Презентація допоможе навчити семикласників писати прийменники разом, окремо і через дефіс, розрізняти прийменники із синонімічними за правописом частинами мови, а також відрізняти прийменники від префіксів.
Правопис складних прийменників без, у, в, від, для, по, через, при, над, під, до, з, із, як, за задля з-підіз-запоза щодопротягомпід часз допомогоюу зв'язкузавдякинезважаючи на. Підготувала Сенько В. М.
Номер слайду 2
Повторення про прийменник. Яка частина мови називається прийменником?Чи має лексичне значення прийменник? Чи виступає членом речення? Назвіть похідні і непохідні прийменники?Назвіть види прийменників за будовою.
Номер слайду 3
Разом пишуться Складні прийменники, утворені сполученням одного або двох (іноді – трьох) прийменників із будь-якою частиною мови: внаслідок (унаслідок), впродовж (упродовж), навколо, напередодні, наприкінці, щодо. Складні прийменники, утворені з двох простих прийменників: задля, заради, навпроти, окрім, поза, поміж, понад, поперед, посеред, проміж.
Номер слайду 4
Через дефіс пишуться складні прийменники з початковими з-, із-: з-за (із-за), з-над, з-перед, з-під (із-під), з-поза, з-поміж, з-понад, з-попід, з-посеред, з-проміж.
Номер слайду 5
Окремопишуться прийменникові сполуки у(в) разі, під кінець, під час, що ж до.
Номер слайду 6
Зверніть увагу! Потрібно розрізняти похідні прийменники та форми повнозначних слів (з прийменниками та без), від яких вони походять. Орієнтуватися потрібно на значення: Україна – чудовий край (іменник). Навколо (прислівник) стояла тиша. Край (прийменник) села вилася річечка. Діти гралися навколо (прийменник) галявини.
Номер слайду 7
Де прийменник, де іменник?
Номер слайду 8
Розрізняйте прийменник і префікс. Якщо між прийменником та іменником типу на горі можна вставити інше слово, то пишемо окремо: на високу гору, на гору Говерлу, у солов’їні ночі, до рідного дому. Якщо зміст висловлювання не дозволяє це зробити, то маємо префікс, який пишеться разом: спати уночі, прийти додому, гратися надворі.
Номер слайду 9
А ви знаєте?Цікаве про прийменник. Прийменник взаємодіє з усіма непрямими відмінками (тобто крім називного), наприклад:з Р.в. уживається понад 150 прийменників (біля, у , в, для, проти, серед та ін.);із Д.в. поєднуються похідні прийменники (завдяки, наперекір, назустріч, навперейми, услід і т.і.);М.в. без прийменників взагалі не вживається.