- виховання на українських національних традиціях;- дати дітям освіту на рівні європейської;- “цінити в людях – людину, себто її голову і совість, а не шапку і чоботи”;- усе на землі створюється і дається працею;- навчання – це щоденна, систематична, наполеглива праця;- поєднання праці з грою й творчістю;- людина й природа – це одне ціле.
Життєві позиції Лесі Українки. Не підтримувала ідеї “любити всіх”; якщо любити, то когось або щось конкретно. Уся її сила перелилась у силу духу. Поняття “рабство” відштовхує людину від усієї системи цінностей. Якщо ти прийшов ту світ любити, то любити зло не можна, його треба знищити. Класика вічна, у ній основи життя.
Леся Українка залишалась сильною жінкою. Так мусить бути! Усе, що є, абсолютно справедливе! Усе, що є, абсолютно правильне! Воно є наслідком того, що ми робили вчора. Леся ніколи не хотіла змінити ворога. Думай, чому він такий. На кожну силу має бути твоя сила. “Щоб не плакать, я сміялась!”Лежачи у гіпсі, писала “Contra spem spero”. Шукати в собі сили іти далі!
Тихо та любо… чи се Вкраїна?Так, се Вкраїна…Он і садочок,батьківська хата і луки зеленії,темнії вільхи, ставочок із ряскою. Так, се Вкраїна…Можна спинитись…годі блукання…Все буде добре… Рідний мій край. Вкупі зі мною одужав від злигоднів, небо не хворе, не плаче, не хмуриться, люди веселі і я… не будіть…Все буде добре… (“Сон”, 1910 р., Єгипет)