Поняття людської гідності та прав людини. Людська гідність – це цінність, яка визначає самодостатність людини, її можливість реалізовувати свій потенціал. Особиста гідність – стан усвідомлення особою власної цінності в суспільстві. Гуманізм – це система ідей і поглядів на людину як на найбільшу соціальну цінність, створення умов для її повноцінного життя і фізичного та духовного розвитку.
Який зв’язок існує між людською гідністю та правами людини?● Ознаки, що характеризують гідність, складають онтологічну основу прав і свобод людини;● Захист гідності був піднятий над усіма іншими міркуваннями, а захист природ. прав людини став похідним від гідності людини ● Людська гідність є основою природного права;● Крізь призму людської гідністі розглядаються правові цінності;● Людська гідність є чинником, що формує гармонію в межах норм права. Права людини. Людська гідність
Дискримінація: що варто знати. Форми дискримінації пряма дискримінація непряма дискримінаціяутискпідбурювання додискримінаціїХто наділений повноваженнями щодо запобігання та протидії дискримінації?— Верховна Рада України;— Кабінет Міністрів України;— Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;— інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування— громадські організації, фізичні та юридичні особи.
Позитивні і негативні правасвобода - відсутність примусу, свобода вибору, утворювана державою;позитивні права фіксують права індивіда на поліпшення свого становища і підвищення культурного статусу, забезпечувані державою;До них належать: право на освіту, на інтелектуальну власність, на сприятливе довкілля, на охорону здоров'я і медичну допомогу, на гідне життя тощо. Позитивні права свобода розуміється як відсутність примусу, обмежень відносно до особи, у тому числі й з боку держави;з'явилися історично раніше і розвивалися як група прав на незалежність від влади (свобода віросповідання; право на особисту свободу; на придбання і недоторканність приватної власності; свобода пересування по території усієї держави; свобода слова і свобода думки; право на недоторканність житла). Негативні права
Класифікація прав людини за змістом. Особисті(право на життя, повагу, недоторканність житла, таємне листування, особисту недоторканність)Політичні(право на свободу думки та слова, на участь в управлінні держ. справами, на об’єднання в політ.партії, на страйк )Економічні(право на приватну власність, на підприємницьку діяльність, на користування об’єктами державної власності)Соціальні(право на: працю, відпочинок, соціальний захист, медичну допомогу, достатній життєвий рівень, забезпечене для життя довкілля )Культурні(право на: результати своєї інтелектуальної праці, освіту, свободу технічної, наукової, художньої творчості, доступ до духовних досягнень народу)
Покоління прав людиниІ – громадянські і політичні (право на свободу думку, слова, совісті, віросповідання)ІІ – соціальні, економічні, культурні (право на працю, відпочинок, соціальне забезпечення, медичну допомогу)ІІІ-колективні права народів (націй) (право на мир, безпеку, незалежність (самовизначення народів), на здорове навколишнє природне середовище)ІV – права ЛГБТІ, права пов’язані із клонуванням, трансплантологією, трансформацією образу людини
Права індивіда і колективні права. Колективні права ● не є природними;● формулюються в міру становлення інтересів тієї чи іншої спільності;● права ніколи не повинні ігнорувати прав людини, суперечити їм або придушувати їх. Право індивіда ● природне право,притаманне від народження. ● є однією з головних цінностей людського буття ● порушення природжених прав людини деформує нормальний розвиток суспільства.
БОРЦІ ЗА ПРАВА ЛЮДИНИ123456 П. Григоренко. Нельсон Мандела. Елеонора Рузвельт. Аун Сан Су Чжи. Мартін Лютер Кінг. Махатма Ганди3 Нгаванг Сандрол1. «Люди ненавидять один одного, тому що вони бояться один одного; бояться, бо нічого один про одного не знають; не знають, бо не спілкуються, а не можуть спілкуватися, тому що розділені».2. «Це завжди було незрозумілим для мене: як люди можуть поважати себе, принижуючи таких самих, як вони.»3. «Нажаль, цю сумну пісню, в моїй голові, я адресував тим, хто допомогав ув’язненим. Ці почуття в цю темну похмуру пору - Я ніколи не забуду жахливі тортури. Нехай, ці страждання у в’язниці, ніколи не торкнуться жодної живої істоти»4. «Бути вільним означає не просто скинути з себе кайдани, але жити, поважаючи і примножуючи свободу інших».
Взаємодія держави і суспільства. Моделі взаємозв'язків між державою і людиною/особистістю. Держава використовує різні канали взаємодії з громадянами, захищає права особистості; у праві втілюється воля народу. Держава пригнічує особистість, підпорядковує її, стирає відмінності між особистим і суспільним; людина розглядається частиною держ. механізму. Підходи до співвідношення «держава — особа»Індивідуалістичний, гуманістичний (розуміння особи як цілі, держави — як засобу для досягнення мети)Державний (розуміння держави як мети, а особи — як засобу для досягнення мети)Держава відіграє в суспільстві: Конструктивну роль (держава забезпечує порядок, функціонування і розвиток суспільства)Деконструктивну роль (держава постає над суспільством, руйнує суспільний організм)
Верховенство праваЄ найважливішим принципом існування правових демократичних країн у сучасному світі й означає, що всі люди в державі є рівними перед законом. Принцип верховенства права. Дотримання прав людини. Доступ до правосуддя, представленого незалежними судами. Законність, включаючи прозорий, підзвітний та демократичний процес введення в дію приписів права. Заборона дискримінації та рівність перед законом. Елементи верховенства права
Форми захисту прав особи. Захист прав органами публічної влади. Захист прав громадськими об'єднаннями Самозахист прав людиною, що включає в себе:- звернення в держ. органи та органи місцевого самоврядування;- оскарження дій посадових осіб;- звернення в ЗМІ;- публічні виступи громадян на захист своїх прав;- звернення в міжнародні органи із захисту прав людини.
