Мета урок. У1. Правилами правопису «о», «е» в прислівниках, утворених від прикметників і дієприкметників2. Правописом прислівників разом, через дефіс3 Правописом прислівників окремо Познайомимося з….1. Способи творення прислівників2. Правопис Н та НН у прислівниках3. Правопис І та И в прислівниках4. Правопис НЕ та НІ з прислівниками Пригадаємо
робота за варіантами. Правопис Н та НН в прислівниках. Утворити від прикметників прислівники. Записати їх. Пояснити написання -н- та -нн- у прикметниках і прислівниках. Варіант 1. Яс_ ий, безмеж_ий, незмі_ий, глиби_ий, швидкопли_ий, щоде_ий, стара_ий, жаліс_ий. Варіант 2. Сум_ий, поваж_ий, спокій_ий, тума_ий, со_ий, позитив_ий, невтіш_ий, смире_ий, доброчи_ий, страше_ий.
Спишіть речення, поясніть правопис виділених слів. Хлопці домовилися йти в/купі до міста. У/купі піску гралися діти. Зауважую вам в/останнє. Вони постукали в/останнє вікно. Ми чуємо це в/перше. Зайдемо в/перше село. У/тім, я не заперечую і У/тім спектаклі виступав і я. Ми зробили чи/мало. Чи/мало вам допомагали в житті? На/що було починати справу? На/що ви натякаєте? Ми те/ж виступали на зборах. Він говорив те/ж, що і я. Як/ось уже воно буде. Як/ось і батько на поріг.
Спишіть речення, поясніть правопис виділених слів. Хлопці домовилися йти вкупі до міста. У купі піску гралися діти. Зауважую вам востаннє. Вони постукали в останнє вікно. Ми чуємо це вперше. Зайдемо в перше село. Утім, я не заперечую і У тім спектаклі виступав і я. Ми зробили чимало. Чи мало вам допомагали в житті? Нащо було починати справу? На що ви натякаєте? Ми теж виступали на зборах. Він говорив те ж, що і я. Якось уже воно буде. Як ось і батько на поріг.
аби-, ані-, де-, чи-, що-, як-прислівники, утворені поєднанням словотворчих часток аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- зі словом будь-якої частини мови: абияк, анітрохи, деколи, чимало, щотижня, якомога. АЛЕ!!!! Хіба що; дарма що.прислівники, утворені сполученням прийменника з різними частинами мови прислівником: відни́ні, відтепе́р, дони́ні, іменником: бе́звісти, вбік (убі́к), вве́чері (уве́чері) віддієслівним коренем: впа́м’ятку, вперéміш,коротким (нечленним) прикметником: відда́вна, воста́ннє, вручну́ займенником: внічию́ (унічию́), втім (утíм)числівником У В На: вдвóє (удвóє), втрóє (утрóє) кількох прийменників з основою слова будь-якої частини мови: вдóсвіта (удóсвіта), вподóвжз кількох основ (із прийменником чи без нього): босо́ніж, водно́сталь, ліво́руч, Але є ще прислівники, що пишуться разом поза вказаними правилами!Разом !!!часмістонапрямоккількість. АЛЕ!!! На світанку,До обіду,Під вечір
Запам’ятаймо!Пишуться разом такі прислівники. Розташуйте прислівники в алфавітному порядку. Запишіть їх.безвістибезперестанкувнічиювроздрібврозлітврозрізвсмакдодому дотладощентудоволіповолімимоволізаочізапанібратазозланавиворіт навідрізнавікинавшпинькахнавприсядкинапам’ятьнарізноспочаткунасампереднапрокатнатщесерценаявуспоконвікуспрожогучимдужчимраз
Будь-, -Будь, -небудь,Казна-,-То, хтозна-,3. З дефісом пишемо:1) прислівники, утворені від прикметників і займенників за допомогою прийменника-префікса по та суфіксів -ому або -(к)и, зрідка — -(ч)и, -(ж)и: по-сво́єму, по-лю́дськи, по-за́ячи, по-ведме́жи; Але !!! - по-лати́ні.2) прийменника-префікса по від порядкових числівників: по-пе́рше, по-дру́ге, по-тре́тє і т. д.;3) неозначені прислівники, що мають у своєму складі словотворчі частки будь-, -будь, -небудь, казна-, -то, хтозна-: будь-де́, будь-коли́, будь-куди́; коли́-будь, куди́-будь; де-не́будь, коли́-не́будь, куди́-не́будь, як-не́будь; ка́зна-де, ка́зна-коли́; аби́-то, де́сь-то, та́к-то; хто́зна-де, хто́зна-як;4) складні прислівники, утворені з двох схожих за значенням прислівників: вряди́-годи́, десь-і́нде, десь-і́нколи, сяк-та́к та ін.;5) складні прислівники, утворені повторенням слова або основи без службових слів чи зі службовими словами між ними: дале́ко-дале́ко, ле́две-ле́две, ось-о́сь, тúхо-тúхо; будь-що-бу́дь, віч-на́-віч, всього́-на́-всього, де-не-де́, коли́-не-коли́, пліч-о́-пліч, хоч-не-хо́ч, як-не-я́к, тет-а-тет;АЛЕ!!! Якщо між основами є У , В , ПО – рік у рік, один в один, раз по раз6) прислівники термінологічного характеру за традицією: де-фáкто, де-ю́ре, ва-банк, Через дефіс!!!
