Правовідносини Правовідносини – це суспільні відносини, які виникають на основі норм права, учасники яких мають суб’єктивні права та юридичні обов’язки, що забезпечуються державою. Ознаки правовідносин : Відображають зв’язок людей у суспільстві; Виникають виключно на основі норма права; Передбачають права та обов’язки їх учасників; Охороняються державою.
Номер слайду 2
Склад правовідносин Суб'єкти Фіз. особа Юр. особа Держава Правосуб'єктність Правоздатність Дієздатність Деліктоздатність Об'єкти Предмети матеріального світу Поведінка й дія людей Продукти інтелектуальної та духовної творчості Особисті немайнові блага Зміст Фактична поведінка й дії учасників Права та обов'язки учасників
Номер слайду 3
Молода родина Іванових уклала договір купівлі-продажу 2-х кімнатної квартири у центрі Бердянська з пані Лисенко. Згідно якого пані Лисенко зобов'язується продати квартиру Івановим, а вони в свою чергу оплатити вартість квартири.
Номер слайду 4
1) До складу правовідносин відносять…. 2)Учасники правовідносин – це… 3) Громадян України, іноземець, особа без громадянства – це… 4)Правосубєктність включає у себе три гловні ознаки, а саме… 5) Фізична особа вважається деліктоздатньою по досягненню …. Віку. 6) Зміс правовідносин – це субєктивні …. Та юридичні ….
Номер слайду 5
Юридичні факти Юридичні факти – це конкретні життєві обставини, що призводять до виникнення, зміни або припинення правовідносин.
Номер слайду 6
Юридичні факти За вольовою ознакою Події Дії Правомірні Неправомірні За юридичними наслідками Правостворюючі Правоприпиняючі Правозмінюючі За складом Прості Складні За характером діяльності Одноразові Тривалі
Номер слайду 7
Правопорушення
Номер слайду 8
Визначення Правопорушення – це протиправне суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність) особи, що спричиняє юридичну відповідальність.
Номер слайду 9
Ознаки правопорушення протиправність винність шкідливість / сусп. небезпека караність Діяння суперечить нормам права, порушує заборони Психічне ставлення особи до своїх дій та наслідків Посягання на життя чи здоров'я людини, майно, сусп. відносини тощо Передбачена в нормативно-правових актах відповідальність
Номер слайду 10
Види правопорушень за ступенем суспільної небезпеки злочини проступки дисциплінарні адміністративні конституційні матеріальні цивільно-правові
Номер слайду 11
Склад правопорушення об'єкт об'єктивна сторона суб'єкт суб'єктивна сторона мета мотив вина умисел необережність прямий непрямий недбалість самовпевненість
Номер слайду 12
Юридична відповідальність Юридична відповідальність – це передбачена нормами права міра державного примусу, яку застосовують до особи, яка вчинила правопорушення. Юридична відповідальність має певні ознаки: спирається на державний примус; тягне за собою негативні наслідки для правопорушника; застосовується тільки за винне протиправне діяння і за наявності складу правопорушення; має процесуальну форму втілення.
Номер слайду 13
Види юрид. відповідальності конституційна; кримінальна; адміністративна; цивільно-правова; дисциплінарна; майнова. необхідна оборона; крайня необхідність; уявна оборона; псих. або фіз. примус; діяння, по'вязані з ризиком; казус (випадковість); затримання особи, що вчинила злочин; виконання наказу. Підстави, які виключають юрид. відповід.
Номер слайду 14
1 ситуація. Власник човна відмовився надати його для допомоги потопаючому. Тоді юнаки силою відібрали човна і врятували потопаючого, після чого повернули човен власнику. 2 ситуація. До будинку дідуся вдерлися двоє нетверезих юнаків, які, погрожуючи ножем, вимагали віддати їм гроші. Той зробив кілька пострілів з належної йому мисливської рушниці, завдавши нападникам поранення. 3 ситуація. На охоронця банку зненацька напали грабіжники, ударили й зв’язали. Поки він був зв’язаний, злочинці винесли гроші із сховища.
Номер слайду 15
4 ситуація. Чоловік намагався вихопити у жінки сумочку, вона витягнула зброю, вдарила його, скрутила нападнику руку та доставили в районний відділ поліції. Як виявилось жінка була поліцейським, та поверталась ввечері з чергування. 5 ситуація. Бабуся втратила свідомість унаслідок серцевого нападу, розбивши вітрину магазину. 6 ситуація. Льотчик-випробувач виконував випробувальний політ, внаслідок якого літак був зруйнований.