Система органів та посадових осіб, які захищають права і свободи людини і громадянина. Президент України. Верховна Рада України. Підсистема судів загальної юрисдикції та спеціалізованих судів. Місцеві державні адміністраціїУповноважений Верховної Ради України з прав людини. Кабінет Міністрів України Прокуратура, адвокатура та інші правоохоронні органи
Поняття прав дитини. Права дитини - це певні спеціальні можливості, необхідні людині віком до 18 років для життя і досягнення зрілості. Кожна дитина, незалежно від раси, статі, мови, релігії, національності, майнового стану, стану здоров'я, має рівні права з усіма іншими дітьми. Чи існує різниця у правовому статусі дітей взалежності від їх віку?Особа до досягнення нею повноліття має правовий статус дитини. При цьому законодавство розрізняє правовий статус дітей за критерієм досягнення 14-річного віку:- до досягнення 14 років дитину вважають малолітньою(такі особи мають часткову цивільну дієздатність);- від 14 до досягнення 18 років дитину вважаютьнеповнолітньою (мають неповну цивільну дієздатність).
Конвенція ООН про права дитини01 Прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 р. 03 Містить повний перелік прав дитини0502 Норми конвенції діють як складова законодавства України з 27 вересня 1991 р.04 Метою Конвенції є встановлення стандартів для захисту дітей від зневаги та образ06 Цей особливий документ було ратифіковано 191 країною світу. Перший документ, що стосувався саме прав дитини“Світова конституція прав дитини” (Конвенція проправа дитини)
Преамбула (вступ до Конвенції ООН)Преамбула Конвенції ООН про права дитини містить таку важливу інформацію, як:-діти мають право на особливе піклування та допомогу;сім'я несе відповідальність за повний та гармонійний розвиток дитини;-дитина потребує спеціальної охорони, піклування і захисту як до, так і після народження;діти, які живуть у виключно тяжких умовах, потребують особливої уваги;-важливість традицій і культурних цінностей суспільства, в якому зростає дитина;важливість міжнародного співробітництва для поліпшення умов життя дітей в кожній країні.
Права, викладені в Конвенції,умовно можна поділити на три частини. Забезпечення:право володіти певними речами, отримувати певні послуги та мати доступ до певних благ (мова йде про ім’я та громадянство, медичний догляд, освіту, відпочинок та ігри, опікування інвалідами, сиротами та біженцями). Захист:право бути захищеним від дій, що завдають шкоди дитині (наприклад, від розлучення з батьками, комерційної, економічної чи сексуальної експлуатації, фізичного чи психічного знущання тощо). Участь: Дитина має право бути почутою, коли приймаються рішення, що стосуються її життя. Підростаючи, дитина повинна мати дедалі більше можливостей брати участь у житті суспільства, готуватися до самостійного життя, користуватися правами свободи думки та слова, вибору культури, релігії та мови.
Освіта, дитина, права та обов’язки учнів…Обирати профіль навчання, індивідуальні програми,позакласні заняття. Захист від будь-яких форм фізичного та психічногонасильства. Участь у юнацьких та молодіжних організаціях. Брати участь у громадському самоврядуванні навчального закладу та ін. Використ. навчальну, культурну, спортивну базу навчальногозакладу. Які саме ПРАВА мають діти-учні?А які обов’язки?Дотримуватися вимог статуту, правил внутрішнього розпорядку. Бережливо ставитись до державного, громадського і особистого майна. Брати посильну участь у різних видах трудової діяльності, що не заборонені законодавством. Оволодівати знаннями, вміннями, навичками, підвищувати загальнокультурний рівень. Піклуватися про своє здоров’я і безпеку свого життя і однокласників
Які існують грубі порушення прав дитини? Насильство. Торгівля дітьми. Дитяча порнографія. Експлуатація дитячої праціВтягнення неповнолітніх в збройні конфлікти. Насильницьке донорство неповнолітніх осіб. Усиновлення в комерційних цілях. Втягнення у злочинну діяльність. Дискримінація Примус до жебрацтва
ЯК ПОРУШУЮТЬ ПРАВА ДІТЕЙ У ШКОЛАХ?Вчитель періодично публічно коментує зовнішній вигляд дитини29%Вчитель часто грубо розмовляє з учнями29%Вчитель затримує учнів на перерві після уроків40%Вчитель періодично застосовує до учнів фізичну силу2%Українська Гельсінська спілка провела моніторинг про дотримання прав дитини у школі.
Захист прав людини та дитини. Міжнародний захист. Комітет з прав дитини. Комітету з прав людини. Рада безпеки ООНКомітет ООН проти катувань. Регіональний захист. Асоціація держав Південно-Східної АзіїОрганізація американських держав. Організація африканської єдностіЄвропейський захист (Рада Європи, Європейський союз, Рада ОБСЄ, Європейську комісію з прав людини)