Переписати речення Знімаючи риску. Ходила мати по/своєму городу та дивувалася як се так швидко за ніч попідростала огудина почепившись казна/як за плетений тин. Спитав дід ледве/ледве вимовляючи слова То як тебе кличуть по/батькові юначе Ніч тихо/тихо наближалася по/своєму розфарбовуючи стіни квартири по/таємничому прорисовуючи чорні тіні у вікніХтозна/де та хтозна/як те відбулося похитала примара головою
Ходила мати по своєму городу та дивувалася, як се так швидко за ніч попідростала огудина почепившись казна-як за плетений тин. Спитав дід ледве-ледве вимовляючи слова То як тебе кличуть по батькові юначе. Ніч тихо-тихо наближалася по-своєму розфарбовуючи стіни квартири по-таємничому прорисовуючи чорні тіні у вікніХтозна-де та хтозна-як те відбулося похитала примара головою.розставте розділові знаки, Поясніть їх використання, підкресліть граматичні основи речення.
Ходила мати по своєму городу та дивувалася, як се так швидко за ніч попідростала огудина, почепившись казна-як за плетений тин. Спитав дід ,ледве-ледве вимовляючи слова: « То як тебе кличуть по батькові, юначе?»Ніч тихо-тихо наближалася, по-своєму розфарбовуючи стіни квартири, по-таємничому прорисовуючи чорні тіні у вікні.«Хтозна-де та хтозна-як те відбулося»,- похитала примара головою. Перевірьмо. Дієприслівниковий зворот. Пряма мова після слів автора. Звертання. Дієприслівниковий зворот. Дієприслівниковий зворот. Дієприслівниковий зворот. Пряма мова перед словами автора
Перевірьмо!Високо-превисоко, відучора, часто-густо, щовесни, нашвидку, зрідка, вчетверо, внічию, знадвору, десь-то, пліч-о-пліч, де-не-де, видимо-невидимо, хтозна-коли, звечора, по-нашому, по-іншому, з діда-прадіда, деколи, щомиті, по-козацькому, абиколи, врешті-решт, більш-менш, без кінця-краю, з давніх-давен.2. Наскрізь, завидна, зроду-віку, звечора, знадвору, вдосвіта, повсякчас, по-новому, геть-чисто, по-своєму, учетверо, набагато, навесні, рано-вранці, наполовину, зранку, наверх, усередині, начетверо, по-дитячому. СУПЕР!!!!
Перевірка знань. Випишіть словосполучення в колонку в тому порядку, як пишуться частини, взяті в дужки: 1) разом; 2) через дефіс; 3) окремо. Торгівля в/роздріб, сиділи (до) пізна, (по) справжньому влип, (по) нашому сказано, мчав (на) вскач, по/одну сторону, пропав (без) вісти, (по) вінця повен, (до) гори дном, (по) вовчому завив, складено (в) четверо, (в) цілому закінчили, вийшов (на) зустріч, на/бік ворога втік, відклав (на) завтра, заговорив (по) французьки, видніється ген (ген), узяв (за) багато, купив (на) виплат, кинув (на) відліг, (по) іншому думав син, з ним (за) одно, написано (по) латині, це мені (до) вподоби. Підкресліть останню букву в останньому слові кожного словосполучення. З цих букв прочитаєте закінчення вислову голландського філософа XVII ст. Б. Спінози: «Знаючи свої вади, ми...».
Перевірка знань. Підкресліть останню букву в останньому слові кожного словосполучення. З цих букв прочитаєте закінчення вислову голландського філософа XVII ст. Б. Спінози: «Знаючи свої вади, ми БАЧИМО, ЧОГО ПОВИННІ УНИКАТИ». Разом. Торгівля вроздрібсиділи допізнамчав навскачпропав безвістидогори дномскладено вчетверовийшов назустрічузяв забагатокинув навідлігз ним заодно. Через дефіспо-справжньому влиппо-нашому сказанопо-вовчому завивзаговорив по-французькивидніється ген-генпо-іншому думав синнаписано по-латиніОкремо. По одну сторонупо вінця повенв цілому закінчилина бік ворога втіквідклав на завтракупив на виплатце мені до вподоби. Як ви розумієте цей вислів?
тест 12. Знайдіть речення, у якому нема прислівників:варіанти відповідей А. Знайомі з дитинства рідні місця чомусь викликали сьогодні в дівчини ясний неспокій. Б. Глянула вгору на горби, які височіли над рікою. В. Вони були голі, руді. Г. Ще малим дівчам вона блукала отут з подругами, купалась ось у тому загоні з похилою вербою.